Licznik odwiedzin

17445900
Od 2011 roku
17445900

Wrzesień 2020

Rzym

▪ 27 września Kościół obchodził Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców. Obchody sięgają 1914 r. W tegorocznym przesłaniu zatytułowanym "Zmuszony jak Jezus Chrystus do ucieczki", Ojciec Święty położył nacisk na słuchanie, zrozumienie, służbę, wzrost i współpracę. Zaprosił także wszystkich chrześcijan do modlitwy za migrantów, którzy stoją przed wieloma wyzwaniami i problemami.

▪ 8 sierpnia wspólnoty domu generalnego i prokury z radością wzięły udział w Złotym Jubileuszu Profesji s. Stelli Marotty CSAC, radnej generalnej. Po Mszy św. s. Izabela Świerad, przełożona generalna, w imieniu naszego Zgromadzenia złożyła życzenia Siostrze Jubilatce, obdarowując Siostrę ikoną Matki Bożej Madonny di Strada. Wspólne świętowanie było znakiem komunii i jedności jednej pallotyńskiej rodziny.

▪ W pierwszym tygodniu września s. Izabela wzięła udział w czterodniowym spotkaniu Generalnej Rady Koordynacyjnej ZAK, odbywającym się online. Było to intensywne i owocne spotkanie, podczas którego członkowie mogli rozeznać podjęcie konkretnych działań na rzecz Zjednoczenia. Uczestnicy spotkania sformułowali przesłanie,  które zostało przesłane do wszystkich członków ZAK. S. Izabela wzięła następnie udział w spotkaniu trzech przełożonych generalnych głównych wspólnot naszej pallotyńskiej rodziny, aby zastanowić się nad kwestiami prawnymi dotyczącymi ZAK.

▪ We wrześniu nasza wspólnota domu generalnego cieszyła się obecnością wyjątkowych gości: JE Ksiądz Biskup  Jana Ozga z diecezji Doume w Kamerunie i s. Fabiana Leitgeber. W Prokurze zaś gościliśmy grupę pielgrzymów z Niemiec, którzy wraz z s. Marią Landsberger odwiedzili naszą kaplicę, aby zobaczyć i podziwiać projekt, witraże i obrazy autorstwa pana Hansinga, znanego niemieckiego artysty.

Niemcy

▪ Siostra Rita-Lore Wicklein, która wraz z s. Christiną Schubert i s. Matyldą Dierkes (†) 40 lat temu rozpoczęła naszą pracę misyjną w północno-wschodniej Brazylii, spisała swoje wspomnienia. Siostra opisuje życie tamtejszych ludzi oraz rozwój wspólnoty Sióstr i ich pracę duszpasterską i społeczną. We wrześniu została wydrukowana pierwsza wersja wspomnień w języku niemieckim pt.: "Pieśń dziękczynienia Panu".  Trwają prace nad wydaniem w języku angielskim i portugalskim. Dziękujemy s. Ricie Lore, pani Elisabeth Frey i siostrom, które wspólnie pracowały nad rozwojem i ukończeniem tego cennego dzieła. 

Anglia /Tanzania

▪ 8 września w Londynie Siostry przyżywały wyjątkową uroczystość z okazji setnych urodzin s. Christine Bohr, najstarszej członkini Zgromadzenia. Dzień rozpoczął się od Mszy świętej odprawionej w kaplicy domowej. Niestety, z powodu Covid-19, w uroczystości wzięły udział jedynie najbliższe osoby s. Christine. Wśród nich pani Elsa, serdeczna przyjaciółka oraz s. Mary McNulty, reprezentująca wspólnotę w Macclesfield (więcej na www).

▪ Życie w Tanzanii wróciło do swojego zwykłego rytmu. Wszędzie odbywają się uroczystości i spotkania. 10 września odbyła się uroczystość święceń diakonatu i prezbiteratu czterech pallotyńskich seminarzystów. Ceremonia święceń odbyła się w parafii Gallapo, w domu Delegatury Księży Pallotynów. Mszy św. przewodniczył JE Ksiądz Biskup Josaphat Lebulu, emerytowany biskup archidiecezji Arusha. Wiele Sióstr Pallotynek uczestniczyło w tym radosnym święcie.

USA

▪ 1 września miało miejsce błogosławieństwo nowego gabinetu terapii infuzyjnej w Centrum Medycznym St. Mary’s w Huntington. W wydarzeniu wzięli udział niektórzy członkowie administracji szpitala i szefowie służb.  17 września JE Ksiądz Biskup Mark Brennan, z diecezji Wheeling-Charleston, oraz ks. Eugeniusz S. Ostrowski, wikariusz generalny, odwiedzili kilka oddziałów szpitala.  W ramach swojej wizyty spotkali się z delegacją pracowników i zespołem kierowniczym. Później wszyscy wzięliśmy udział w krótkiej modlitwie i otrzymaliśmy pasterskie błogosławieństwo. Ksiądz Biskup spotkał się również z siostrami przebywającymi w infirmerii.

