Licznik odwiedzin

17440808
Od 2011 roku
17440808

Październik 2020

Rzym

▪ 4 października, w Asyżu, przy grobie św. Franciszka, Ojciec Święty podpisał swoją trzecią encyklikę "Fratelli Tutti", dokument o braterstwie i przyjaźni społecznej. Encyklika wzywa do braterstwa, solidarności i odrzucenia wojen.

▪ Młody włoski geniusz komputerowy Carlo Acutis, który zmarł na białaczkę w wieku 15 lat, ofiarując swoje cierpienie za papieża i Kościół, został beatyfikowany 10 października w bazylice św. Franciszka z Asyżu, którego tak bardzo kochał. Od dzieciństwa adorował Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Często mówił: "Eucharystia jest moją drogą do nieba". Młody Błogosławiony jest przykładem dla nastolatków i użytkowników nowych technologii.

▪ 1 października odbyło się spotkanie online członkiń Komisja ds. zjednoczenia "Ponte di Unita" z zarządami generalnymi naszych siostrzanych zgromadzeń. Podczas tego spotkania Siostry dzieliły się działaniami podejmowanymi w swoich prowincjach w ramach podkomisji działających na rzecz budowania jedności i wzajemnych relacji. Spotkanie było także okazją do dyskusji na temat wyzwań i nadziei jakie niesie proces zjednoczenia.

▪ 8 października w naszym domu generalnym odbyło się drugie w tym roku spotkanie Zarządów Generalnych Sióstr Pallotynek Rzymskich i Sióstr Pallotynek Misjonarek. Podczas spotkania Siostry podsumowały pracę Komisji ds. zjednoczenia oraz zaplanowały najbliższe wspólne zadania.

▪ W dniach 13 i 14 września Zarząd Generalny zorganizował Międzynarodowe Spotkanie Formatorów dla naszego Zgromadzenia poprzez ZOOM. W spotkaniu uczestniczyło 24 formatorów z różnych prowincji, wśród nich 4 przełożone prowincjalne: z Niemiec, Tanzanii, Belize i Indii oraz przełożona regionalna z Rwandy.  Spotkanie było poświęcone aktualnym wyzwaniom formacji w naszym Zgromadzeniu na wszystkich jej szczeblach. (patrz strona internetowa)

▪ W wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych w kościele San Salvatore in Onda w Rzymie, rodzina pallotyńska obchodziła 17. rocznicę zatwierdzenia Statutu Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego jako publicznego, międzynarodowego stowarzyszenia wszystkich wiernych. Hasłem przewodnim obchodów były słowa: „Wszyscy są wezwani do bycia świętymi”.  Mszy św. przewodniczył ks. Jacob Nampudakam SAC, przełożony generalny i asystent kościelny ZAK. W homillii mówił o życiu świętych i powszechnym powołaniu do świętości. Podczas liturgii członkowie Zjednoczenia odnowili Akt Zaangażowania Apostolskiego. Liturgię ubogacił chór prowadzony był przez pana Corrado Montaldo.

Niemcy/Brazylia

▪ W Timbirasie miesiąc październik jest zawsze miesiącem novenn i świąt patronów kaplic położnych na terenie parafii. Oznacza to, że wierni pielgrzymują pieszo i biorą udział w 9 nabożeństwach kościelnych przed corocznym świętem danego świętego (świętych). W październiku są to: św. Franciszek (4 października); Nossa Senhora Aparecida (12 października); Nossa Senhora dos Remédios, główna patronka parafii (22 października). Nasze siostry są na wiele sposobów zaangażowane w przygotowanie i realizację uroczystości. W tym roku uroczyste celebracje eucharystyczne odbywały się na świeżym powietrzu, z ołtarzem usytuowanym na ciężarówce i z zachowaniem środków bezpieczeństwa sanitarnego. Niestety ze względu na pandemię nie podjęto w tym roku różnych inicjatyw apostolskich, które zwykle towarzyszą uroczystościom. Dzięki nowym technologiom udało się jednak zamieścić na Facebooku niedzielne poranne nabożeństwa z Timbirasu oraz codzienną medytację na temat Ewangelii z dnia przygotowaną przez księdza proboszcza o. José Wasensteiner SAC.

