Licznik odwiedzin

17446174
Od 2011 roku
17446174

Marzec 2019

Rzym

▪ 25 marca papież Franciszek podpisał w świętym Domku w Loretto posynodalną adhortację apostolską Christus vivit. Dokument adresowany jest przede wszystkich do ludzi młodych i jak to zwykle bywa w przypadku adhortacji papieskich, do wszystkich ludzi dobrej woli. Jest on owocem bogatych rozważań i refleksji ojców synodalnych zgromadzonych w Rzymie w październiku zeszłego roku na Synodzie poświęconym młodzieży.

▪ Papież Franciszek podpisał także zmiany w kanonach prawa kościelnego dotyczące zwolnienia osób konsekrowanych z instytutów, do których należą. Nowe przepisy wejdą w życie 10 kwietnia 2019 r. 

▪ Jak każdego Wielkiego Postu, również i w tym roku, w ostatni piątek marca papież Franciszek celebrował w Bazylice św. Piotra liturgię pokutną. Bazując na fragmencie Ewangelii wg Św. Jana (J 8,1-11), podczas homilii wyjaśniał znaczenie słów miłosierdzie i nędza.

▪ Naszą wspólnotę w domu generalnym odwiedził JE Ks. Biskup Edward Mapunda z diecezji Singida w Tanzanii. Księdzu Biskupowi towarzyszył ks. Paterini Mangi. Obaj wyrazili wdzięczność i uznanie za pracę apostolską sióstr pallotynek w diecezji oraz zangażowanie na polu edukacji, służby zdrowia i duszpasterstwa.

▪ W kościele San Salvatore in Onda odbyła się pierwsza w tym roku konferencja formacyjna Instytutu Pallottiego w Rzymie. Słowo na temat wychowawczej posługi  św. W. Pallottiego wśród młodzieży pracującej wygłosił ks.. Antonio Lotti SAC, przełożony prowincjalny Prowincji Włoskiej. Zdaniem prelegenta wyrazem zatroskania Pallottiego o młodzież było m.in. otwarcie Pia Casa di Carita – domu dla osieroconych dziewcząt.

▪ 27 marca w naszym domu generalnym odbyło się spotkanie zarządu stowarzyszenia Polaków pracujących w zarządach generalnych swoich Zgromadzeń w Rzymie z ks. Piotrem Burkiem CSMA, nowym pracownikiem Kongregacji ds Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Niemcy

▪ 3 marca siostry i księża pallotyni świętowali wspólnie w Limburgu ostatnią niedzielę karnawału. Popołudniowa kawa i bogaty program artystyczno-muzyczny wypełnił całe spotkanie. We wspólnocie w Refrath również nie zabrakło dobrego humoru, muzyki i wspólnego śpiewu.

▪ W dniach 15-17 marca świeccy wolontariusze – misjonarze, którzy wyjadą na misje jesienią tego roku, spotkali się w domu księży pallotynów Limburgu z s. Simone Hachen. Mieli także okazję przedstawić się naszym Siostrom i razem ze wspólnotą zjeść obiad.

▪ W naszej wspólnocie oraz w kościele parafialnym pw. Św. Marii, podczas Wielkiego Postu księża pallotyni wygłosili szereg prelekcji na temat osoby śp. ks. Richarda Henkesa SAC, który w 1945 r. zmarł w obozie w Dachau. Beatyfikacja ks. Henkesa odbędzie się 15 września 2019 r.

Tanzania                                                                                                               

▪ 8 marca s. Marie Claire, mistrzyni międzynarodowego nowicjatu odwiedziła siostry nowicjuszki, które przebywają na praktykach apostolskich w naszych wspólnotach w Rwandzie i Tanzanii.

▪ 22 marca naszą wspólnotę międzynarodowego nowicjatu odwiedził po raz pierwszy od momentu otwarcia JE Ks. Arcybiskup Isaac Amani oraz wikariusz generalny diecezji Arusha ks. Simon Tengesi.  Ksiądz Arcybiskup spotkał się z s. Basilisą Jacob, przełożona prowincjalną, s. Adelą Mnyambii, radną prowincjalną oraz z ks. Francis Mumburi OFM, proboszczem parafii Polisingisi.  

Belize

▪ 2 marca s. Ester i s. Benedicta oraz nasi współpracownicy Candelaria i Yanira wzięły udział w procesji ze świecami, która przeszła ulicami Punta Gorda w marszu protestu wobec nasilającej się przestępczości. Uczestnicy zatrzymali się w modlitewnym skupieniu przed domami ostatnich dwóch ofiar, które zginęły z rąk przestępców. ▪ Siostry uczestniczyły również w modlitwie ekumenicznej, która trwała aż do północy. W trakcie nabożeństwa siostry poprowadziły koronkę do Bożego Miłosierdzia. ▪ W Uroczystość św. Józefa odbyło się pobłogosławienie placu, na którym stanie nasz dom w Belize City. Uroczystość miała charakter bardzo rodzinny i była jednocześnie prośbą o wsparcie finansowe naszego projektu.

