Licznik odwiedzin

17446374
Od 2011 roku
17446374

Listopad 2019

Rzym

 • 17 listopada, uroczystą Mszą św. w Bazylice św. Piotra, papież Franciszek zainaugurował III Światowy Dzień Ubogich pod hasłem: “Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie” (Ps 9,19). W homilii Ojciec św. powiedział: „Ubodzy są cenni w oczach Boga, ponieważ nie mówią językiem „ja”: nie utrzymują się samodzielnie, o własnych siłach, potrzebują ludzi, którzy wezmą ich za rękę. Przypominają nam, że w ten sposób przeżywa się Ewangelię, jak żebracy zwracający się do Boga. Obecność ubogich wprowadza nas na nowo w klimat Ewangelii, gdzie błogosławionymi są ubodzy w duchu. Ubodzy ułatwiają nam dostęp do Nieba: to dlatego poczucie wiary ludu Bożego postrzegało ich jako odźwiernych Nieba. Już teraz są naszym skarbem, skarbem Kościoła. Odsłaniają nam bowiem bogactwo, które się nigdy nie starzeje, które łączy ziemię z Niebem i dla którego naprawdę warto żyć, to znaczy miłość.”
 • W ramach Światowego Dnia Ubogich w Auli Pawła VI przygotowano także obiad dla ubogich (około 1500 osób). Z tej okazji odbył się również piękny koncert zorganizowany przez Papieską Radę ds Nowej Ewangelizacji: „z ubogimi i dla ubogich”. Celem było zaoferowanie doświadczenia kulturalnej i duchowej integracji dla ludzi zmarginalizowanych społecznie oraz zbieranie funduszy na wsparcie inicjatyw Światowego Dnia Ubogich.
 • W dniach 4-7 listopada w Domu Generalnym w Rzymie odbyło się spotkanie Komisji Finansowej, w skałdzie: S. Izabela Świerad, przełożona generalna, s. Anna Małdrzykowska, przewodnicząca komisji, s. Stella Holisz, pani Jennifer Trotter, pan Christian Frücht i s. Mary Grace Barile. Pani Trotter i pan Frücht, nowo mianowany członek komisji, są doradcami finansowymi odpowiednio Prowincji Angielskiej i Niemieckiej. Celem spotkania było omówienie sytuacji finansowej Zgromadzenia, znalezienie nowych źródeł finansowania naszych nowych misji i nowicjatu międzynarodowego, dążenie do niezależności finansowej młodych prowincji oraz profesjonalne przygotowanie młodych sióstr na polu finansowym. Członkowie komisji rozmawiali również o tym, jak ważne jest posiadanie w każdym z naszych krajów/prowincji świeckich doradców finansowych.
 • 15 listopada s. Anna Małdrzykowska, radna generalna udała się do Tanzanii, aby wziąć udział w uroczystości pobłogosławienia nowej misji (kaplica, klasztor, szkoła, ośrodek zdrowia, hostel dla dzieci) w Magogo, parafii Dakawa, Morogoro, obszarze zamieszkałym głównie przez plemię Masajów. Siostra miała także serię wykładów dla Sióstr nowicjuszek. 8 grudnia s. Anna wraz z s. Izabelą Świerad, weźmie udział w celebracji I profesji pierwszej grupy nowicjuszek, które odbyły pełną dwuletnią formację w Międzynarodowym Nowicjacie. W dn. 10-17 grudnia Siostry będą uczestniczyły także w Kapitule Prowincjalnej Prowincji Maryi Królowej Pokoju (Anglia/ Tanzania).
 • 21 listopada, w kościele św. Salvatore in Onda komisja prawna księży Pallotynów, pod kierunkiem ks. Denilsona Geraldo, dyrektora Instytutu Pallottiego, przedstawiła nowe wydanie prawa Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. W wydarzeniu wzięły udział: s. Izabela Świerad, s. Magdalena Pinto i s. Helena Sołowińska.
 • Przez trzy ostatnie dni listopada Prokura Generalna miała niezwykłego gościa z Syrii JE Ks. bpa Jean-Clément Jeanbart grekokatolickiego metropolitę Aleppo i wizytatora apostolskiego greckich Melkitów w Europie Zachodniej. Ks. Arcybiskup odprawił Mszę św. w naszej kaplicy oraz spożywał posiłki razem ze wspólnotą. Wszystkie siostry były poruszone jego relacjami z czasu straszliwej wojny i świadectwem wiary w tym trudnym doświadczeniu. Dziś kraj i diecezja stoją w obliczu ogromnych potrzeb, takich jak odbudowanie wspólnoty wiernych, budynków kościelnych, szkół i wszystkiego, co zostało zniszczone podczas długich lat walk i postępującego spustoszenia.

