Licznik odwiedzin

17442400
Od 2011 roku
17442400

Wrzesień 2021

Rzym

▪ Na początku września papież Franciszek udał się w podróż aspostolską na Słowację. Spotykając się z różnymi grupami, Ojciec Święty, przemawiał w stolicy kraju w Bratysławie do urzędników państwowych, dyplomatów oraz przedstawicieli Kościoła, zachęcając wszystkich do braterstwa, gościnności i solidarności. Szczególne przesłanie papiez skierował do młodych ludzi, zachecając ich do heroicznej miłości oraz, aby nie ulegali zniechęceniu.

▪ W dniach 22-24 września na platformie zoom odbyło się doroczne spotkanie GRK ZAK, podczas którego poruszono bieżące sprawy Zjednoczenia w kontekście pandemii Covid-19. Zaplanowano także kolejne spotkanie na 13-20 marca 2022 r., w Rzymie, gdzie – jeśli będzie to możliwe – członkowie rady stawią się osobiście.

▪ 26 września nasze rzymskie wspólnoty świętowały imieniny s. Izabeli Świerad SAC, przełożonej generalnej. Uroczystej Mszy św., celebrowanej przez wielu kapłanów, przewodniczyłks. Józef Lasak SAC, wicegenerał. Na wspólnej modlitwie i agapie zgromadzili się zaproszeni goście: kapłani i siostry z różnych zgromadzeń. W perspektywie zbliżającej się kapituły generalnej uroczystość była także okazją wyrażenia wdzięczności za wsparcie, jakim darzą Siostrę przybyli goście.

▪ 30 września na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, s. Anna Małdrzykowska, radna generalna, obroniła pracę doktorską z teologii na temat: „Problem prawdziwego oblicza Boga w nauczaniu papieża Benedykta XVI (2005-2013)”.  Serdeczne gratulacje! 

Niemcy

▪ Po lipcowej powodzi zaoferowałyśmy wolny pokój w naszym domu Camaldoli jako tymczasowe zakwaterowanie dla brata s. Reinhildy, którego mieszkanie w Bad Neuenhar wskutek żywiołu jest pozbawione jeszcze prądu i ogrzewania.  

▪ w dniach 16-19 września diecezja limburska, w której przechowywane są relikwie Krzyża Świętego, obchodziła uroczyście Święto Podwyższenia Krzyża. Nasze Siostry uczestniczyły w celebracji Mszy św., adoracji oraz Liturgii Słowa i Liturgii Godzin.

▪ Po sierpniowych jubileuszach profesji, we wrześniu świętowałyśmy 99, 95 i 80 urodziny trzech sióstr. Wszystkim Siostrom Jubilatkom składamy najlepsze życzenia i ogarniamy serdeczną modlitwą.

Anglia /Tanzania

▪ 8 września nasza Prowincja obchodziła wiele uroczystości: w Londynie świętowałyśmy 101 urodziny s. Christine Bohr, najstarszej Siostry w Zgromadzeniu. W Siuyu w Tanzanii, cztery Siostry złożyły wieczną profesję: s. Anna John Tendwa, s. Edinesta Charles Nkulungu, s. Martina Nicodemus Hilary i s. Paschalina Baha Ombay. Mszy św. W parafii pw. Chrystusa Króla przewodniczył JE Ks. Biskup Edward Mapunda, Biskup diecezji w Singida. Śluby przyjęła s. Josephina D’Souza, wikaria generalna.

USA

▪ St. Vincent Pallotti High School przygotowuje się do świętowania 100-lecia szkoły. Uroczystość została przeniesiona z zeszłego roku z powodu pandemii Covid-19. Na ten rok akademicki zapisało się 450 uczniów.

▪ 11 września s. Mary Grace Barile i s. Mary Terence Wall nawiedziły cmentarz Spring Hill. Siostry były świadkami pięknego pokazu amerykańskiej flagi ku czci ofiar, które zginęły 11 września w skutek ataku terrorystycznego.

▪ s. Elizabeth Heptner upadła w kaplicy w drodze do swojej ławki. Natychmiast zabrano ją na izbę przyjęć, gdzie stwierdzono złamanie nosa i niewielkie urazy głowy. Zalecono Siostrze kilkudniowy odpoczynek w infirmerii. Jednak tego samego dnia s. Elizabeth pojawiła się już na obiedzie we wspólnocie. A następnego dnia, jak co dzień, przygotowywała kaplicę do Mszy św. i wykonywała swoje codzienne obowiązki. S. Elizabeth jest cudowną osobą o niezwykłym harcie ducha. Życzymy Siostrze zdrowia i szybkiego powrotu do pełni sił!

