Licznik odwiedzin

17445638
Od 2011 roku
17445638

Listopad/Grudzień 2020

Rzym

▪ 28 listopada, w przeddzień pierwszej niedzieli adwentu papież Franciszek zorganizował konsystorz, który nominował 13 nowych kardynałów.  Wśród nich są: Jego Eminencja Ksiądz Biskup Antoine Kambanda, arcybiskup Kigali (Rwanda) oraz Jego Eminencja Ksiądz Biskup Wilton Gregory, arcybiskup z Waszyngtonu D.C., pierwszy kardynał afroamerykański. Wśród nowych purpuratów jest także o. Raniero Cantalamessa, kapucyn, kaznodzieja Domu Papieskiego.

▪ 10 grudnia papież Franciszek ogłosił Rok św. Józefa z okazji 150 rocznicy proklamowania go jako patrona Kościoła powszechnego przez papieża Piusa IX w dniu 8 grudnia 1870 roku. Ojciec święty dodał, że pandemia koronawirusa ożywiła jego pragnienie refleksji nad św. Józefem. Wiele osób w czasie pandemii cicho poświęca się, aby pomagać innym, tak jak św. Józef, który w zwykłym, codziennym życiu cicho troszczył się o Maryję i Jezusa. "Nasz świat potrzebuje dziś ojców", mówił Papież podkreślając rolę św. Józefa jako ojca, który służył swojej rodzinie z miłością i pokorą. Rok św. Józefa rozpoczął się 8 grudnia 2020 roku i zakończy się 8 grudnia 2021 roku.

▪ Tegoroczna Pasterka została odprawiona w mniejszej tylnej części Bazyliki św. Piotra, przy ołtarzu kaplicy Ducha Świętego, z udziałem zaledwie 100 osób. W zwyczajnych okolicznościach Mszę św. w Boże Narodzenie odprawia się w głównej części bazyliki z udziałem ponad 10 000 osób. Papież Franciszek w swoim świątecznym Orędziu powiedział, że w tych niezwykle niespokojnych, dotkniętych dodatkowo pandemią czasach naszą dewizą powinno być braterstwo. Wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami. Msza św. rozpoczęła się dwie godziny wcześniej niż tradycyjnie, aby uczestnicy mogli dotrzeć do domu przed godziną 22.00 w ramach restrykcji związanych z epidemią. Celebracja była transmitowana na żywo na watykańskim kanale YouTube.

▪ W niedzielę, 27 grudnia papież Franciszek ogłosił nadchodzący Rok Rodziny, który rozpocznie się 19 marca 2021 r., w piątą rocznicę ukazania się dokumentu Amoris Laetitia, "Radość miłości".

▪ 5 listopada, w formie „okrągłego stołu”, online, pod przewodnictwem Ks. Denilsona Geraldo, dyrektora Instytutu Pallottiego w Rzymie, odbyła się prezentacja 50 numeru publikacji „Apostolato Universale”.  ▪ O. Frank Donio SAC, dyrektor Katolickiego Centrum Apostolskiego w USA, wygłosił konferencję także online dla członków Rodziny Pallotyńskiej pod tym tytułem: ZAK, Formowanie Apostołów dla Kościoła i świata.

▪ W dniu 16 grudnia trzy pallotyńskie rady generalne zorganizowały spotkanie ZOOM. Głównym tematem była encyklika papieża "Fratelli Tutti". Konferencję wygłosiła s. Nicola Spezzatti ASC, były podsekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

▪ 5 grudnia odbyło się online posiedzenie Generalnej Rady Koordynacyjnej ZAK. Wśród ważnych spraw poddano dyskusji datę i tematy kolejnego Zebrania Generalnego i Kongresu Generalnego Zjednoczenia, który powinien odbyć się w tym roku.

▪ W drugim tygodniu listopada s. Liberata i św. Honorata wyjechały z Rzymu do Tanzanii, aby wziąć udział w obchodach pierwszej profesji w Międzynarodowym Nowicjacie i poprowadzić kurs formacyjny dla naszych neoprofesek. Pod koniec listopda s. Josephine pojechała do Indii na urlop. Wszystkie siostry mają nadzieję, że będą mogły wrócić do Rzymu zgodnie z planem.

