Licznik odwiedzin

17507682
Od 2011 roku
17507682

Czerwiec 2021

Rzym                                                                                                        

▪ W uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła papież Franciszek pobłogosławił paliusze dla nowo mianowanych arcybiskupów metropolitów jako znak jedności ze św. Piotrem – pasterzem, który oddaje swoje życie za owczarnię. Wezwał wiernych do modlitwy za wszystkich pasterzy Kościoła, aby uwolnieni przez Chrystusa mogli być apostołami wolności na całym świecie. Wśród tych, którzy otrzymali paliusz, był JE Ks. Biskup Tadeusz Wojda SAC, nowo mianowany Arcybiskup Metropolita Gdański. Towarzyszyło mu dwóch biskupów i dziesięciu księży, których gościłyśmy w naszej Prokurze Generalnej. Tego samego dnia miałyśmy także zaszczyt gościć ich w kaplicy domu generalnego na porannej Mszy św., animowanej w duchu międzynarodowości, a po południu świętowaliśmy to wydarzenie podczas agapy.

▪ Przełożona generalna S. Izabela Świerad wzięła udział w spotkaniu anglojęzycznych przełożonych generalnych w Rzymie na platformie Zoom, zorganizowanym przez Międzynarodową Unię Przełożonych Generalnych (UISG). Głównym tematem był niedawny list otrzymany z Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, dotyczący wykorzystania z nowych technologii na kapitułach prowincjalnych i generalnych.

▪ Instytut Św. Wincentego Pallottiego w Rzymie odbył pierwszą połowę konferencji formacyjnych zaplanowanych na 2021 rok. Ostatnią przed wakacjami konferencję wygłosił Bruno Ateba, biskup diecezji Maroua-Mokolo na północy Kamerunu, pod hasłem „Misyjna siła Eucharystii św. Wincentego Pallottiego”. Biskup Ateba podzielił swoją prezentację na trzy części: życie eucharystyczne św. Wincentego Pallottiego, Eucharystia i dzieło Pallottiego oraz misja eucharystyczna synów i córek Pallottiego dzisiaj.

▪ Komisja Misyjna, do której dołączyła Rada Generalna, 22 czerwca odbyła spotkanie na platformie Zoom, aby przedyskutować niektóre pilne wyzwania misyjne. Spośród członkiń Komisji obecne były prokuratorka generalna s. Marta Litawa, s. Mary McNulty i s. Ingrid Schuler. Innymi zaproszonymi były przełożona prowincjalna Prowincji NMP Królowej Pokoju w Tanzanii s. Basilisa Jacob oraz tłumaczka s. Maria Landsberger.  

Niemcy

▪ W połowie marca ubiegłego roku członkinie podkomisji Bridge of Unity [Most Jedności] (Niemcy, Anglia, Szwajcaria), która towarzyszy procesowi ewentualnego zjednoczenia ze Zgromadzeniem Sióstr Pallotynek Apostolstwa Katolickiego, spotkały się, aby zaplanować i zorganizować spotkania z siostrami w ich prowincjach i regiach. Ale później w Niemczech z powodu pandemii koronawirusa nie mogłyśmy odbyć dużego spotkania z siostrami. Tymczasem prawie wszystkie siostry w Niemczech zostały zaszczepione, a wskaźniki zakażeń są niskie. Wykorzystamy ten czas na rozpoczęcie rozmów we wspólnotach o procesie ponownego zjednoczenia.

Anglia/Tanzania/ Zambia

▪ Koronawirus jest nadal bardzo aktywny w północnej Anglii. W Macclesfield liczba pozytywnych testów wzrosła ostatnio czterokrotnie i niestety musiałyśmy ponownie zamknąć nasz dom dla odwiedzających. Także zniesienie narodowego lockdownu zostało przesunięte na połowę lipca.

▪ 2 czerwca w Siuyu pożegnałyśmy się z panem Laurentem Sebastianem, który przez ostatnie 25 lat służył w pallotyńskiej szkole średniej (PHS) dla dziewcząt. Był wierny w swojej pracy jako szkolny księgowy, służył z miłością i zaangażowaniem. Podziękowałyśmy mu za bycie z nami, za wyjątkową uczciwość i dobry przykład. Pożegnałyśmy się również z naszą bibliotekarką, panią Eligiver, która była z nami pięć lat.

