Licznik odwiedzin

17440834
Od 2011 roku
17440834

Kwiecień 2021

RZYM

▪ Ze względu na utrzymujący się stan zagrożenia w związku z pandemią wirusa Covid-19, Ojciec Święty, już po raz drugi, celebrował uroczystości Wielkiego Tygodnia i Niedzieli Wielkanocnej w Bazylice Świętego Piotra z udziałem jedynie 100 osób. W swoim orędziu na Niedzielę Wielkanocną i podczas błogosławieństwa "Urbi et Orbi" papież Franciszek wezwał katolików do zachowania nadziei, podkreślając jednocześnie znaczenie szczepionki dla zakończenia pandemii oraz wezwał bogate kraje do zapewnienia jej sprawiedliwej dystrybucji.

▪ W Niedzielę Miłosierdzia Bożego Ojciec św. odprawił mszę świętą w kościele Ducha Świętego (Santo Spirito in Sassia), gdzie znajdują się relikwie św. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II. Uczestnikami liturgii byli głównie więźniowie, uchodźcy i pracownicy służby zdrowia. W godzinie Miłosierdzia Bożego, o 15.00, nasze siostry z domu generalnego i prokury dołączyły do wiernych, którzy licznie zgromadzili się, aby odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego i otrzymać specjalne błogosławieństwo.

▪ 21 kwietnia rodzina pallotyńska obchodziła 226 rocznicę urodzin św. Wincentego Pallottiego. Mszę św. z udziałem wielu uczestników z naszych trzech głównych wspólnot oraz świeckich poprzedziła adoracja Najświętszego Sakramentu przy ołtarzu św. Wincentego Pallottiego. Animatorkami uroczystości były Siostry Pallotynki Misjonarki we współpracy z Siostrami Pallotynkami Rzymskimi. ▪ W tym samym dniu odbyła się trzecia konferencja zorganizowana przez Instytut św. Wincentego Pallottiego online, której temat brzmiał: "Rok Rodziny Amoris Laetitia: priorytetem pallotyńskiego apostolstwa". Wzięło w niej udział około 50 osób z całego świata. Prezenterami byli: Ks. Valdeci de Almeida SAC i pani Rosa Colucci, członkini ZAK Włoszech.

▪ W dniach 17 i 30 kwietnia, S. Izabela Świerad, uczestniczyła, drogą on-line, w dorocznym spotkaniu Generalnej Rady Koordynacyjnej ZAK.

NIEMCY/ BRAZYLIA

▪ W Poniedziałek Wielkanocny, w nowo wyremontowanej kaplicy w Limburgu, odbyło się wielkanocne spotkanie zatytułowane Emaus. Po raz pierwszy, prawie po całorocznej przerwie, siostry z różnych domów: Felizitas, Camaldoli i Domu Pallottiego zgromadziły się na wspólnej modlitwie przygotowanej przez przełożoną prowincjalną s. Astrid Meinert. Niestety w życiu codziennym nadal jesteśmy rozdzielone, ponieważ musimy przestrzegać ogólnokrajowych wytycznych dla Domów dla Osób Starszych, które obowiązują w celu powstrzymania pandemii. Cieszymy się jednak, że wszyscy mieszkańcy domu Felizitas mają dostęp do kaplicy o stałych porach.

▪ 6 kwietnia, dwie "Rzymskie Siostry Pallotynki" z Indii - s. Deepthy George i s. Anthoni Mary Mathias przybyły do Limburga i obecnie pracują opiekując się naszymi podopiecznymi w domu Felizitas. Siostry dobrze zadomowiły się w Niemczech. Przez ponad rok przebywały w Refrath pracując w miejscowym Domu Pomocy Społecznej. Siostrom i personelowi w Refrath było bardzo przykro, że obie Siostry kończą swoją posługę, przenosząc się do Limburga. 

▪ 16 kwietnia parafia św. Bonifacego w Monachium pożegnała ze smutkiem Siostry Pallotynki Misjonarki. W 1967 r. dwie siostry przybyły do Monachium na studia, a następnie pracowały jako wykładowcy na uniwersytecie, więc musiały pozostać w mieście. Z tych początków, w 1984 roku rozwinęła się mała wspólnota lokalna. Niestety nadszedł czas, by zamknąć wspólnotę w Monachium, ponieważ dwie z trzech sióstr, ze względów zdrowotnych,  poprosiły o przeniesienie się do Limburga do domu opieki Felizitas.

ANGLIA/ TANZANIA/ ZAMBIA                                                                                     

▪ W czasie Wielkiego Postu Pallotyni i Pallotynki w Zambii wraz z członkami zarządu Parafii św. Michała odwiedzili więźniów w Mwembeshi Maximum Prison (więzienie o zaostrzonym rygorze). Po powitaniu przez władze, księża pallotyni poprowadzili modlitwę z więźniami, a końcowego błogosławieństwa udzielił proboszcz parafii, o. Shaji Mathew. Do placówki zostały przekazane dary na ręce oficera odpowiedzialnego za więźniów i kilku przedstawicieli, przygotowane przez parafian i innych ludzi o życzliwych sercach, jako akt miłosierdzia w okresie Wielkiego Postu.

