Licznik odwiedzin

17445900
Od 2011 roku
17445900

Maj 2019

Rzym

▪ Miesiąc maj był czasem bogatym w wiele intersujących wydarzeń i uroczystości. Bezpośrednio po Zebraniu Centralnym s. Izabela Świerad, przełożona generalna, wzięła udział w XXI Zebraniu Plenarnym Międzynarodowej Konferencji Przełożonych Generalnych (UISG) w Rzymie, które zgromadziło 850 przełożonych generalnych żeńskich zgromadzeń zakonnych z 80 krajów. Spotkanie było opatrzone tytułem: “Siewcy proroczej nadziei dla świata” – odpowiedzialność za życie konsekrowane w perspektywie biblijnej. Następnie Siostra uczestniczyła w dorocznym spotkaniu Generalnej Rady Koordynacyjnej ZAK w pallotyńskim Międzynarodowym Centrum Formacji “Cenacolo” w Rzymie. Wśród wielu poruszanych tematów jednym z najważniejszych była ochrona nieletnich. Kwestię zaprezentowała dr Katharina Fuchs, wykładowca Uniwersytetu Gregoriańskiego.

▪ W naszym domu generalnym odbyły się warsztaty dla pracowników Sekretariatu Generalnego ZAK. Spotkanie animowała Cheryl Sylvan z Australii, członkini Generalnej Rady Koordynacyjnej ZAK. Omawiano rolę i konieczność reorganizacji sekretariatu w strukturach Zjednoczenia dla zwiększenia owocności jego pracy.

▪ 18 maja uczestniczyłyśmy w zakończeniu obchodów 200-lecia święceń kapłańskich św. Wincentego Pallottiego. Uroczystej Mszy św. w kościele San Salvatore in Onda przewodniczył ks. Jacob Nampudakam SAC, przełożony generalny. Podczas homilii zachęcił wszystkich członków rodziny pallotyńskiej do podążania drogami ku świętości przez skromny i prosty styl życia. Uroczystość zakończyła się agapą.

▪ Jak co roku wraz z księżmi pallotynami pielgrzymowałyśmy do San Giorgio, rodzinnej wioski św. Wincentego Pallottiego, by celebrować święto ku jego czci.

▪ Podczas Mszy św., którą celebrował ks. Rory Hanly SAC, s. Binita Sorgen ze wspólnoty w Prokurze odnowiła profesję zakonną. S. Binita należy do Prowincji Matki Bożej Pięknej Miłości w Indiach.

▪ Uczestniczyłyśmy w konferencji zorganizowanej przez Instytut Pallottiego w Rzymie. Wykład na temat: “Młodzież w naśladowaniu Jezusa” wygłosił ks. Antonio Mennini, sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Prelegent podzielił się doświadczeniem, aktualnymi wyzwaniami, sytuacją i zmaganiami współczesnej młodzieży w Kościele i społeczeństwie.

▪ Miałyśmy zaszczyt gościć JE Ks. Arcybiskupa Stephena Brislina z Kapsztadu w Afryce Płd. wraz z sekretarzem ks. Klemensem Michaelem SAC oraz nowo mianowanego Arcybiskupa Antoine Kambanda z Kigali w Rwandzie.

Niemcy

▪ Podczas Oktawy wielkanocnej s. Helga Weidemann animowała Nieszpory w naszej wspólnocie w Marienborn. Podczas codziennej modlitwy Siostra wspominała 56 sióstr, które zmarły w trakcie jej 12 letniej kadencji jako przełożonej prowincjalnej. Z szacunkiem i wdzięcznością przywołała imię każdej siostry, dziękując za towarzyszenie, życzliwość i wsparcie.

▪ Wspólnota w Limburgu miała zaszczyt gościć nasze Siostry z różnych stron świata. Odwiedziły nas: s. Bellancila Mukandahiro, przełożona regii w Rwandzie, s. Marta Litawa, Generalna Prokuratorka Misyjna, na kilka dni zatrzymała się s. Annemarie Niehsen z Afryki Płd. wraz z s. Elizabeth Hartnick oraz s. Consuelo Burgos z Belize wraz z s. Ingrid Schuler z Monachium.

▪ 14 maja w Monachium odbył się kiermasz, na którym 400 mieszkańców oferowało towary na sprzedaż. W wydarzeniu wzięły udział również nasze siostry, którym udało się zebrać 400 Euro na cele misyjne. 18 maja podobne wydarzenie zostało zorganizowane przez Caritas w Limburgu. W przygotowanie i organizację programu była zaangażowana s. Simone Hachen.