Niemcy/Brazylia

▪ Co roku na początku Adwentu wspólnota monachijska organizuje w benedyktyńskiej parafii św. Bonifacego bazar na rzecz naszych misji.  W tym roku, z powodu pandemii, sprzedaż została rozłożona na kilka niedziel i ograniczona do czasu przed i po Mszach Świętych. Wieńce adwentowe były sprzedawane w święto Chrystusa Króla, przetwory i ciastka w niedziele adwentowe. Zebrano 3.145 € na "pracę z dziećmi i młodzieżą w północno-wschodniej Brazylii". Gratulujemy naszym Siostrom oraz wolontariuszom i dziękujemy za ich zaangażowanie i ciężką pracę.

▪ W sobotę, 12 grudnia, w ratuszu Timbiras/Brazylia, z okazji 100-lecia założenia miasta, uhonorowano 100 osobistości z miasta, w tym nasze Siostry: Matyldę Dierkes, jedną z trzech niemieckich pionierek tamtejszej misji († 1991 w Timbirasie) oraz Siostrę Marylande Rodrigues Lopes, pochodzącą z Timbirasu († 2013), za ich wkład w życie społeczne. S. Matylda była szczególnie aktywna wśród kobiet z najuboższej klasy, zachęcając je do tego, aby same były misjonarkami jako członkinie Legionu Maryi, który działa tam pod nazwą "Sąsiedzka Miłość". S. Marylande pracowała, aby inspirować młodzież i gorąco wspierała wspólnoty kościelne na wsi. S. M. Sr. M. Espírito Santo da Silva, reprezentowała wspólnotę naszych Sióstr i otrzymała dwa Medale Honorowe. Szkoła w Timbirasie od wielu lat nosi nazwę "Irma Matilde", a w gminie Codó, Cajazeiras, istnieje stowarzyszenie kościelne o nazwie "Irma Marylande".

Anglia /Tanzania i Zambia

▪ Dziękujemy Bogu, że w domu Park Mount dla osób starszych w Macclesfield, wirus nie zaatakował nas zbytnio. Był to jednak bardzo stresujący czas, ponieważ w listopadzie niektórzy rezydenci i członkowie personelu zachorowali na Covid. Potem, przez pięć tygodni wszyscy mieszkańcy oraz pracownicy mieli ngatywne wyniki testów, więc administracja zezwoliła na odwiedziny.  Było to bardzo znaczące dla podopiecznych i ich rodzin, że mogli się spotkać i uścisnąć po tak długim czasie. Był to szczególny świąteczny prezent!  Aktualnie wirus rozprzestrzenia się ponownie bardzo szybko w tak wielu miejscach, że znów jesteśmy w pełnym zamknięciu, czekając na szczepionkę. Niech Bóg i jego aniołowie chronią nas wszystkich.

Tanzania: 7 grudnia był dniem radości i świętowania w Międzynarodowym Nowicjacie w Arusha, ponieważ pięć Sióstr: jedna z Regii Rwanda/Kongo i cztery z Tanzanii, wśród nich była s. Rebecca, nasza pierwsza Siostra Masajka, złożyło I Profesję. Jest to szczególne zważywszy na fakt, że Masaje są pasterzami i zgodnie z ich kulturą każda dziewczyna musi być zamężna. Zaprosiliśmy rodzinę s. Rebeki, aby przyszła i zobaczyła co my, jako siostry, robimy. To była dobra okazja do ewangelizacji. Wielu przybyło w Masajskich sukniach bogato ozdobionych koralikami. Byli szczęśliwi i pełni zdumienia, śpiewali i tańczyli. Wśród masajskich kapłanów z naszej archidiecezji w Arusha był wikariusz generalny, o. Simon Tengesi.