▪ W naszym programie "Przyjdź i zobacz", wśród aspirantek, które uczestniczyły, była s. Thabisani Dube ze Zgromadzenia Córek Misjonarek Kalwarii z Zimbabwe, która w trakcie rozeznawania swojego powołania, natrafiła na naszą stronę internetową. Po przeczytaniu historii naszego powstania, była poruszona naszym charyzmatem i zapragnęła dołączyć do naszego Zgromadzenia. Była z nami przez miesiąc, przyglądając się z bliska naszej pallotyńskiej wspólnocie.

▪ Nowicjuszki drugiego roku z Międzynarodowego Nowicjatu rozpoczęły swoje trzymiesięczne praktyki apostolskie w różnych wspólnotach w Tanzanii. Trzy nowicjuszki zostały powołane do Magogo, dwie do Igunga, a pozostałych pięć do Siuyu - dwie do Centrum Rehabilitacji, dwie do wspólnoty i jedna do ośrodka zdrowia. Jest to wielkie wyzwanie zarówno dla nich, jak i dla Sióstr. Życzymy im owocnego doświadczenia i wszelkiego błogosławieństwa.

USA

▪ 5 kwietnia, w St Mary's Medical Center zostało zorganizowane przyjęcie dla uczczenia s. Diane Bushee, która przeszła na emeryturę po 60 latach aktywnej posługi apostolskiej.  S. Mary Grace Barile zastąpi ją na stanowisku wiceprzewodniczącej ds. integracji misji.  Dziękujemy s. Diane za jej wieloletnią pracę w St. Mary's i posługę dla społeczności Huntington. 

▪ 7 kwietnia był bardzo szczególnym dniem 100-lecia założenia Szpitala Św. Józefa w Buckhannon, WV. Uroczystą Mszę św. w kościele p.w. Różańca Św. sprawował JE Ksiądz Biskup Mark E. Brennan. Z racji pandemii uroczystość zgromadziła jedynie przedstawicieli parafian, administracji i pracowników szpitala. Wśród zaproszonych gości byli także prezes i dyrektor generalny WVU Health System (stanowy system opieki zdrowotnej), Albert Wright, prezes i dyrektor generalny United Hospital Center (Centrum Zdrowia), Michael Tillman. Nasz administrator parafii, o. Edward Tetteh, SVD, koncelebrował z biskupem Markiem Brennanem. Przy ołtarzu asystował diakon ks. Rue Thompson. Sr. Francesca przygotowała Liturgię Słowa. Czytanie z Dziejów Apostolskich 3,1-10 wydawało się być odpowiednie na tę okazję. Siostry podobnie jak pierwsi uczniowie, nie miały "srebra ani złota", ale ofiarowały siebie i swoją pracę, kontynuując uzdrawiającą posługę Chrystusa. Przed końcowym błogosławieństwem Albert Wright i Skip Gjolberg, prezes i dyrektor generalny Szpitala św. Józefa, powiedzieli kilka słów gratulacji i podziękowań dla Sióstr Pallotynek Misjonarek, lekarzy i personelu szpitala. S. Mary Grace Barile, SAC, przełożona prowincjalna, poprosiła jednego z pracowników o przeczytanie listu gratulacyjnego, ponieważ sama nie mogła przybyć.

▪ W Niedzielę Miłosierdzia Bożego siostry Stella Holisz i Danuta Przybyłek uczestniczyły w uroczystej Eucharystii w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Baltimore. Tego samego dnia zmarła pani Therese Higdon, żona naszego administratora  parafialnego St. Mary’s of the Mill w Laurel, MD.  Przez całe swoje życie miała ona wielkie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

BELIZE

▪ 14 kwietnia Siostry w Orange Walk rozpoczęły kolejne spotkania online z grupą pań: Wprowadzenie do Pisma Świętego, które będzie połączone z poznawaniem Ewangelii i Listów św. Pawła.

▪ Dwie nasze przyjaciółki, pani Dalila Norris i pani Martha Garbutt w każdy wtorek odwiedzają naszą wspólnotę, aby pomóc s. Katarzynie Muller i s. Benedyktcie Habet w przygotowywaniu różańców. Jest to apostolstwo, który s. Tomasita Acevedo podjęła wiele lat temu za zgodą księdza biskupa. Różańce są później rozdawane bezpłatnie. Przez lata pani Acevedo i jej zespół odwiedziła wszystkie szkoły katolickie w całym kraju, aby rozdawać różańce i uczyć uczniów modlitwy różańcowej. Dwie wspomniane wyżej panie przychodzą również dwa razy w miesiącu, aby pomóc s. Benedict w pakowaniu produktów spożywczych, które są rozdawane potrzebującym w każdą drugą środę miesiąca.