▪ w dniach 19-22 maja s. Helga Weidemann uczestniczyła w Zgromadzeniu Ogólnym Niemieckiej Konferencji Wyższych Przełożonych (DOK) w Vallendar na temat ochrony osób szczególnie narażonych na nadużycia i wykorzystanie.

▪ W dniach 25-28 maja Kapituła Prowincjalna wybrała nowy Zarząd Prowincjalny: s. Astrid Meinert (Przełożona Prowincjalna), s. Maria Landsberger (wikaria), s. Simone Hachen, s. Urszula Schmitz  i s. Adelheid Scheloske (Radne).

Anglia/Tanzania                                                                                                           

▪ 5 maja naszą wspólnotę międzynarodowego nowicjatu w Arusha oraz wspólnotę w Singidzie odwiedzili ks. Jacob Nampudakam SAC, przełożony generalny oraz ks. Denilson Geraldo SAC, radny generalny.

▪ 12 maja nasza nowa wspólnota w Zambii przeżywała wizytację generalną s. Izabeli Świerad SAC, przełożonej generalnej, której towarzyszyły s. Basilisa Jacob, przełożona prowincjalna i s. Mary McNulty. Wizytacja była czasem wymiany doświadczeń oraz spotkań z JE Ks. Arcybiskupem Alickiem Banda z archidiecezji Lusaka oraz księżmi pallotynami. Spotkania upłynęły pod znakiem wdzięczności za obecność sióstr pallotynek oraz planowania przyszłości naszej nowej misji.

▪ 18 maja nasze siostry ze wspólnoty w Siuyu wraz z 83 osobami konsekrowanymi z innych zgromadzeń uczestniczyły w jednodniowej sesji formacyjnej na temat zarządzania stresem. Program poprowadził ks. Peter Siamoo z diecezji Moshi. Seminarium zakończyła Msza św. pod przewodnictwem ks. Stevena Muli SAC, przewodniczącego stowarzyszenia osób konsekrowanych w diecezji Singida.

USA

▪ Na prośbę o. Josepha McLaughlina SM lokalna stacja telewizyjna w Buckhannon sfilmowała celebrację Eucharystii w kaplicy szpitalnej pod wezwaniem św. Józefa. Nagranie jest elementem programu, który będzie nadawany w celu przybliżenia celebracji Mszy św. nie tylko katolikom, ale przede wszystkim ogromnej większości ludzi innych wyznań. W czasie tygodnia poświęconego szpitalnictwu i pielęgniarkom, s. Francesca Lowis prowadziła nabożeństwo odnowy w kaplicy szpitalnej. Dało to pracownikom możliwość ponownego zaangażowania się w misję szpitala św. Józefa, aby zapewnić naszym pacjentom wysokiej jakości opiekę zdrowotną z szacunkiem, godnością i poszanowaniem dla świętości życia ludzkiego.

▪ Centrum Medyczne pw. Najświętszej Marii Panny zorganizowało doroczne spotkanie dla pracowników, w którym wzięły udział S. Mary Grace Barile i s. Terence Wall. S. Mary Grace, jako przełożona prowincjalna i dyrektor ds. integracji misji w Centrum Medycznym wygłosiła krótkie przemówienie, wyrażając wdzięczność za wieloletnią i oddaną służbę naszych pracowników.

▪ Siostra Joanne Obrochta i Siostra Maria Terencja wzięły udział w Kolacji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego, która odbyła się w Centrum Edukacji Matki Bożej. Podczas kolacji każdy z uczestników otrzymał dwie torby, które służyły jako Świeczniki w sztafecie życia.  Obie siostry udekorowały swoje torby upamiętniając wszystkie nasze siostry misjonarki i członków rodzin sióstr, którzy zmarli na raka.  

Belize

▪ W Orange Walk zorganizowano spotkanie młodzieży, na którym różne zgromadzenia prezentowały stoisko powołaniowe. Nasze Zgromadzenie reprezentowały s. Catarina Tush oraz s. Josefina Alamillia, s. Brigida Tush i s. Małgorzata Gongora.

▪ S. Alicia Buddan wraz z grupą współpracowników przygotowała seminarium "Życie w Duchu" dla trzech grup modlitewnych w Belmopan City od 26 marca do 7 maja 2019 roku. Następnie 18 maja ten sam zespół zorganizował charyzmatyczne spotkanie dla młodzieży, które odbyło się w parafii w Belize City. W sesji wziął udział Ks. William John Lewis z Dominikany w Indiach Zachodnich. Młodzież była zainspirowana jego modlitwami, nauczaniem i dzieleniem się. Odwiedził również kościół św. Piotra Clavera i kaplicę w Punta Gorda Town.