Anglia/Tanzania                                                                                                

▪ 18 października społeczność Siuyu gościła s. Marie Chantal Mukamana i trzy postulantki z Rwandy, które dołączą do Międzynarodowego Nowicjatu w Arusha. Tego samego wieczoru siostry urządziły przyjęcie pożegnalne dla swojej szóstki Postulantek. Dwa dni później, w towarzystwie s. Marii Chantal i s. Agnes Joseph Ganus, mistrzyni postulatu w Tanzanii i dziewięć postulantek wyruszyło do Arusha, aby rozpocząć swój program nowicjatu. S. Angelina Kambugu, przełożona regionalna Rwandy-Congo, również przybyła z dwoma postulantami z Rwandy. Wkrótce grupa jedenastu postulantek zostanie przyjęta do Międzynarodowego Nowicjatu. Z wdzięcznymi sercami chwalimy i dziękujemy Bogu za dar nowych powołań.

▪ Sytuacja związana z Covid-19 w Anglii jest trudna. Większa część północy kraju jest zamknięta. Jak na razie wirus nie przedostał się ani do naszej wspólnoty ani do domu opieki Park Mount Home, ale wszyscy postępujemy zgodnie z surowymi wytycznymi rządu. Niestety, musieliśmy ponownie zamknąć Park Mount dla odwiedzających. Jest to bardzo trudne dla mieszkańców. Jednak krewni mogą powitać ich stojąc za oknem lub jeśli nie jest zimno, mogą usiąść na zewnątrz, zachowując dystans i nosząc maski i środki ochrony indywidualnej. W zeszłym tygodniu, Park Mount został nominowany do nagrody Great British Care Awards, co bardzo podbudowało ducha pracowniców. Dom nominowany został do nagrody dla Najlepszego Domu Opieki na Północnym Zachodzie. Serdecznie gratulujemy naszemu personelowi zaangażowania i troskliwej służby na rzecz słabych i wrażliwych osób starszych.

 USA

▪ Jak w wielu innych krajach także w USA wzrasta liczba pozytywnych testów Covid-19.  We wszystkich 55 hrabstwach Zachodniej Wirginii jest teraz więcej przypadków niż wtedy, gdy pandemia się rozpoczęła.  Nasze Centrum Medyczne św. Marii Panny powróciło tymczasowo do zakazu odwiedzin. Jest to środek zapobiegawczy mający na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Modlimy się, aby wkrótce pojawiła się szczepionka, która położy kres temu przerażającemu wirusowi.

▪ W Huntington zakończył się projekt odnowy systemu ogrzewania i klimatyzacji. Ze względu na zmieniające się okoliczności i upływ czasu system wymagał renowacji i unowocześnienia. 

▪ Siostra Francesca Lowis, odpowiadzialna w Prowincji za formację, przygotowała modlitwę w intencji wyborów prezydenckich w USA, które były zaplanowane na 3 listopada. Nabożeństwo modlitewne pochodziło z „The Leadership Conference of Women Religious” -  konsulty zakonów żeńskich, do której należy Prowincja USA.  Siostra Francesca proponowała, abyśmy modlili się razem w naszych wspólnotach.

Belize

▪ Wirtualne rekolekcje dla nauczycieli z Pallotti High School prowadził o. Antonio (kapłan SOLT). Czas ten został poświęcony na modlitwę, refleksję i dyskusję. Nowy rok szkolny i nowe formy nauki wymagają cierpliwości i powierzenia się Bożemu prowadzeniu.

▪ Koordynatorka ds. młodzieży w diecezji Belize City i Belmopan, Miriam Juarez, poprosiła s. Kerry SCN i s. Alicję Buddan SAC o pomoc w zaplanowaniu rekolekcji dla liderów grup młodzieżowych. Ponieważ nie było możliwe osobiste dotarcie do młodzieży, 3 października odbyły się wirtualne rekolekcje dla Liderów Młodzieżowych. Tematem było "Bycie uczniem i współpraca". Dzień zakończył się liturgią celebrowaną przez o. Miliceta Mathurina, młodego księdza z Haiti, który pracuje w Belize. 

▪ Socorro Mai, nasza kandydatka pochodząca z Orange Walk, pobiera swoje duchową formację i lekcje angielskiego online od s. Margaret Gongora i s. Adalberty Chuc.

▪ Siostry również rozpoczęły zajęcia online o tematyce małżeńskiej.

Afryka Południowa

▪ Październik to Narodowy Tydzień Żywienia i Świadomości Zdrowia Psychicznego. Theresa Swanepoel wraz ze swoją koleżanką z domu św. Józefa zjednoczyły wysiłki, by na sesji Świadomości Zdrowia Psychicznego reprezentować problem: odżywianie jako komponent zdrowia psychicznego. Czas wzmożonego stresu może skutkować utratą apetytu lub jego drastycznym zwiększeniem. Ma to wpływ na nastrój, kontrolę wagi, skórę i ogólne samopoczucie. Pracownicy domu św. Józefa cieszą się z udziału w tym szkoleniu, aby zdobyć wiedzę na temat tego, jak wspierać ludzi, którzy cierpią na choroby psychiczne.