RWANDA/ KONGO/ KAMERUN

▪ Podczas świąt wielkanocnych zespół formacyjny zorganizował seminaria dla sióstr juniorystek i kandydatek w różnych odstępach czasu. Wszystkie inne juniorystki, pełniące swoją misję w innych krajach, mogły uczestniczyć w seminariach online.

▪ 4 kwietnia nasza wspólnota w Keshero - Kongo, powitała dwóch ważnych gości: Jego Ekscelencję Biskupa Willy Ngumbi Ngengele, z diecezji Goma i s. Angeline Kambugu, naszą przełożoną regionalną. W swoim przemówieniu Biskup wyraził radość z obecności Pallotynek w jego diecezji i ich wielkiej pracy, jaką wykonują dla ludzi. Powiedział, że ważne jest nie tylko to, co robimy, ale także nasze świadectwo w świecie, który wydaje się bagatelizować życie duchowe. Przez ten krótki czas, który spędził z nami, mogliśmy nauczyć się od niego pokory i prostoty, która ujawniła się także w jego przemówieniu. Obiecał być blisko nas i być zawsze otwartym na przyjęcie nas, gdy będziemy potrzebować jego pomocy.

▪ Praca i świętowanie wśród więźniów w Bafoussam, Kamerun.  Dzięki staraniom Siostry Orencji Żak udało się zbudować trzy piece do gotowania dla więźniów.

Święta Wielkanocne Siostra Orencja spędziła razem z więźniami, bo ze względu na sytuację związaną z pandemią, jako pielęgniarka i opiekunka otrzymała jako jedna z niewielu osób, pozwolenie na wejście do więzienia. W dzień Zmartwychwstania Pana Jezusa, w więzieniu w Bafoussam, w czasie uroczystej Mszy św. wielu więźniów odnowiło przyrzeczenia chrztu świętego i przyjęło komunię św.  Siostra Orencja Żak zadbała, aby wszyscy po Mszy św. mogli wziąć udział w radosnym świętowaniu i spożyć wielkanocny posiłek.

POLSKA

▪ W drugi dzień Świąt Wielkanocny grupa dzieci i młodzieży z Gródka Jagiellońskiego, wyruszyła na poszukiwanie wielkanocnego Zająca. Na szlaku były koperty z zadaniami, zające, które podpowiadały, jak iść dalej oraz ukryte prezenty i inne niespodzianki. Zabawa była wspaniała. Gdy któryś z maluchów przewrócił się, inni zaraz go podnosili i wszyscy biegli dalej. Każdemu robiło się gorąco, kiedy przychodził czas zmierzenia się z pytaniami ukrytymi w kopertach. „Kto w Rodzinie, ten nie zginie” – rodzinne odpowiedzi były celne i żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. W końcu znaleźliśmy wielkanocnego Zająca. Okazało się, że był on zielony, tak aby mógł dobrze ukryć się w trawie. Każdy odnalazł swojego. Maluchy dostały jeszcze witaminy, a starsi słodycze. Każdy z radością niósł do domu swoją zdobycz.

▪ W Niedzielę Bożego Miłosierdzia miało miejsce spotkanie Wspólnoty Hioba. Dniem spotkań tej wspólnoty jest zazwyczaj sobota. Choć pierwsze spotkanie Wspólnoty Hioba odbyło się 19 września 2020 r. a czas epidemii i związane z nią ograniczenia nie sprzyjają powstawaniu wspólnot, jednak dzięki Bożej łasce Wspólnota Hioba rozwija się. Szukaliśmy we Wspólnocie Bożych wskazówek jaki dzień, jakie święto uczynić świętem patronalnym Wspólnoty Hioba. Będzie nim Święto Bożego Miłosierdzia. Począwszy od tego roku, w każdą Niedzielę Bożego Miłosierdzia Wspólnota Hioba gromadzić się będzie o godzinie 15.00, czyli w Godzinie Miłosierdzia Bożego, aby uwielbiać Miłosiernego Boga i wypraszać łaski miłosierdzia dla wszystkich współczesnych Hiobów całego świata.

W Godzinie Uwielbienia Bożego Miłosierdzia w niedzielę 11 kwietnia br. we Wspólnocie Hioba modliło się ponad 50 osób. Diakonia Muzyczna grupy jak podczas każdego spotkania Wspólnoty Hioba pomogła nam się modlić i otwierać serca na dar Miłosierdzia. Ze świadectw osób biorących udział w tej modlitwie dowiedziałam się, że Bóg hojnie darzył łaską miłosierdzia. Po tej niedzieli i modlitwie mąż jednej z Pań po ponad 25 latach wyspowiadał się, a u innej Pani nowotwór złośliwy zniknął bez śladu. Kolejne badania medyczne to potwierdziły. Zapraszam do odwiedzenia strony www.wspolnotahioba.pl i proszę o modlitwę, aby Wspólnota Hioba rozwijała się i pomagała wielu ludziom kochać Boga i ofiarować swe cierpienia dla chwały Bożej, zniszczenia grzechu i zbawienia dusz nieśmiertelnych.

 

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)