Niemcy/ Brazylia

 • 23 listopada Siostry Prowincji Niemieckiej spotkały się w Limburgu na końcowej sesji Kapituły Prowincjalnej.
 • W dniach 8-10 września, s. Avani Sousa da Silva uczestniczyła w spotkaniu Podkomisji ds. procesu zjednoczenia naszych pallotyńskich siostrzanych Zgromadzeń. Spotkanie odbyło się w São Paulo w Brazylii. Siostra została mianowana członkiem tej komisji przez przełożoną prowincjalną s. Astrid Meinert. S. Joselia Giuliani, „rzymska” siostra pallotynka z Brazylii, także członkini Komisji ds. zjednoczenia, podjęła inicjatywę i zorganizowała spotkanie dla sióstr z obu prowincji.
 • 27 listopada w Społecznym Centrum św. Wincentego Pallottiego w Teresina (Brazylia), odbył się wieczór kulturalny, gdzie zaprezentowano pracę z młodzieżą zagrożoną niebezpieczeństwem narkotyków, przestępstw itp. Zaprezentowane zostały takie działania jak: edukacja społeczna, duchowość, wykorzystanie mediów społecznościowych, tańce, capoeira (taniec kulturowy pochodzenia afrykańskiego, pokazujący model samoobrony bez użycia przemocy), graffiti, kompozycja tekstów oraz poezji itp. Apostolstwo wśród młodych ludzi szczególnie narażonych na zagrożenia społeczne zostało zainicjowane przez Siostry Pallotynki i grupę oddanych sprawie świeckich ludzi w 2006 roku. Przygotowując tegoroczne spotkanie organizatorzy mieli na uwadze integrację wszystkich mieszkańców w dzielnicy Santa Maria da Codipi. Zaproszono całe rodziny, włączając seniorów, którzy także mieli okazję zaprezentować swoje pokolenie w pokazowym tańcu. Siostra Avani, s. Ieda -Maria, nowicjuszka Josinalda i Siostra Maria Landsberger, wikaria prowincjalna z Niemiec przebywająca obecnie w Brazylii, podziwiały szczególnie prezentację PowerPoint, przygotowaną podczas warsztatów przez młodzież, na temat historii i aktualnego zaangażowania w pracę społeczną zainspirowaną pallotyńskim charyzmatem. Zebrani wysłuchali poruszających świadectw byłych nastolatków, dziś ojców rodzin, którzy znaleźli drogę wyjścia z uzależnienia narkotykowego i wiodą obecnie odpowiedzialne życie w społeczeństwie.

Tanzania/ Anglia

 • 21 października nasz nowy klasztor w Magogo został oficjalnie otwarty przez administratora apostolskiego diecezji o. Lazarusa Msimbe SDS. Towarzyszyli mu JE Ks. Biskup Christopher Mkude i 12 kapłanów. Na terenie nowego klasztoru sióstr została odprawiona Msza św. Przed uroczystością pobłogosławiono kaplicę, nowy klasztor, sale lekcyjne w szkole, hostel dla dzieci oraz ośrodek zdrowia. Chór z parafii Dakawa we współpracy z chórem masajskim animował śpiewy w czasie Mszy św. Siostry podziękowały o. Drazanowi Klapezowi, proboszczowi parafii, który wyszedł z inicjatywą zaproszenia Sióstr do tego wspaniałego apostolatu wśród Masajów a także przyjacielowi, Panu Giuliano Galbiati, włoskiemu dobroczyńcy, który opracował plany klasztoru i nadzorował budowę. Wiele sióstr z naszych wspólnot uczestniczyło w tym radosnym wydarzeniu (więcej na naszej stronie internetowej).
 • Po południu 2 listopada, w kaplicy w domu opieki dla osób starszych w Macclesfield/Anglia odprawiono specjalną Mszę świętą w intencji zmarłych pensjonariuszy, członków personelu i sióstr, a szczególnie w intencji szesnastu pacjentów, którzy zmarli w zeszłym roku. Po modlitwie rodziny zmarłych spotkały się na wspólnym posiłku.
 • 8 listopada, jeden z naszych zasłużonych i długoletnich pracowników, pan Michael Betts, otrzymał nagrodę "Opiekun Roku w East Cheshire".

USA

 • W ostatnim tygodniu października Centrum Medyczne st. Mary’s w Huntington WV, świętowało Tydzień Opieki Pastoralnej. Oto kilka interesujących faktów na temat duszpasterstwa maryjnego: Personel oddziału ma średnio 8 000 kontaktów duszpasterskich miesięcznie z pacjentami, rodzinami i lokalną społecznością. W skład naszego oddziału wchodzą animatorzy z 10 różnych wyznań i pracownicy z 3 różnych krajów. Służymy osobom wszystkich wyznań. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, a do kapelana można dotrzeć w każdej chwili.
 • W dniu 6 listopada, CM st. Mary’s obchodziło jubileusz 95 lat istnienia. Wielu pracowników i pacjentów było poruszonych piękną modlitwą, którą modlono się tego dnia w systemie nagłośnieniowym. Nasz dyrektor ds. opieki duszpasterskiej, ks. Greg Creasy, przytoczył tę samą modlitwę, którą skomponowała i modliła się s. Rosella Sparks, kiedy centrum obchodziło 70. rocznicę, w 1994 roku.
 • W dniach 3-9 listopada, w diecezji Wheeling-Charleston odbył się Tydzień Modlitw o Powołania. We wspólnotach zakonnych, szkołach i kościołach modlono się o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.
 • W parafii pw. Różańca Świętego w Buckhannon WV, z racji Święta Dziękczynienia odbyła się uroczysta Msza św. W modlitwie wzięły udział całe rodziny, dziękując Panu za wszystkie błogosławieństwa, które otrzymały w mijającym roku. Siostra Francesca Lowis, jako członkini parafii, z radością uczestniczyła w tym święcie liturgicznym.

