Licznik odwiedzin

17440867
Od 2011 roku
17440867

Kwiecień 2019

Rzym

 • Jego Świątobliwość Ojciec Święty Franciszek podczas orędzia Urbi et Orbi zwrócił się do wiernych zebranych na placu Świętego Piotra oraz wszystkich wiernych na świecie: „Chrystus żyje! On jest naszą nadzieją i we wspaniały sposób przynosi młodość dzisiejszemu światu. Wszystko, czego dotknie staje się młode, nowe, pełne życia. Najważniejsze słowa, które chciałbym przekazać dzisiaj każdemu młodemu chrześcijaninowi są następujące: Chrystus żyje i chce, byście i wy żyli! On jest częścią was, jest przy was i nigdy was nie opuści. Nawet gdybyście bardzo oddalili się od Niego, On zawsze jest z wami - Zmartwychwstały. Woła każdego z was i czeka na wasz powrót, byście zaczęli od nowa. Kiedy czujecie, że wzrastają w was smutek, niechęć lub strach, wątpliwość lub uczucie porażki, On zawsze jest blisko was, by odnowić wasze siły i waszą nadzieję”.

Niemcy

 • Na życie naszych trzech wspólnot lokalnych, w czasie Wielkiego Postu, wpłynęło znacząco doświadczenie poważnej choroby kilku naszych sióstr. W ciągu jednego tygodnia zmarły dwie nasze współsiostry - we wspólnocie w Refrat oraz w Limburgu.
 • 10 kwietnia br. do naszej wspólnoty w Limburgu przyjechał ks. Eric Riechers SAC, by poprowadzić dzień skupienia. Na prośbę s. Helgi Weidemann, Przełożonej Prowincjalnej, ks. Eric wygłosił stosowną konferencję a następnie udzielił sakramentu namaszczenia chorych wszystkim siostrom, które zgłosiły taką potrzebę.  Następnego dnia (11 kwietnia br.) miał miejsce pogrzeb s. Gertrud Czinczoll. Pośród wielu uczestników tej ceremonii obecna była  rodzina zmarłej siostry, byli współpracownicy z Bensberg, Erlenbach i Refratu a także absolwenci szkoły pielęgniarskiej w Bamberg, którzy studiowali razem ze śp. s. Gertrud.
 • 13 kwietnia odbył się pogrzeb śp. s. Ann Hovens, w którym również uczestniczyła rodzina i przyjaciele siostry z Niemiec i Holandii, a także współpracownicy siostry, m.in. księża Pallotyni z Rheinbach, pracownicy domu prowincjalnego i zakładu karnego w Limburgu, gdzie śp. s. Ann sprawowała posługę przez wiele lat.
 • 22 kwietnia odbyła się druga sesja Kapituły Prowincjalnej, przygotowująca wybory do Zarządu Prowincjalnego, które będą miały miejsce 25 maja br.
 • Miałyśmy przyjemność gościć w naszym domu w Limburgu s. Helen Lourdusamy z Indii, jak również s. Annemarie Nihsen i s. Elisabeth Hernick z Południowej Afryki, które przybyły do nas w związku z odbywającym się w Polsce Zebraniem Centralnym.

ANGLIA/ TANZANIA

 • S. Hedwig Kaiser i s. Mary McNulty zostały zaproszone przez parafię św. Albanaw Macclesfield na wieczerzę, która obyła się 6 kwietnia. W tym spotkaniu wzięło udział 30 uczestników. To radosne świętowanie zostało zorganizowane i poprowadzone przez ks. Piotra Burke, proboszcza tej parafii, który bardzo sobie ceni tradycję celebracji żydowskich. Podczas pobytu w seminarium w Rzymie, zaprzyjaźnił się z rodziną żydowskiej, która regularnie zapraszała go na celebracje do synagogi.
 • 12 kwietnia s. Leonie Rowan i jej przyjaciółka Bridie McCabe zostały zaproszone na specjalnią ceremonię do Kościoła Metodystów w Rochdale oraz zostały nagrodzone statuetką małego Anioła oraz certyfikatem „Anioły są pośród nas”. Zarówno s. Leonie jak i Bridie zostały nominowane do tego wyróżnienia przez radę swojej parafii, gdzie przez wiele lat pracowały jako wolontariuszki na rzecz lokalnej wspólnoty.
 • Pod koniec marca, w parafii św. Maurycego w Zambii, s. Cesilia Kimario i s. Veronica Ghuliku, podobnie jak reprezentantki innych zgromadzeń, miały możliwość zaprezentowania naszego charyzmatu i podzielenia się doświadczeniem powołania. Wynikiem pracy obu sióstr było zainteresowanie dwóch młodych dziewczyn wstąpieniem do naszego Zgromadzenia. Módlmy się, by to co Pan Bóg dla nich zaplanował mogło się rozwijać i przynieść dobre owoce.
 • W Siuyu grupa 18 osób cierpiących na zaburzenia wzroku przyłączyła się do wspólnoty sióstr, by świętować Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Wśród gości znajdowało się kilka osób wyznających Islam. Razem śpiewaliśmy pieśni wielkanocne i wspólnie zasiedliśmy do posiłku.