▪ Rozpoczął się nowy rok szkolny w naszym liceum św. W. Pallottiego w Laurel. Ze względu na COVID-19, przyjęto metodę hybrydową: nauka odbywa się częściowo na terenie szkoły, a częściowo online.  Udało się też przeprowadzić coroczną zbiórkę pieniędzy na rzecz szkoły tzw."Crab Feast"  („święto kraba”), choć w nieco odmienny sposób. Zamiast biesiadowania w auli szkolnej ludzie kupowali kraby ze swoich samochodów i zabierali je do domu.  Siostry także świętowały wraz z kilkoma gośćmi w naszym klasztornym ogrodzie.

▪ W każdą drugą sobotę miesiąca nasze Siostry dołączają do grupy parafian, która gromadzi się w naszym ogrodzie przed figurą Maryi, aby odmawiać różaniec w intencji kapłanów, ojczyzny oraz o zakończenie pandemii.  Wspomnienie Narodzenia Maryi, 8 września, to dzień odpustu parafialnego w kościele st. Mary’s w Laurel. Z tej okazji duszpasterze parafialni przygotowali serię konferencji maryjnych na kanale youtube, natomiast ksiądz proboszcz, zamiast zwyczajowego pikniku parafialnego, zaprosił wszystkich do zrobienia w domach tortu urodzinowego dla Maryi i nadesłania zdjęć na konkurs. Ciasto naszych sióstr wygrało w kategorii „najzdrowsze”. Wierni wykonywali także własnoręczne, rodzinne kartki urodzinowe dla Maryi.  

Belize

▪ Na początku września Belize było zagrożone huraganem pierwszego stonia Nana. Dzięki Bogu, huragan nie wyrządził większych szkód, jednak bardzo ucierpieli rolnicy. W odpowiedzi na zaproszenie Rady Kościołów Belize, w podziękowaniu za ochronę, nasze siostry zorganizowały procesję z modlitwą różańcową i z zapalonymi świecami do szkolnej groty maryjnej. Nagranie wideo umożliwiło włączenie się we wspólną modlitwę wszystkim rodzinom naszej parafii.

 ▪ We wspólnocie w Nazarecie s. Catarina Tush zaangażowała się w przygotowanie 25 uczennic do Pierwszej Komunii Świętej. Cztery z nich otrzymało również sakrament chrztu świętego. S. Ester Paau pomaga miejscowym dzieciom w nauce, a s. Gabriele Johnson dołączyła do grupy " Women of Strength " (silne kobiety) w sesji modlitewnej online, aby prosić o ochronę przed huraganem i Covid-19.

Afryka Południowa

▪ 23 września, Dom św. Józefa obchodził 85-lecie istnienia. Ze względu na ograniczenia, obchody zostały sprowadzone do prostej modlitwy bez żadnych gości. O. Nkululeko Qokolo, kapelan św. Józefa, przekazał inspirującą refleksję na temat wdzięczności, a pani Christelle Cornelius - dyrektor domu św. Józefa podziękowała Siostrom za ich niestrudzone zaangażowanie i miłość do bezbronnych dzieci. Następnie wszyscy przeszli w procesji, aby przypiąć maseczki ochronne do Błękitnej Tablicy, na której umieszczono różne sentencje zachęcające do zaufania Bogu.

▪ We wspólnocie w Pinelands siostry świętowały 98 urodziny siostry Apollonii Deschang. To było niezwykle wzruszające przeżycie, widzieć radosć Siostry Apollonii, która od 13 lat nie wstaje już z łóżka. Mimo cierpienia, Siostra Apolonia wnosi do wspólnoty wiele ciepła i radości oraz prawdziwą mądrość Salomona. Bogu niech będą dzięki za obecność Siostry wśród nas!

Szwajcaria

▪ 9 września s. Maternis Schuler i s. Hieronima Wrobel obchodziły jubileusz 65 lat swojej profesji.  W podziękowaniu za ich powołanie i służbę została odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem ks. Adriana Willi SAC. Jego homilia oparta na słowach: "Albowiem nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości i trzeźwego myślenia" (2 Tm 1,7) i błogosławieństwach ewangelicznych (Mt 5), była cenna inspiracją dla Sióstr jubilatek oraz wszystkich zgromadzonych. Niech Słowo Boże, które dotknęło nas wszystkich towarzyszy nam w codziennym życiu.

Indie

8 września w Bagbasie powstała druga wspólnota Sióstr Misjonarek Pallotynek w diecezji Agartala, Tripura. Odległość od Twichakmy, gdzie powstała pierwsza wspólnota wynosi około 150 km.