▪ 10 czerwca nowicjuszki drugiego roku powróciły do nowicjatu po dwumiesięcznych praktykach apostolskich. Realizowały różne zadania apostolskie: w przychodni, w ośrodku rehabilitacyjnym, w szkołach i we wspólnocie. Siostry były wdzięczne za ich młodzieńczą obecność we wspólnotach,zwłaszcza za organizowanie dobrze zaplanowanych liturgii. Dwa tygodnie po powrocie nowicjuszki miały okazję dołączyć do nowicjuszek z północnej części Tanzanii podczas trzydniowego seminarium z prawa kanonicznego i psychologii, zorganizowanego przez przełożone wyższe z Katolickiego Stowarzyszenia Sióstr w Tanzanii (TCAS), które odbyło się w diecezji Moshi – w regionie Kilimandżaro.

▪ 11 czerwca był smutnym dniem dla naszej Szkoły pw. Elizabetty Sanny i wspólnoty Magogo, kiedy to otrzymano przykrą wiadomość o nagłej śmierci nauczyciela Wilhelma Emmanuela Mtindy, który zginął w wypadku. Jechał na rowerze z centrum miasta Dakawa do naszej szkoły i został potrącony przez samochód. Pan Wilhelm miał 28 lat i zaczął uczyć w naszej szkole w lutym tego roku. RIP.

▪ Dwadzieścia sióstr po profesji wieczystej wzięło udział w interesującym seminarium w Siuyu na temat kryzysu wieku średniego. Seminarium poprowadziła s. Janet Srebalus, amerykańska siostra Maryknoll, która jest psychologiem i pracuje w Tanzanii od 1966 roku

▪ 17 czerwca w Zambii zamknięto wszystkie szkoły podstawowe i średnie z powodu trzeciej fali COVID-19, która szybko się rozprzestrzenia. Wszelkie środki ochronne i ograniczenia muszą być stosowane przez trzy tygodnie, aby zwalczyć szerzenie się wirusa. Tego samego dnia cały naród opłakiwał śmierć Kennetha Kaundy, pierwszego prezydenta Zambii, który walczył o narodową niepodległość. Zambijczycy stracili patriotycznego, odważnego przywódcę, który zmarł w wieku 97 lat.

Belize

▪ COVID-19 odcisnął mocne piętno na Belize pod wieloma względami. Trudno było o księży do przeprowadzenia naszych dorocznych rekolekcji. Szczęśliwie udało się nam spotkać z ks. Wellingtonem Munoz, który od pięciu lat jest duszpasterzem w Belize. Pochodzi z Dominikany. Rekolekcje odbyły się w dniach od 14 do 19 czerwca, oparte o Pismo Święte. Były bardzo pouczające i skłaniały do głębokiego namysłu. Do Sióstr dołączyła również członkini ZAK, pani Judy Vasquez. W ostatnim dniu rekolekcji podczas Mszy św. siostry odnowiły swoje śluby i otrzymały apostolskie błogosławieństwo. Drugie rekolekcje rozpoczęły się 28 czerwca w nowicjacie Nazaret. Głosi je ks. Anthony Henderson.

▪ 26 czerwca odbyło się uroczyste rozdanie świadectw w liceum Pallottiego – dyplomy odebrało 75 uczniów. Oczywiście trzeba było przestrzegać obostrzeń związanych z COVID-19 i z tego względu uroczystość różniła się od dotychczasowych.

Polska

▪ W dniach od 02 do 14.06.2021r., dzieci z Parafii z Korostyszewa pod opieką m.in. S. M. Galiny Soroczyńskiej wzięły udział w obozie wypoczynkowo-chrześcijańskim w Karpatach w miejscowości Jabłunica w ośrodku "Caritas-Spes". Program obozu był bardzo ciekawy i bogaty w doświadczenia. Dzięki zorganizowanym wyjazdom, dzieci mogły poznać najbardziej atrakcyjne miejscowości w pobliżu Jabłunicy. Uczestnicy obozu mieli możliwość chodzenia po górach, udziału w grach, konkursach, różnych zabawach, poznania tradycji i zwyczajów mieszkańców Karpat i zwiedzania muzeów. Największe wrażenie wywarło na dzieciach muzeum „Przewróconej chaty" i Park Dinozaurów. Wszystkie wyjazdy i piesze wycieczki przynosiły radość nie tylko dzieciom, ale i wychowawcom, była to radość wspólnego bycia ze sobą. Najważniejszym punktem budowania wspólnoty były spotkania z Bogiem na Mszy św. i modlitwach w caritasowskiej kaplicy. Czas wypoczynku szybko minął, uczestnicy wdzięczni Bogu i Organizatorom szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili do swoich domów.