Belize

▪ Z powodu Covid-19 w Belize ponownie została wprowadzona godzina policyjna od 20 września do 4 października. Dwie niedziele w tym czasie były również tzw. Dniami bez koniecznego przemieszczania się. Kościoły także były zamknięte i przez dwa tygodnie nie sprawowano liturgii. W naszej wspólnocie mogłyśmy uczestniczyć w codziennej Mszy św. w naszej kaplicy.

▪ Zespół formacyjny przygotował spotkanie biblijne online, które niestety z powodów technicznych zostało przerwane i przeniesione na następną sobotę.

Afryka Płd.

▪ w dniach 7-8 września s. Prabha Varghese wzięła udział w spotkaniu online organizowanym przez Konferencję Episkopatu. W spotkaniu wzięło udział 74 uczestników, którzy poruszyli temat wyzwań współczesnego Kościoła.

▪ 22 września Dom św. Józefa obchodził 86 rocznicę założenia. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył JE Ks. Arcybiskup Stephan Brislin. W koncelebrze był również nasz kapelan ks. Luigi Benigni. W homilii ks. Arcybiskup podziękował Siostrom oraz całemu personelowi, dziękując za cierpliwą opiekę nad dziećmi.

▪ Sr. Promila Kiro uczestniczyła w 10-dniowym spotkaniu zorganizowanym przez Konferencję Episkopatu, w którym wzięło udział 13 uczestników pochodzących z Ugandy, Mozambiku, Filipin, Indonezji, Malawi, Ghany, Indii i RPA, pracujących w różnych diecezjach Afryki Płd. Spotkanie było dobra okazją, aby zrozumieć i docenić piękno różnych kultur i tradycji.

Polska/Kamerun/Słowacja/Ukraina

▪ Dnia 14 sierpnia 2021 podczas Mszy św. w Kościele Św. Alberta Wielkiego w Bafoussam pierwsze Pallotynki Kamerunki: S. Ghislaine Koagne Ndeyo Makui i S. Stephanie Bouede Lonfo złożyły wieczne śluby. Eucharystii. przewodniczł Ks. Paul Lontsi-Keune, biskup Diecezji Yokadouma. Ważnym i znaczącym momentem liturgii był akt konsekracji poprzez który każda z Sióstr Juniorystek oddała swoją osobę i swoje życie Bogu Jedynemu na zawsze, stając do dyspozycji Kościoła i Zgromadzenia. Siostry wieczyste wyraziły swoją wdzięczność za dar powołania i konsekracji tańcząc i śpiewając Magnificat w języku bandjoum wraz z innymi współsiostrami i nowicjuszkami. W tej pięknej i uroczystej liturgii uczestniczyli kapłani, siostry zakonne z wielu Zgromadzeń, rodzina bliższa i dalsza, różne grupy parafialne w tym grupa powołaniowa oraz znajomi i przyjaciele.

▪ 11 września w godzinach popołudniowych s. Grażyna Powierża i s. Joanna Jażdżewska rozpoczęły swoją pielgrzymkę do Warszawy, której celem był udział w beatyfikacji Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Siostry uczestniczyłyśmy w niej jako przedstawicielki Archidiecezji Krakowskiej. Na miejscu zbiórki przy Centrum Jana Pawła II w Krakowie Siostry poznałyśmy innych pielgrzymów, było to piękne spotkanie z ludźmi głębokiej wiary oraz przywiązanymi do Ojczyzny i tradycji. Jako pątnicy z tego samego regionu postanowiliśmy wspólnie przeżywać uroczystość beatyfikacji, wybierając miejsca w tym samym sektorze. Bardzo budującym doświadczeniem były rozmowy z przybyłymi z różnych miejsc Polski pielgrzymami, którzy dali się poznać jako ludzie szczerze oddani Bogu i zatroskani o sprawy Kościoła. Jesteśmy wdzięczne Panu Bogu za możliwość udziału w beatyfikacji nowych polskich błogosławionych. Nasza pielgrzymka była wyrazem nie tylko radości z tego wydarzenia, ale wynikała również z potrzeby serca, by podziękować Wielkiemu Polakowi – Prymasowi Tysiąclecia.