▪ S. Honorata Lyimo SAC radna generalna, przyjęła śluby sióstr w imieniu Przełożonej Generalnej s. Izabeli Świerad. Świadkami były s. Liberata Nyiongira radna generalna, reprezentująca Przełożoną Regionalną Rwandy/Kongo oraz s. Basilisa Jacob Przełożona Prowincji Królowej Pokoju. W homilii o. John Oona SAC, Delegat Księży Pallotynów we Wschodniej Afryce, powiedział, że podobnie jak w życiu małżeńskim, młody mężczyzna i kobieta opuszczają swoich rodziców, aby żyć razem, tak samo Siostry opuściły swoje rodziny, złożyły śluby i teraz są Siostrami Pallotynkami Misjonarkami. Przez ślub ubóstwa nie posiadają niczego dla siebie, ale dzielą wszystko z innymi siostrami. Przez czystość i posłuszeństwo, podobnie jak Jezus, dobrowolnie wybrały przynależność do Boga ze względu na Ewangelię i wypełnianie Jego woli, która zostanie im przedstawiona przez ich przełożonych. Ksiądz Oona poprosił rodziców, aby modlili się za swoje córki i pomagali im wiernie żyć życiem zakonnym. Przypomniał Masajom, że ich córka Rebeka nie należy już do nich, jest teraz po ślubach, należy do Kościoła, a więc nie mogą na nią liczyć. Podobnie jak zamężna kobieta jest zajęta staraniem się o rodzinę, nowe siostry będą odtąd zajęte apostolstwem, starając się zawsze znaleźć upodobanie w Bogu, któremu zdecydowały się służyć.

▪ 8 grudnia, podczas nieszporów, jedenaście postulantek zostało przyjętych do nowicjatu przez s. Honoratę Lyimo SAC: dwie z DR Konga, dwie z Rwandy, jedna z Ugandy i sześć z Tanzanii. Nowicjuszki zostały powierzone pod opiekę nowej mistrzyni nowicjatu s. Agripinie Mmassy SAC. Dziękujemy Bogu za błogosławieństwo powołań zakonnych i życzymy naszym siostrom i formatorkom z całego świata pomyślnego Nowego Roku 2021, pełnego radości i szczęścia.

Zambia: W Lusace nasze Siostry: Sesilia Kimario i Veronica Ghuliku, Księża Pallotyni Tomy Luckose i Francis Jaismond oraz ich siedmiu postulantów, wraz z członkami parafialnej Katolickiej Organizacji Kobiet, odwiedzili osadzonych w więzieniu Mwembeshi. Więźniowie byli bardzo wdzięczni za wizytę i za Mszę świętą.

▪ 15 grudnia Szkoła Katolicka św. Wincentego Pallottiego obchodziła swoje doroczne święto. Wzięli w nim udział Księża Pallotyni i Siostry Pallotynki, a także cały personel i rodzice. Gościem honorowym był Pan Langson Chibuye, Sekretarz Okręgowej Rady Edukacji. Uczniowie zaprezentowali różne tańce, piosenki, skecze i wiersze. W grudniu także odbył się w szkole   obóz dla dzieci z parafii św. Michała (10-18 lat) pod nazwą „Wstań i świeć wiarą”. Nauczanie prowadzone było przez katechetów, animatorów i moderatorów, a Mszę św. codziennie odprawiali Pallotyni oraz księża diecezjalni zaangażowani w program. Nasze siostry zajmowały się cateringiem i opieką nad chorymi dziećmi.

▪ W ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, 18 grudnia Siostry wraz ze wszystkimi Księżmi Pallotynami przeżywały wspólnotowy dzień skupienia. Następnego wieczoru wszyscy spotkali się ponownie na specjalnym świątecznym posiłku i pożegnali się z postulantami wyjeżdżającymi na święta Bożego Narodzenia. 

USA 

▪ Centrum Medyczne St. Mary's w Huntington umieściło w holu głównym choinkę, będącą szczególnym symbolem pamięci o bliskich, których już nie ma z nami. 3 grudnia odbyła się specjalna modlitwa; s. Mary Terence Wall i s. Mary Grace Barile reprezentowały naszą lokalną społeczność podczas nabożeństwa. Bożonarodzeniowe drzewko służy jako widoczny znak miłości dla wszystkich, którzy wchodzą do holu w tym świątecznym okresie.  Zebrane przy tej okazji fundusze zostaną podzielone, aby wesprzeć Fundusz St. Mary's Pallotti, który pomaga finansowo pracownikom w potrzebie w związku z katastrofalnymi wydarzeniami rodzinnymi i fundusz wolontariatu działającego przy szpitalu, w celu zakupu niezbędnego sprzętu i wyposażenia.