▪ Dnia 29.06.2021 r. w Uroczystość Apostołów Piotra i Pawła w kaplicy Jezusa Dobrego Pasterza w Domu Sióstr Pallotynek w Gnieźnie, podczas Eucharystii nowicjuszka s Katarzyna Klebeko złożyła pierwsze śluby zakonne. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił JE Ks. Biskup Krzysztof Wętkowski - biskup ordynariusz diecezji włocławskiej. Po homilii s. Katarzyna Klebeko na ręce Siostry Prowincjalnej, s. Iwony Nadziejko, złożyła pierwszą profesję. Słowa formuły ślubów wypowiedziała, Siostra w obecności Rodziny, Przyjaciół i zgromadzonych Sióstr. Na zakończenie Eucharystii Siostra Neoprofeska za otrzymane dobro wyraziła wdzięczność wobec Pana Boga i ludzi. Po Mszy Świętej radosne świętowanie kontynuowane było w refektarzu.

Dnia 30.06.2021r. w kaplicy Domu Sióstr Pallotynek w Gnieźnie, podczas Mszy świętej, którą sprawowało sześciu kapłanów, juniorystka S. M. Paulina Szałek SAC złożyła wieczystą profesję w Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz Zdzisław Szmeichel, Prowincjał Księży Pallotynów /Prowincja Zwiastowania Pańskiego/. Szczególnie wzruszającym momentem był śpiew litanii do wszystkich świętych, podczas którego S. M. Paulina leżała krzyżem a wszyscy uczestnicy liturgii, śpiewem litanii przyzywali orędownictwa tych, którzy cieszą się oglądaniem Boga. S. M. Paulina Szałek wieczne śluby złożyła na ręce Siostry Prowincjalnej Iwony Nadziejko SAC. Po wypowiedzeniu słów formuły S. M. Paulina Szałek SAC na ołtarzu w obecności zgromadzenia liturgicznego podpisała akt wiecznej konsekracji. Po Komunii świętej, Siostra Paulina w czasie modlitwy podziękowała Bogu za dar życia i powołania do Zgromadzenia oraz powierzyła wszystkich, których Pan stawiał na drodze Jej życia, Bogu Trójjedynemu i Maryi Królowej Apostołów. Po zakończeniu Eucharystii wszyscy przeszli do refektarza, aby dzielić z Siostrą Pauliną radość tego pięknego i ważnego dnia.

India

▪ Prowincja Matki Bożej Miłości ucieszyła się, gdy po trzydniowym przygotowaniu duchowym pod kierownictwem księdza Petera Fernandeza SSS trzy postulantki rozpoczęły nowicjat. S. Alda Paes radna prowincjalna, została delegowana przez Siostę Prowincjlaną do ustanowienia s. Angeli Devi SAC mistrzynią nowicjatu i odpowiedzialną za przyjęcie postulantek do nowicjatu. Tego samego dnia trzy kandydatki zostały przyjęte do postulatu przez wikarię, s. Lowrencię Krusantony SAC, w klasztorze Królowej Apostołów.

Rwanda/Kongo

▪ Podczas wizyty w Rwandzie prezydent Francji Emmanuel Macron, odwiedził również nasz ośrodek zdrowia w Gikondo. Został powitany przez Jego Eminencję kardynała Antoine’a Kambandę, arcybiskupa Kigali, doktora Daniela Ngamije, ministra zdrowia, doktora Sabina Nsanzimanę, dyrektora Rwandyjskiego Centrum Biomedycznego oraz burmistrza Kigali Pudence’a Rubingisę. Celem wizyty prezydenta było zapoznanie się z organizacją szczepień przeciw koronawirusowi w Rwandzie, a zwłaszcza w naszym ośrodku zdrowia. Przeprowadzono kilka wywiadów z osobami, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca. S. Marie Louise Nyiransabimana SAC podkreśliła współpracę z Ministerstwem Zdrowia w przekazywaniu szczepionki potrzebującym. Prezydent Macron docenił dobrą pracę sióstr i personelu ośrodka zdrowia.

▪ 29 czerwca w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła nasze przedszkole w Ruhango zostało uroczyście pobłogosławione. JE Ks. Smargde Mbonyintege, biskup Kabgayi, był głównym celebransem, który po błogosławieństwie przewodniczył Eucharystii. Koncelebrowało ją dwóch księży pallotynów: ks. Dominic Bikorimana, proboszcz parafii Ruhango oraz ks. Jean Pierre Nsabimana. Msza św. sprawowana była w intencji dobroczyńców wspierających budowę tej instytucji. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem, oprócz dzieci i personelu w wydarzeniu mogły wziąć udział jedynie przełożona regionalna s. Angeline Kambugu oraz kilka sióstr i postulantek. Rząd reprezentował wiceburmistrz odpowiedzialny za sprawy społeczne w dystrykcie Ruhango.

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)