▪ W dniach od 12 do 15.09 2021 r. odbyła się 34. zagraniczna podróż papieża Franciszka na Słowację, której hasłem  były słowa: „Z Maryją i Józefem w drodze do Jezusa”. Papież odwiedził kilka miast i odbył wiele spotkań z przedstawicielami wszystkich wyznań, pokoleń, ugrupowań politycznych i społecznych jakie tworzą bogaty i różnorodny obraz Słowacji. S. Elżbieta Lidzbarska i s. Paulina Szałek uczestniczyły 14 września w spotkaniu Papieża z romską wspólnotą na osiedlu Lumik IX w Koszycach. Siostry udały się tam z przedstawicielami Romów ze Smižan, organizatorem wyjazdu był ks. Piotr Klubert SAC. Natomiast S. Elżbieta Malicka korzystając z dnia wolnego 15 września br. udała się na spotkanie z papieżem Franciszkiem do narodowego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej do Šaštína. Od 1927 Matka Boża Bolesna jest patronką Słowacji. Miłym zaskoczeniem była liczna obecność młodych rodzin, które przyjechały wraz z dziećmi. Papież przewodniczył uroczystej Eucharystii. Wraz z Papieżem Mszę św. koncelebrowali wszyscy biskupi Słowacji i ok 500 kapłanów.

W homilii Ojciec Święty wskazał na Maryję jako wzór wiary i zachęcił do wychodzenia ze swoich ograniczeń i czynienia z życia pielgrzymki miłości do Boga i do braci”. Następnie Papież wezwał słowackich katolików, aby byli „znakami sprzeciwu” w świecie, chrześcijanami, którzy potrafią swoim życiem ukazać piękno Ewangelii i życzył wszystkim: „Niech Pan zachowa w was zawsze zachwyt i wdzięczność za dar wiary! I niech Najświętsza Maryja Panna wyjedna wam łaskę, aby wasza wiara była zawsze w drodze, aby miała tchnienie proroctwa i była bogata we współczucie”.

▪ 14 września zaczęliśmy obchody 650-lecia erygowania naszej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gródku Jagiellońskim. Uroczysta Msza Święta, księża, goście, po niej procesja, chorągwie, poduszki, sypanie kwiatów i … Część druga – skierowana przede wszystkim do dzieci, by pamiętały ten ważny dzień. Odpust – to zawsze było radosne świętowanie: stragany, koguciki, piłeczki, a u nas konkursy, gry, zabawy. Wiele było śmiechu przy przeciąganiu liny i przegranej rodziców. Dzieci były dumne ze swojej siły. Oczywiście nie zabrakło ulubionych croissantów oraz licznych prezentów z okazji Odpustu naszej parafii.

Indie

▪ w dniach 24-26 września Prowincja Matki Bożej Pięknej Miłości przeżywała V Kapitułę Prowincjalną pod hasłem „Czynić wolę Ojca”. Moderatorem kapituły był ks. Frederick D’Silva, a przewodniczącą s. Helen Lourdusamy, przełożona prowincjalna. Kapituła zgromadziła 20 delegatek. Głównym przesłaniem kapituły jest odpowiedź na wezwanie Ducha Świętego do wzajemnej miłości jako owocu zjednoczenia z Bogiem. Jak winorośl trwająca w winnym krzewie jesteśmy wezwane do budowania Królestwa Bożego poprzez „owoce” kontemplacji, współczucia, komunii, współpracy, pojednania i kompromisu. Naszym obowiązkiem jest głoszenie przez nasze życie i posługę Dobrej Nowiny wszystkim ludziom na całym świecie. Dlatego czujemy się wezwane do opuszczenia strefy komfortu i podjęcia ryzyka pójścia na peryferie.

Rwanda

▪ W sierpniu i we wrześniu nasze wspólnoty uczestniczyły w dorocznych rekolekcjach organizowanych dla wszystkich członków ZAK. Temat koncentrował się wokół Eucharystii. W Rwandzie rekolekcje odbyły się w Kibeho, a w Kongo w Keshero. Rekolekcje wygłosili JE Ks. Biskup Kizito Bahujemihigo, emerytowany biskup diecezji Kibungo i JE Ks. Biskup Faustin Ngabu, emerytowany biskup diecezji Goma.

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)