Licznik odwiedzin

17440834
Od 2011 roku
17440834

Czerwiec 2019

Rzym

▪ Słoneczny czerwcowy dzień – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego zgromadziła dużą grupę wiernych na placu św. Piotra w Rzymie. W homilii papież Franciszek wymienił atrybuty Ducha Świętego zachęcając wszystkich wiernych, aby otworzyli swoje serce na Ducha Świętego, który przynosi harmonię, pokój i jedność. Podkreślił także, że jeśli przyjmiemy sposób widzenia, optykę Ducha Świętego, to wszystko zmieni się w naszym życiu i mamy szansę stać się ludźmi radości i nadziei.

▪ Nasze dwa siostrzane Zgromadzenia wspólnie celebrowały Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (dzień naszego założenia) oraz Święto Maryi Królowej Apostołów. Uroczystość odbyła się w Grottaferrata, w Casa del Cenacolo, domu uświęconym przez obecność, modlitwę i służbę Sióstr Pallotynek Rzymskich (CSAC). Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. James Edassery, miejscowy proboszcz, a homilię wygłosił o. Denilson Geraldo SAC, radny generalny. Atmosfera Zesłania Ducha Świętego wypełniła serca uczestników i połączyła ich w jednym duchu. Ten dzień przyniósł wspaniałe doświadczenie międzykulturowej i międzynarodowej wspólnoty. (więcej na naszej stronie internetowej.)

▪ W niedzielę Zesłania Ducha Świętego Siostry Eucharystki św. Wincentego Pallottiego celebrowały zakończenie procesu diecezjalnego - pierwszego etapu beatyfikacji Sługi Bożej Matki Anny Sardiello (1894-1982), ich założycielki. Uroczysta celebracja odbyła się podczas Mszy św. w kościele parafialnym Santa Croce e San Prisco w San Prisco we Włoszech, a przewodniczył jej JE KSs. Arcybiskup Kapui, Salvatore Visco. W tym historycznym wydarzeniu wzięły udział dwie  przełożone generalne: s. Ivete Garlet CSAC i s. Izabela Świerad SAC oraz s. Josephine D' Souza SAC, wikaria generalna,  Lilly Nanat CSAC, radna generalna i s. Daniela Siniscalchi CSAC, przełożona prowincjalna Prowincji Włoskiej.

▪ W naszym domu generalnym odbyło się spotkanie dwóch zarządów generalnych naszych siostrzanych Zgromadzeń. To było ostatnie spotkanie przed Kapitułą Generalną Sióstr Pallotynek Rzymskich (CSAC), która odbędzie się w dniach 15 lipca - 10 sierpnia 2019 roku. Życzymy naszym siostrom światła Ducha Świętego i Bożego błogosławieństwa.

▪ W tym miesiącu Zarząd Generalny był w rozlicznych wyjazdach, podyktowanych różnego rodzaju spotkaniami, wizytacjami i wizytami. Członkinie Zarządu podróżowały do różnych części świata: Szwajcarii, Anglii, USA, Belize, Tanzanii, Zambii i Rwandy.

Niemcy

▪ 8 czerwca w Limburgu miało miejsce oficjalne objęcie urzędu przez nowo wybrany Zarząd Prowincjalny. Spotkanie zgromadziło przedstawicielki całej Prowincji Niemieckiej. Podczas nieszporów nowa przełożona prowincjalna Siostra Astrid Meinert zwróciła się do wspólnoty z serdecznymi słowami przesłania i zaproszenia do wspólnego kroczenia z Bogiem, ze sobą nawzajem i św. Wincentym Pallottim.

▪ 17 czerwca w naszej wspólnocie w Limburgu odbyło się spotkanie z księżmi i braćmi pallotynami. Po wspólnej modlitwie zaproszeni goście spotkali się z siostrami na wspólnej rekreacji.

Tanzania                                                                                                               

▪ W jedności ze wszystkimi naszymi wspólnotami w Tanzanii z radością świętowaliśmy Złoty Jubileusz profesji zakonnej s. Mary McNulty, naszej wieloletniej przełożonej prowincjalnej, ale przede wszystkim pionierki misji w Tanzanii. Msza św. dziękczynna została odprawiona w parafii pw. Chrystusa Króla w Siuyu i przewodniczył jej JE Ks. Biskup Mapunda, Biskup diecezji Singida wraz z 18 kapłanami, wśród nich wieloma księżmi pallotynami i ogromną rzeszą świeckich W swojej homilii Ksiądz Biskup gorąco pogratulował i podziękował s. Mary za jej apostolską posługę w Tanzanii.

▪ S. Redempta Mallya uczestniczyła w 56. dorocznym spotkaniu przełożonych wyższych przygotowanym przez  Tanzanijskie Stowarzyszenia Sióstr (TCAS) w Dar es Salaam. Spotkanie zgromadziło 73 przedstawicielki życia konsekrowanego. 