Afryka Południowa

 • SPAR Western Cape Charity Golf Classic zorganizował zbiórkę funduszy i zdołał zebrać pięćset tysięcy randów na nasz Dom św. Józefa dla przewlekle chorych dzieci. Świadkami wręczenia czeku, była Pani Thea Patterson, dyrektor domu, Alrika Hefers, dyrektor ds. Zarządzania oraz s. Honorata Lyimo, radna generalna i s. Annemarie Niehsen, przełożona prowincjalna i s. Prescilla Rego. Spotkanie zostało ubogacone wspólną agapą, grą w golfa i występem komika.
 • Kolejnym hojnym darczyńcą Domu św. Józefa, był Stellenberg - Centrum Ogrodów Kwiatowych, należące do rodziny, która od wielu lat w wyznaczonym specjalnie dniu organizuje zbiórkę funduszy dla naszych podopiecznych. W tym roku byliśmy zaskoczeni i uradowani ogromną ilością ludzi, którzy przybyli do Centrum z pragnieniem wspierania Domu i niesienia nadziei chronicznie chorym dzieciom.

Polska

 • Jak co roku, na początku miesiąca na Jasnej Górze w Częstochowie odbyło się nocne czuwanie dla naszych współpracowników apostolskich zorganizowane przez s. Consolatę Majewską. W auli św. Pawła zgromadziło się ok 800 osób na konferencję i koncert, a następnie nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Ks. Krzysztof Czapla SAC z Zakopanego wygłosił konferencję na temat objawień fatimskich ukazując postaci młodych świętych Hiacynty i Franciszka. O północy odprawiono Mszę św., i wszyscy uczestnicy zostali poświęceni Niepokalanemu Sercu Maryi.
 • 10 października pięciu kandydatów zostało przyjętych do Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego w Sonderborgu w Danii. Przyjęcie odbyło się podczas konferencji prowadzonej przez Marka Kalkę, Przewodniczącego ZAK w Polsce, z tematem przewodnim: Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego wczoraj i dziś. Duchowe przesłanie Aktu Zaangażowania Apostolskiego zaprezentowała s. Monika Jagiełło SAC, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady ZAK.

Indie

 • W dniach 8-10 listopada w Centrum Odnowy Shanti Niwas w Bilaspur/ Indie, odbył się III Krajowy Kongres Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego: „Celebracja, życie i dzielenie się Słowem Bożym”. Grupę 72 uczestników stanowili m.in.: przewodnicząca Generalnej Rady Koordynacyjnej ZAK Donatella Acerbi, wikaria generalna Sióstr Pallotynek, s. Josephina D'Souza i radna generalna s. Liberata Niyongira, członkowie Krajowej Rady ZAK w Indiach, Siostry Apostolstwa Katolickiego, Siostry Misjonarki Apostolstwa Katolickiego, Christsevikas, Siostry Wieczernika Najświętszego Serca, Księża Pallotyni z różnych prowincji oraz świeccy członkowie ZAK. Uczestnicy Kongresu kontemplując Słowo Boże, chcieli odpowiedzieć na zaproszenie Kościoła, który nieustannie wzywa nas do celebrowania, życia i dzielenia się Słowem Bożym. Dokument roboczy pomógł przedyskutować i ocenić, w jaki sposób odpowiedzieć na to zaproszenie w spotykanych w naszym życiu ludzi. Kongres zakończył się wyborem siedmiu członków do Krajowej Rady ZAK w Indiach. Wśród wybranych są: s. Lillian Kaniampuram, ks. Pedro Camilo SAC i ks. Manohar Noronha SAC.

Rwanda/Kongo

 • 22-go listopada z radością powitaliśmy w naszym regionie Pana Tadeusza Makluskiego z Polski. Jest on odpowiedzialny za program Adopcja Serca, który wspiera wiele dzieci w nauce. Odwiedził wszystkie nasze wspólnoty, spotkał się z dziećmi, które korzystają z programu oraz z siostrami odpowiedzialnymi za jego organizację.
 • 38 rocznica objawienia Matki Bożej z Kibeho zgromadziła tysiące ludzi z Rwandy i innych krajów. Uroczystość poprzedziły pielgrzymki do sanktuarium, w których uczestniczyło wiele naszych sióstr. Uroczystej Mszy św. przewodniczył JE Ks. Célestin Hakizimana, biskup diecezji Gikongoro w koncelebrze innych biskupów i wielu księży.

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)