Afryka Południowa

▪ W każdy piątek Wielkiego Postu nasza wspólnota przygotowywała drogę krzyżową dla wszystkich małych pacjentów Domu św. Józefa. Temat refleksji koncentrował się na cierpieniu i nadziei św. Józefa. Dzięki tym medytacjom siostry starały się pomóc dzieciom zrozumieć cierpienie Jezusa, które przynosi także nadzieję Zmartwychwstania. Modlitwa miała im pomóc uwierzyć, że w Chrystusie ich cierpienia także nie są daremne oraz zaufać Panu Bogu w tych trudnych dla nich doświadczeniach.

▪ Naszą wspólnotę odwiedził ks. Camilo Simoes SAC, Przełożony Prowincjalny Prowincji w Bangalore w Indiach oraz ks. Tommy Lukos SAC, pracujący w Zambii. Księża podzieli się z nami radością pięknej współpracy z naszymi Siostrami w Zambii. Nasz misjonarki pochodzą z Tanzanii.

▪ 19 marca nasz dom pw. Św. Józefa obchodził patronalne święto. Mszy św. z indywidualnym błogosławieństwem każdego dziecka przewodniczył kapelan ks. Nkululeko Qokolo.

Polska

▪ 26 marca br. dom prowincjalny odwiedzili alumni (I i II kurs) WSD w Ołtarzewie. Wizyta została związana z trzydniową sesją formacyjną dla seminarzystów na temat Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, którą prowadził ks. Krzysztof Wernicki SAC. Osobiste doświadczenie Zjednoczenia i spotkanie z konkretnymi osobami, które je tworzą, jest najprostszą i najbardziej owocną formą poznawania i ugruntowywania pallotyńskiej tożsamości. W imieniu sióstr alumnów powitały s. Magdalena Szymczak, wikaria prowincjalna, i s. Monika Jagiełło SAC, wiceprzewodnicząca KRK ZAK. Podczas spotkania formacyjnego, które poprowadziła s. Monika Cecot SAC, seminarzyści zapoznali się z pragnieniami dwudziestojednoletniego kleryka Wincentego Pallottiego, zawartymi w "Oświadczeniu generalnym". Następnie zastanawiali się jakie są ich własne pragnienia i dążenia odnośnie do BYCIA ludźmi Zjednoczenia. Mamy nadzieję, że wspólna modlitwa podczas Mszy Świętej, spotkania i rozmowy podczas obiadu, wspólna refleksja nad bogactwem naszej pallotyńskiej tożsamości i doświadczenie siostrzanej gościnności pozwoli nam wszystkim coraz bardziej - BYĆ LUDŹMI ZJEDNOCZENIA.

Rwanda/Kongo

▪ 2 marca nasze dwie siostry z Regii zostały posłane do nowo otwartej wspólnoty we Francji w diecezji Vannes. Nowe misjonarki to: s. Catherine Nikuze i s. Perpétue Nyiramahoro. Siostry podejmą katechezę w szkole i pracę pastoralną w parafii. Módlmy się o Boże Błogosławieństwo i powodzenie naszej nowej misji.

▪ Od 18 marca s. Bellancila Mukandahiro SAC, przełożona regionalna rozpoczęła wizytację wszystkich wspólnot w Rwandzie, Ugandzie i Kongo.

▪ 8 kandydatek, które chcą podjąć życie zakonne w naszym Zgromadzeniu spotkało się na sesji powołaniowej w Ruhango, prowadzonej przez s. Angélique Nyirakanyana, promotora ds. Powołań.

Indie

▪ 19 marca nasza wspólnota w Saddu, w Raipur świętowała 10 lat istnienia. Ks. Shanti Prakash Panna SAC wraz z 8 innymi kapłanami sprawowali uroczystą Mszę św. dziękczynną. W uroczystości wzięła także udział 15 osobowa wspólnota świeckich członków ZAK. Cieszyłyśmy się także obecnością przełożonej prowincjalnej s. Helen Lourdusamy i s. Vanithy Mary, ekonomki prowincjalnej.

 

▪ Siostry nowicjuszki II roku pielgrzymowały w I niedzielę Wielkiego Postu wraz 23 tys. grupą pątników w pieszej pielgrzymce przygotowanej przez archidiecezję Goa i Daman. Uczestnicy przybyli na pielgrzymi szlak z 19 różnych regionów.

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)