▪ S. Adela Mnyambii wzięła udział w Złotym Jubileuszu Apostolstwa Świeckich w Tanzanii. W uroczystości uczestniczyło wielu biskupów, kapłanów i świeckich.  O. Desderius Rwoma, przewodniczący Apostolatu Świeckich, podjął temat: "Jesteś solą ziemi" (Mt. 5,13) i wezwał wszystkich świeckich wiernych, aby byli na pierwszej linii frontu wspierając miejscowy Kościół.

USA  

▪ Siostry Karen Lester, Danuta Przybyłek, Sahaya Ambrose i Amutha Mary wzięły udział w ceremonii zakończenia roku przez 122 uczniów Pallotti High School w Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie.

▪ Parafia w Laurel w stanie Maryland cieszy się obecnością nowego wikariusza. Jest nim nowo wyświęcony kapłan Archidiecezji Waszyngtońskiej.

▪ Siostry wzięły udział w festynie parafialnym, podczas którego parafianie zbierali fundusze dla "bliźniaczej parafii" na Haiti. Pomoc ma posłużyć odbudowie tamtejszego kościoła.

▪ W ramach przygotowań do wizytacji generalnej, która odbędzie się na początku lipca, s. Francesca Lowis przygotowała specjalną modlitwę dla wszystkich członkiń Prowincji.

Belize

▪ Miesiąc czerwiec jest miesiącem zakończenia roku szkolnego w Belize. Naszą szkołę opuściło 83 absolwentów. W uroczystości wzięły udział także nasze siostry.

▪ Siostry Benedykta Habet i Rosalyn Novelo obchodziły 65. rocznicę profesji zakonnej. Uroczysta Msza św. została odprawiona w parafii pw. św. Józefa, a następnie odbył się wspólna agapa. Było to rzeczywiście historyczne wydarzenie oraz dzień pełen wdzięczności za 65 lat oddanej służby Sióstr dla ludności Belize.

▪ Grupa 23 misjonarzy im. Johna Newmana z Teksasu przebywała przez tydzień w naszym Centrum Rekolekcyjnym Nazareth. Wspierają oni organizację H.O.P.E., która zajmuje się renowacją domów dla osób starszych. We wtorek i czwartek dostarczali również gorące posiłki, mieli okazję zapoznać się z kulturą i życiem codziennym najbardziej potrzebujących.

▪ 15 czerwca Siobhan Ryan, wolontariusz z Irlandii w towarzystwie s. Catariny Tush, zorganizował jednodniowe rekolekcje dla młodzieży z naszej parafii poświęcone tematowi „Duch”. Młodzież została zaproszona, aby rozpoznawać dary Ducha Świętego w swoim życiu i korzystać z nich w bardziej praktyczny sposób. Dzień zakończyła Msza św. odprawiona przez o. Mateusza SJ.

Afryka Płd.

▪ W święto Maryi Królowej Apostołów, s. Adolfina Kilu i s. Elżbieta Hartnick miały zaszczyt uczestniczyć w obchodach 90 lat istnienia kościoła Królowej Apostołów w George, gdzie wspólnoty pallotyńskie księży i sióstr posługiwały przez wiele lat. Eucharystia była sprawowana przez sześciu kapłanów. Podczas Mszy św. m.in. zapalono 90 świec dla upamiętnienia tych, którzy już odeszli do wieczności. Było to rzeczywiście wzruszające doświadczenie. Po Mszy św. wszyscy zgromadzili się na agapie.

▪ Z wielką radością powitaliśmy panią Olgę Lottering i jej męża, bliskich członków rodziny s. Marii Virginii w dniu jej 90. urodzin.  Wizyta najbliższej rodziny sprawiła siostrze wielką niespodziankę.

▪ Gratulujemy s. Promili Kiro udanego egzaminu na prawo jazdy!

Rwanda/Kongo

▪ 5 czerwca we wspólnocie w Kibeho, o. Francois Harelimana SAC, wygłosił przemówienie do 35 osób świeckich na temat życia i misji św. Wincentego Pallottiego. Z tej grupy kilka osób poprosiło o rozpoczęcie drogi formacji do ZAK.

▪ 8 czerwca natomiast w duchu jedności członkowie ZAK zebrali się w Sanktuarium Matki Bożej w Kibeho, aby uczcić święto Maryi Królowej Apostołów. Eucharystii przewodniczył ks. Eugene Niyonzima SAC, przełożony prowincjalny i przewodniczący  KRK ZAK. Uroczystość zakończyła się braterskim posiłkiem.

▪ 16 czerwca wspólnota w Ruhango wraz z grupą 250 dzieci uczestniczyła w uroczystości ku czci św. Kizito, patrona ich chóru. Uroczystość rozpoczęła się od celebracji Mszy św. w kościele parafialnym, której przewodniczył o. Janvier Gasore SAC, proboszcz parafii. Po Mszy św. wszystkie dzieci i ich rodzice zostali zaproszeni do naszej wspólnoty na agapę przygotowaną przez nasze siostry.

▪ 22 czerwca nasze postulantki pielgrzymowały do Sanktuarium Matki Bożej w Kibeho w celu uczczenia 100-lecia życia konsekrowanego w Rwandzie. Pielgrzymka zgromadziła liczną grupę osób zakonnych reprezentujących różne Zgromadzenia.

 

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)