USA

 • Dwie siostry z Indii s. Amutha Motcha Mary i s. Sahaya. M. Ambrose przystosowują się do życia w naszej wspólnocie w USA, w Laurel, MD. Siostry uczestniczyły w niektórych wydarzeniach organizowanych przez naszą szkołę i parafię. S. Sahaya była w grupie osób, którym w Wielki Czwartek celebrans umywał nogi podczas Liturgii Wieczerzy Pańskiej.
 • S. Sahaya, s. Amutha, s. Karen, s. Stella i s. Danuta włączyły się w akcję „Pack and Pray” (Pakuj i módl się), podczas którego uczniowie, rodzice i nauczyciele przygotowali ponad 40,000 paczek z żywnością dla potrzebujących. Z naszego budżetu domowego w Laurel została również przekazana ofiara na akcję „Miska ryżu”, która wspiera biednych i głodujących.
 • Pracownicy misyjnej grupy medycznej „Hands and Hearts for Christ” ("Ręce i serca dla Chrystusa"), działającej przy szpitalu Joseph w Buckannon, spędzili tydzień w Gwatemali, gdzie wykonali 130 operacji i udzielali różnorodnej pomocy medycznej, włączając dentystyczną. Przed ich wyjazdem s. Franciszka poprowadziła modlitwę rozesłania wraz z tradycyjnym namaszczeniem rąk.

POŁUDNIOWA AFRYKA

 • Ks. Ricardo Smuts, kapelan naszej wspólnoty św. Wincentego Pallottiego, obronił doktorat z Pisma Świętego. Wspólnie z nim świętowałyśmy to osiągnięcie w trakcie dziękczynnej Eucharystii oraz podczas śniadania, na które zostali zaproszeni również nasi pallotyńscy przyjaciele oraz współsiostry ze wspólnoty św. Józefa. Było dla nas wielkim bogactwem, że ks. Ricardo jako nasz kapelan, przybliżał nam znaczenie Słowa Bożego każdego dnia i z tym Słowem posyłał nas do codziennych obowiązków. Ponadto pacjenci szpitala mieli przez długi czas możliwość przyjmowania z rąk ks. Ricardo sakramentów świętych. W związku z tym, że opuszcza on naszą wspólnotę, modlimy się, by został wzmocniony łaską Ducha Świętego w posłudze formowania przyszłych kapłanów chcących pracować w winnicy Pana. Arcybiskup tymczasowo mianował na jego miejsce ks. Francis Ngadi, CMM, co jest dla nas kolejnym przejawem błogosławieństwa Bożego.
 • W czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego nasza wspólnota parafialna zorganizowała wspólny posiłek, w którym uczestniczyły obie nasze wspólnoty: św. Wincentego Pallottiego i św. Józefa.

POLSKA

 • W dniach 24 kwietnia do 4 maja br. odbyło się Zebranie Centralne, którego tematem przewodnim były słowa z Listu do Hebrajczyków: „Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki.” (Hbr, 13,8). Miało ono miejsce w roku obchodów jubileuszu 85-lecia istnienia Prowincji Polskiej Sióstr Misjonarek.  W spotkaniach, oprócz Zarządu Generalnego, uczestniczyły siostry z całego świata: z Niemiec, Anglii, Południowej Afryki, USA, Szwajcarii, Belize, Polski, Indii, Rwandy, Tanzanii oraz Kamerunu. Ponadto wśród uczestniczek powyższego zebrania znalazła się Generalna Prokuratorka Misyjna, mistrzyni międzynarodowego nowicjatu oraz goście specjalni ze Zgromadzenia Sióstr Pallotynek Apostolstwa Katolickiego (CSAC): s. M. Ivete Garlet, Przełożona Generalna wraz ze swoim Zarządem, a także s. Daniela Siniscalchi, Przełożona Prowincji Włoskiej, oraz s. Beatrice, jej Radna.