Afryka Połudiowa

▪ 12-go maja s. Prescilla Rego wraz z 65 pielęgniarkami z domu św. Józefa obchodziły Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Wszystkie pielęgniarki zostały obdarowane okolicznościowymi koszulkami z LOGO Instytutu. Wspólne świętowanie było okazją by uroczyście wyrazić uznanie dla ich pasji i służby dla domu św. Józefa.

▪ Nasza wspólnota powitała po pobycie w szpitalu i rekonwalescencji o. Pierre'a Goldie, który przez wiele lat był kapelanem domu św. Józefa.

▪ Siostra Promila Kiro dołączyła do sesji formacyjnej Sióstr Nazaretanek dla sióstr juniorystek, aby zastanowić się nad tematem: "Podróż wybranego serca: życie ślubami, życie modlitwy, życie wspólnotowe i misja". Brała również udział w dniu modlitwy za młodzież w parafii Chrystusa Króla w Pinelandach. Ideą jest zaproszenie młodzieży do ciszy i skupienia, aby mogła poszukiwać oblicza Boga w zatłoczonym i hałaśliwym świecie, w którym żyje.

▪ 16 maja, Siostra Promila Kiro odnowiła swoje śluby na kolejny rok. Z wdzięcznością dzielimy się radością Siostry życia i powołania.  

Polska

▪ W maju, na cześć Niepokalanego Serca Maryi, s. Ursula Kłusek zorganizowała rekolekcje i programy modlitewne dla różnych grup świeckich w Gdańsku i Warszawie. Wspólnie odmawiali różaniec, medytując tajemnice różańcowe w świetle Słowa Bożego. Mieli również okazję do sakramentu pojednania i udziału we Mszy Świętej, ofiarowując wszystkie swoje intencje zadośćuczynienia za grzechy popełnione przeciwko Maryi.

Rwanda/Kongo

▪ Na początku tego miesiąca z radością przyjęłyśmy dziesięć nowych kandydatek do pre-postulatu. Wśród nich jest pierwsza kandydatka z Ugandy, gdzie rozpoczęliśmy naszą misję dwa lata temu.

▪ W Niedzielę Dobrego Pasterza nasze siostry dołączyły do innych zgromadzeń i włączyły się w promocję powołań w parafii Muganza - diecezja Gikongoro. Była to okazja do spotkania wielu młodych ludzi zainteresowanych życiem konsekrowanym.

▪ 12 maja odbyło się oficjalne otwarcie naszej nowej wspólnoty w parafii Quistinic w diecezji Vannes we Francji. Uroczystość poprowadził JE Ks. Biskup Raymond Centène z diecezji Vannes, który z radością powitał nasze trzy siostry: S. KatarzynĘ Nikuze, s. Perpétue Nyiramahoro i s. JosephinĘ Magnifique Nyirandaboneye. Po Mszy św. Ksiądz Biskup pobłogosławił wspólnotę i kaplicę.

▪ Nasze siostry w Kongo uczestniczyły we uroczystości wprowadzenia do diecezji Goma nowego biskupa: JE Ks. Biskupa Willy'ego Ngumbi. Ceremonii przewodniczył JE Ks. Arcybiskup Ettore Balestrero, nuncjusz apostolski D.R. Kongo.

Indie

▪ 14 sióstr juniorystek wzięło udział w Rajambadi w Madurai w 8 dniowej sesji formacyjnej poprzedzającej odnowienie profesji. S. Lowrencia Krusanthony wraz z innymi osobami prowadziła zajęcia na temat życia konsekrowanego, mistyki, zdrowia i pierwszej pomocy. Siostry pielgrzymowały również do Sanktuarium Maryjnego i odwiedziły zabytkowe świątynie w mieście. 15 maja odnowiły swoje śluby.

▪ 16 maja s. Monalisa Minz i s. Rochell De Souza złożyły pierwsze śluby. Głównym celebransem Eucharystii był o. Patrick Furtado SAC, rektor Casa Pallotti. Jego homilia opierała się na temacie: "Jezu, Książę pokoju, niech twoje życie będzie moim życiem". Siostra Helen Lourdusamy, przełożona prowincjalna, w obecności sióstr, rodziców, krewnych i członków ZAK, przyjęła profesję.

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)