Trzy siostry: Inacinha Fernandes, Bimla Barla i Tarcila Kerketta zostały posłane do współpracy z księżmi ze Zgromadzenia Świętego, Krzyża w dziedzinie edukacji i duszpasterstwa. JE Ksiądz Biskup. Lumen Monteiro, ordynariusz diecezji w Agartali przewodniczył Eucharystii, którą celebrował wraz z 13 kapłanami Zgromadzenia Świętego Krzyża. Następnie Ksiądz Biskup poświęcił tymczasowy dom sióstr i udzielił błogosławieństwa nowej wspólnocie. Teraz mamy jedenaście wspólnot w Indiach. (więcej na www).

▪ Cały nasz kampus klasztoru św. Wincentego Krupy w Bangalore wraz z domem prowincjalnym, w nocy 8 września został zalany z powodu silnych opadów deszczu. Wielkim szokiem był widok całej posesji wypełnionej wodą, niszczącej ogród, warzywa i owoce. Potrzeba było prawie tygodnia, aby woda ustąpiła i można było rozpocząć porządki i powoli wrócić do zwyczajnego życia. 

Rwanda

▪ 5 września, w Dniu Adopcji Serca, obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie świętej Matki Teresy z Kalkuty, patronki Ruchu Maitri. W tym dniu nasze siostry odwiedziły naszych podopiecznych Adopcji Serca oferując dodatkową pomoc i wsparcie.

▪ W naszej wspólnocie w Quistinic, we Francji, zaczęło powoli odradzać się zwyczajne życie apostolskie, wstrzymane pandemią Covid-19. Siostrom udało się wspólnie odbyć doroczne rekolekcje, do których dołączyła s. Marię Goretti Nyabyendę z Belgii i s. Josephinę M. Nyirandaboneye z Paryża (Osny). Rekolekcje odbyły się w Ploërmel w domu macierzystym Zgromadzenia Braci Chrześcijan. Podczas tych rekolekcji s. Josephina M. Nyirandaboneye odnowiła śluby.

Polska

 ▪ W dniach 16 – 17 września 2020 roku, w Centrum Misyjnym Polskiej Prowincji Sióstr Pallotynek odbyły się warsztaty w zakresie fundraisingu. To nowa metoda poszukiwania i zapraszania do współpracy wszystkich, mogących materialnie wesprzeć apostolskie dzieła prowadzone przez Siostry. Metoda, w której Darczyńca jest osobą pierwszoplanową; Osobą, która otwierając swoje serce, czyni ten świat, konkretnego człowieka – lepszym. W trym procesie, Bóg jest Fundamentem oraz Tym, który zaprasza nas – darczyńców i siostry – do współpracy w Jego Planie Zbawienia. Takie znaczenie i możliwości fundrasingu przybliżył zaproszony przez s. Ludwikę Jastrzębską (Referentkę misyjną) p. Szczepan Kasiński, Fundraiser z certyfikatem EFA.  W spotkaniu uczestniczyły: Siostra Przełożona Prowincjalna, Siostra Ekonomka Prowincjalna; Siostry Misjonarki, Siostry przygotowujące się do wyjazdu na Słowację i do Rosji oraz Siostry bezpośrednio zaangażowane w prowadzenie Centrum Misyjnego. Udział w warsztatach ożywił w Siostrach pragnienie realizowania charyzmatu Świętego Założyciela we współpracy z tymi, którzy żyją wokół nas i oczekują zaproszenia do tego dzieła!

▪12 września w święto Imienia Maryi, w parafii św. Barnaby Apostoła w Warszawie 17 osób oddało się w Niewolę Miłości Jezusowi Chrystusowi przez ręce Maryi. Przygotowania do tego ważnego duchowego aktu rozpoczęły się we wrześniu 2019 roku. Uczestnicy comiesięcznych spotkań pod opieką S. M. Urszuli Kłusek poznawali istotę Doskonałego Nabożeństwa do Matki Bożej. W czasie pandemii prelekcje były nagrywane i przekazywane uczestnikom spotkań drogą elektroniczną. Jednym z ważnych elementów przygotowania do tego wydarzenia, była spowiedź generalna z całego życia.

▪19 września w Gdańsku miało miejsce pierwsze spotkanie Wspólnoty Hioba, która została założona z inicjatywy S. M. Urszuli Kłusek SAC. Wspólnota ta zaprasza wszystkich, którzy cierpią z doświadczając bólu fizycznego, psychicznego lub duchowego swojego lub swoich bliskich. Spotkania Wspólnoty Hioba przebiegają według następującego porządku. 15.00- Koronka do Miłosierdzia Bożego, Eucharystia, wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa o łaskę uzdrowienia duszy i ciała a następnie indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Wspólnota posiada swoją stronę Internetową www.wspólnotahioba.pl. W spotkaniach można uczestniczyć również przez transmisję online na żywo. Wspólnota Hioba została zatwierdzona przez Księdza Biskupa Ordynariusza i otrzymała jego błogosławieństwo.

Pamiętajmy o naszych  zmarłych  Siostrach

Sr. Rita Büdenbender  * 20.08.1934  † 17.09.2020  Niemcy

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)