Indie                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               ▪ Siostra Helen Lourdusamy, przełożona prowincjalna, uczestniczyła w spotkaniu internetowym przełożonych wyższych, którzy pracują w diecezji Agarthla w Tripurze z biskupem Lumenem Monteiro. Jest to przygotowanie do zbliżających się srebrnych jubileuszy zarówno diecezji, jak i biskupa. 

▪ Nasze Siostry we wspólnotach w Tripurze zorganizowały modlitwę różańcową w październiku. Siostry wspólnoty Twichakma szły od domu do domu, aby się modlić, podczas gdy wspólnota Bagbasa zorganizowała procesję różańcową, w której uczestniczyło około tysiąca osób z zapalonymi świecami. Dzień ten zakończył się Eucharystią.

▪ Dzień ustanowienia ZAK był obchodzony w parafii, jak również w naszej wspólnocie w Raipur. Członkowie ZAK uczestniczyli w uroczystej Eucharystii, celebrowanej przez Księży Pallotynów, a następnie w agapie.

Rwanda/Kongo

▪ 9 października w Ruhango, Sr. Angeline Kambugu, przełożona regionalna przyjęła 6 kandydatek do postulatu. Podczas ceremonii, s. Angeline wraz z kandydatkami modliły się o prowadzenie Ducha Świętego w rozeznawaniu i naśladowaniu Chrystusa.

Louis, parafia w diecezji Vannes we Francji zorganizowała mszę świętą różnych narodowości, podczas której wszyscy zostali zaproszeni do zaprezentowania czegoś, na przykład modlitwy we własnym języku. Nasze Siostry, Sr. Consolée Mukayirabuka, Sr. Catherine Nikuze i s. Perpétue Nyiramahoro ze wspólnoty Quistinic wzięły udział, śpiewając na zakończenie Mszy św. pieśń misyjną w Kinyarwanda. Było to bardzo piękne przeżycie dla wszystkich, którzy byli obecni!

▪ Kościoły w Ugandzie zostały otwarte po sześciu miesiącach zamknięcia z powodu Covida - 19. Nasze siostry we wspólnocie Kyabakuza są wdzięczne Bogu, że mogą ponownie uczestniczyć we Mszy św. w swojej parafii. Pierwsza niedziela była bardzo wyjątkowa, gdy chrześcijanie spotkali się znowu, by wspólnie się modlić.

Polska  

▪   Dnia 30 września 2020, trzy siostry Polskiej Prowincji: s. M. Elżbieta Lidzbarska, s. M. Elżbieta Malicka i s. M. Paulina Szałek w towarzystwie s. M. Iwony Nadziejko, Przełożonej Prowincjalnej i s. M. Ludwiki Jastrzębskiej, Referentki Misyjnej, udały się do Spiskiej Nowej Wsi na Słowacji, aby rozpocząć nową misję apostolską. Siostry podjęły posługę zakrystianki i organistki w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz pracę w charakterze pielęgniarki środowiskowej. (patrz strona internetowa)

▪ Dnia 7 listopada dzieci, które uczęszczają na zajęcia z języka polskiego, prowadzone przez S. Karolinę Słomińską SAC w Gródku (Ukraina)  odwiedziły Cmentarz Łyczakowski we Lwowie. Od dawna dzieci bardzo czekały na ten dzień, aby zapalić znicze Orlętom Lwowskim/ dzieciom w ich wieku, które zginęły w obronie Ojczyzny/ i zostawić zrobione własnoręcznie wiązanki róż. Każdy znicz z biało-czerwonymi wstążeczkami i każda różyczka to modlitwa i słowa wdzięczności oraz zapewnienie: Pamiętamy o Was zawsze! Młodzi Pielgrzymi nawiedzili również na cmentarz ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932–1933, podczas którego z głodu umarły trzy miliony ludzi, aby im również ofiarować swoją pamięć i modlitwę.

Pamiętajmy o naszych zmarłych Siostrach

S.M.  Kryspina Smentoch SAC  * 27.08.1934  † 14.10.2020  Polska

S.M. Zofia Suchecka SAC  * 15.05.1941  † 20.10.2020  Polska

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)