▪ Jak co roku, nasza lokalna wspólnota zakonna przygotowała kosze bożonarodzeniowe dla pracowników miasta, z którymi współpracujemy.  W ostatnim tygodniu Adwentu mieliśmy prezenty bożonarodzeniowe dla naszego listonosza i dla naszych pracowników Służby Ochrony Środowiska. Dziękujemy siostrze Mary Terence Wall za jej pełną zaangażowania pracę włożoną w zorganizowanie wręczania upominków naszym współpracownikom.

▪ Innym wydarzeniem była pomoc niektórym członkom naszej Rodziny Maryi w Potrzebie. Mary's Medical Center ponownie udzielił wsparcia Riverview East High Rise w Guyandotte WV.  Pracownicy i wolontariusze zapewnili mieszkańcom bezpłatny świąteczny obiad.  Rozdawali dary starszym osobom, mężczyznom i kobietom o ograniczonych dochodach, mieszkającym w Riverview East High Rise.

▪ Siostra Amutha Mary zdała egzamin językowy, co pozwala jej rozpocząć kurs przygotowujący do uzyskania amerykańskiego certyfikatu pielęgniarskiego.

▪ Dzięki starannemu planowaniu w czasie pandemii, pan Jeff Palumbo, dyrektor, otworzył naszą szkołę w Laurel MD - Pallotti High School, aby umożliwić niektóre zajęcia na terenie placówki. Jesteśmy jedynym liceum w Archidiecezji Waszyngtońskiej, które zdołało to zrobić z powodzeniem.

 ▪ Również parafialne przdszkole jest nadal otwarte, więc s. Sahaya Mary Ambrose kontynuuje tam wolontariat.  Jako wspólnota Siostry pomagają również w parafialnej „spiżarni” przy sortowaniu i rozprowadzaniu żywności potrzebującym. S. Danuta kontynuuje pracę z chorymi oraz przygotowanie młodzieży do bierzmowania w miejscowej parafii i w polskim kościele . Pomimo ograniczeń związanych z wirusem, naszym siostrom w Laurel nadal udaje się kontynuować ich posługi, za co jesteśmy wdzięczni.

Belize

▪ W tym roku Adwent był wyjątkowym czasem dla 11 pań z parafii Orange Walk. Siostra Adalberta Chuc miała szczęście być w kontakcie ze znanym autorem, panem Matthew Kelly, który ofiarował jej w prezencie 44 egzemplarze książki "I Heard God Laugh" (Słyszałem śmiech Boga). S. Adalberta i s. Margaret Gongora zaprosiły miejscowe parafianki do wspólnego studiowania tej książki. W każdą niedzielę odbywało się 2 godzinne spotkanie poświęcone dzieleniu się refleksjami z jej lektury. Było to wzbogacające duchowo doświadczenie, szczególnie, że głównym tematem książki jest proces modlitwy. Książki wysłano też do innych wspólnot. Nasze siostry korzystały z nich w czasie adwentowego dnia skupienia 29 października oraz w cotygodniowej refleksji adwentowej.

Afryka Południowa

▪ 2 grudnia odbyła się doroczna Msza dziękczynna dla osób konsekrowanych w Archidiecezji Kapsztadzkiej. Pomimo pandemii odbyła się uroczysta Eucharystia, w której wzięła udział duża liczba zakonników. Po Mszy św. składano życzenia i gratulacje Jubilatkom w tym siostrze Bosconie Schamann, która świętowała 65 lat swojego życia zakonnego.

▪ Święta Bożego Narodzenia zostały uświetnione przez wizytę doktora Louisa Kathana, onkologa, który kilka lat temu leczył naszą siostrę Elżbietę Hartnick. Zaskoczył nas prezentami bożonarodzeniowymi oraz zaproszeniem na wspólny obiad. Dr Kathan jest jednym z wielu lekarzy, o których nigdy nie zapominamy w naszej wspólnocie, dziękując za pełną miłości posługę lekarską.