Spotkanie było podzielone na dwie części. Pierwsza z nich miała miejsce w Seminarium Księży Pallotynów w Ołtarzewie, skąd 27 kwietnia siostry pielgrzymowały do Częstochowy. Także w Ołtarzewie odbyło się spotkanie z polskimi przełożonymi lokalnymi. Siostry wspólnie pogłębiały Pallotyński charyzmat poprzez pochylenie się nad historią powstania i rozwoju obu Zgromadzeń oraz dyskutowały kwestię ich zjednoczenia. Obie Przełożone Generalne s. Ivete Garlet CSAC i s. Izabela Świerad SAC miały nawiązujące do tej kwestii wystąpienia.

28 kwietnia wszystkie wyższe przełożone Zgromadzenia Sióstr Misjonarek pojechały na drugą część spotkania, które miało się odbyć w naszej gdańskiej wspólnocie na Górce. To właśnie tam została utworzona pierwsza wspólnota Sióstr Misjonarek Prowincji Polskiej po zakończeniu II Wojny Światowej w 1945 r. Dom ten był siedzibą Zarządu Prowincjalnego aż do 1983 roku. Siostry doznały ogromnej radości mogąc się spotkać z wieloma siostrami tamtejszej wspólnoty i doświadczyć pięknej  i ciepłej polskiej gościnności.

Tam też miała miejsce rozmaitość wydarzeń: imieniny s. Josephiny D’Souza, Wikarii Generalnej, uroczyste błogosławieństwo i otwarcie odnowionego domu na Górce, pogrzebu śp. s.M. Władysławy Sitarz, dawnej Wikarii Generalnej oraz Przełożonej Prowincjalnej, a także obchody narodowej uroczystości 3 Maja - Matki Bożej Królowej Polski. Te wydarzenia były źródłem duchowego umocnienia w obliczu wielu różnorodnych, niełatwych spraw naszego zgromadzenia prezentowanych i omawianych przez uczestniczki Zebrania. Jednak w każdej chwili naszego życia uczymy się jak być wdzięcznymi i pełnymi nadziei, jak powiedziała s. Izabela Świerad, cytując słowa kard. Saraha: „Chrystus jest nadzieją. Tylko On może nam pomóc w obecnym kryzysie w Kościele i na świecie, który potrzebuje kogoś, kto go poprowadzi”. Bądźmy zawsze prorokami nadziei w tym pełnym trosk świecie.

INDIE

 • Cała wspólnota w Assagao miała rzadką okazję uczestniczenia w celebracji żydowskiej Paschy, jako zapowiedzi Paschy Chrystusa, w nowicjacie Zgromadzenia Księży Najświętszego Sakramentu w Badem. W tej celebracji uczestniczyło 50 osób, zaś s. Klarze Joseph Xavier powierzona została funkcja jej poprowadzenia. Było to wyjątkowe i ubogacające doświadczenie dla całej wspólnoty oraz wspaniałe przygotowanie do celebracji Wielkiego Tygodnia.
 • Dwie nasze srebrne jubilatki s. Angela Devi i s. Jacquine Mary Susai, udały się na jubileuszowy kurs odnowy duchowej w Ryshivana, blisko Mangalore. Jest to centrum wewnętrznej odnowy, ciszy i kontemplacji. Podczas tego kursu omówione zostały biblijne podstawy życia konsekrowanego, dojrzałości psycho-duchowej, wartość radości z bycia osobą konsekrowaną oraz zagadnienie sztuki inspirowanej modlitwą.

 

Pamiętajmy o naszych zmarłych Siostrach

S. Gertrud Czinczol SAC  * 21.12.1934  †02.04.2019  Niemcy

S. Ann Hovens SAC  * 02.02.1929   †05.04.2019  Niemcy

SM. Władysława Sitarz SAC  * 18.03.1931  †27.04.2019  Polska

                 

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)