Polska/Ukraina

▪ Podczas pandemii, pomimo różnych ograniczeń, nie zrezygnowałyśmy ze spotkań w naszych grupach apostolskich. W dniu 23 grudnia 2020 r. udało nam się zorganizować internetowe spotkanie świąteczne. Wzięli w nim udział wszyscy członkowie grupy misyjnej "Młody Apostoł" wraz z rodzicami. S. Małgorzata Stefaniuk spotkała się również na żywo z grupą liturgiczną podczas rekolekcji adwentowych. Po Eucharystii, w reżimie sanitarnym, na odległość, uczestnicy składali sobie życzenia oraz dzielili się opłatkiem i upominkami.

▪ Siostra Natalia Pieckielun kontynuuje cotygodniowe spotkanie formacyjne i modlitewne online z grupą ZAK. Cieszymy się, że możemy być w kontakcie z naszymi grupami apostolskimi w tym trudnym dla wszystkich czasie, korzystając z nowych technologii, tak jak chciał tego nasz założyciel, św. Wincenty Pallotti. Apostolat nabrał innego charakteru. Dziś wszyscy są spragnieni wzajemnych relacji, rozmów i spotkań. Organizując takie spotkania dla naszych uczniów, dajemy im możliwość nie tylko pogłębienia ich życia wiary, ale także spotkania i zabawy. Wszystko dla nieskończonej chwały Bożej, dla zniszczenia grzechu i dla zbawienia dusz!

▪ 6 grudnia, w Gródku na Ukrainie, obchodzono święto św. Mikołaja.  W trosce o bezpieczeństwo, uroczystość ta została zorganizowana w inny sposób niż zwykle. Dzieci szukały ukrytych prezentów, podążając śladami stóp jako wskazówkami. Maluchy modliły się i dziękowały wszystkim dobroczyńcom i pomocnikom Świętego Mikołaja.

Indie

▪ Pomimo pandemii siostry cieszyły się, że są z ludźmi i pomagają im przygotować się do świętowania narodzenia Chrystusa. Wspólnota w Bagbasa w stanie Tripura wraz z parafianami wybrała się na kolędę w sąsiednich wioskach. Po raz pierwszy zaproszono też do udziału wspólnotę sióstr Betania. Obie te wspólnoty modliły się na zmianę za rodziny.  Ludzie wyrażali swoją radość i szczęście.  Siostry uczestniczyły także w przedświątecznym programie młodzieżowym. Duże wrażenie na młodych wywarła wspólna z siostrami modlitwa i wymiana upominków.  Nowością w parafii było również zorganizowanie żywej szopki bożonarodzeniowej. Siostra Inacinha towarzyszyła wiernym w sąsiednich wioskach i mieście Dharnanagar. Siostra i dwóch członków rady parafialnej wygłosili orędzie bożonarodzeniowe w językach angielskim, bengalskim i rangglong. Parafianie wyrazili swoje uznanie i powiedzieli, że obecność Sióstr wniosła nowe życie i entuzjazm w przygotowanie programu świątecznego w tym roku.

▪ W dniu 20 grudnia Sr. Rajini Kandula ze wspólnoty Św. Józefa, Raipur, wzięła udział w seminarium młodzieżowym w kościele parafialnym w Kapa.

▪ Chociaż w tym roku obchody świąt Bożego Narodzenia były ciche, to jednak widziałyśmy jak Nadzieja się rodzi, aby odkupić świat.  Doświadczyłyśmy miłości i radości przeżywając razem z parafianami Pasterkę oraz składając sobie wzajemnie życzenia i pozdrawiając się w imię Jezusa. W naszej wspólnocie odbyła się procesja z Dzieciątkiem Jezus do szopki, po której nastąpiła krótka modlitwa i kolędy.  Każda wspólnota miała swoje celebracje bożonarodzeniowe, dzieląc się ze sobą radością, miłością i darami, a także uczestniczyła w spotkaniach apostolskich.

Pamiętajmy o naszych zmarłych Siostrach

S.M. Vincenta  Kopowski  SAC  * 01.09.1929   25.12. 2020  Niemcy

S.M. Mariola Klekowska SAC  * 22.02.1960  † 27.12.2020  Polska

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)