Licznik odwiedzin

17445900
Od 2011 roku
17445900

Listopad 2018

Rzym

▪ W XXXIII Niedzielę Zwykłą Kościół obchodził Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek sprawował z tej okazji uroczystą Mszę św. w bazylice św. Piotra, w której uczestniczyło ok. 6 tysięcy ubogich i bezdomnych z Rzymu i okolic. Podczas homilii Ojciec święty powiedział: „Wspiąć się ku Bogu i zejść do braci – oto kurs wskazany przez Jezusa. To są prawdziwe skarby życia”. Papieska homilia była komentarzem do niedzielnej Ewangelii o Jezusie idącym do uczniów po wzburzonych wodach jeziora, a jednocześnie odniesieniem do hasła tegorocznych obchodów: „Biedak zawołał, a Pan go usłyszał”.

▪ 6 listopada wspólnoty domu generalnego i procury powitały nowe Siostry: s. Hannę Brunkę SAC oraz s. Justynę Radulską SAC.

▪ W ramach wielu uroczystości związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, s. Izabela Świerad, Przełożona Generalna, s. Anna Małdrzykowska, Radna Generalna, s. Hanna Brunka, s. Bożena Olszewska i s. Hanna Kiedrowska wzięły udział we Mszy św. w bazylice Santa Maria Maggiore sprawowanej przez JE Ks. Kardynała Pietro Paroliniego, Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej. Wśród licznych koncelebransów był także JE Ks. Arcybiskup Józef Kowalczyk, Prymas Senior. Wśród znamienitych gości byli m.in. Pan Janusz Kotański, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej oraz Pan Konrad Głębocki, Ambasador RP przy Republice Włoskiej.

Niemcy

▪ Od 1 listopada z powodu prac budowlanych, mieszkańcy domu Felizitas spożywają posiłki razem z Siostrami w naszym domowym refektarzu.
▪ 4 listopada odbyło się wspólne jubileuszowe świętowanie katedralnych chórów dziewczęcych z katedry w Paderborn oraz z katedry w Limburgu. Chórem limburskim opiekuje się s. Astrid Meinert, wikaria prowincjalna. Po uroczystej Mszy św. i koncercie odbyło się spotkanie z JE Ks. Grothe, biskupem pomocniczym diecezji Paderborn. Podczas wakatu na urzędzie biskupa w Limburgu, ksiądz biskup był administratorem apostolskim diecezji. Podczas spotkanie z chórami, ksiądz biskup podziękował dziewczętom za ich ważną służbę liturgiczną i nazwał je zwiastunami Bożego piękna i miłości.

▪ 17 listopada grupa MitMission, byli tymczasowi misjonarze i członkowie ZAK, odwiedzili naszą wspólnotę Marienborn w Limburgu.

▪ S. Izabela Świerad, Przełożona Generalna i s. Josephina D’Souza, Wikaria Generalna wyjechały do Indii. Siostry odwiedzą niektóre z naszych wspólnot oraz będą uczestniczyć w Kapitule Prowincjalnej. S. Josephina skorzysta także z wypoczynku wakacyjnego.

Anglia /Tanzania

▪ Nasze kandydatki i postulantki uczestniczyły w jednodniowym seminarium formacyjnym dotyczącym życia wspólnotowego. Sesję zorganizowało stowarzyszenie osób konsekrowanych diecezji Singida. Spotkanie zgromadziło 55 uczestników reprezentujących różne zgromadzenia zakonne.

▪ 22 listopada s. Basilisa Jacob, przełożona prowincjalna i s. Redempta Mallaya, wikaria spotkały się z JE Ks. Arcybiskupem Paulem Ruzoka z diecezji Tabora, gdzie siostry posługują w szkole podstawowej im. Św. Leona Wielkiego w Igunga. Siostry spotkały się także z dobrodziejami szkoły z Belgii. Zarówno Ksiądz Arcybiskup jak i belgijscy współpracownicy podziękowali Siostrom za ich apostolskie zaangażowanie.

USA

▪ Siostry ze wspólnoty w Laurel zaangażowały się w bazar charytatywny z okazji jubileuszu 175-lecia naszej parafii, a po gruntownym remoncie kuchni w naszym domu Siostry przygotowały kolację z racji święta Dziękczynienia. Jest radość i wdzięczność!

▪ 1 listopada w St. Mary’s Medical Center, ks. Gideon we współpracy z Siostrami odprawił nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, modlitwą różańcową, wypominkami i modlitwa o pokój. W nabożeństwie mogli uczestniczyć wszyscy zainteresowani spośród grona pracowników oraz gości. Ogłoszono także podwyżki płac dla pracowników St. Mary’s Medical Center na rok 2019, w uznaniu wkładu i podtrzymywania pallotyńskiej misji i celów w mijającym 2018 roku.

▪ 11 listopada w Dniu Weterana, zgodnie z tradycją uhonorowano w St. Vincent’s cafe weteranów wojskowych za ich oddana służbę dla kraju.

Belize

▪ Pierwsze tygodnie listopada zaangażowały nas i naszych przyjaciół w sprzedaż biletów na uroczysty obiad z indyka w racji Święta Dziękczynienia. Sprzedano 450 „talerzy”. Całkowity zysk został przeznaczony na potrzeby naszego domu: 4.704 USD oraz 1.500 $. Nasi przyjaciele to młoda i bardzo energiczna grupa, która dodaje nam sił i inspiruje nas do odważnego kroczenia na przód. Cała sprzedaż posiłków wyniosła 100 % zysku, ponieważ wszystkie produkty zostały nam przekazane i wydałyśmy na przygotowania ani jednego centa. Młodzi ludzie szykuję kolejny projekt fundrasingowy.

Afryka Południowa

▪ Wspólnota w Pinelands gościła br. Alphonse SAC, ktry był na leczeniu w szpitalu św. W. Pallottiego. Dzięki troskliwej opiece Sióśtr br. Alphonse odzyskuje zdrowie.

▪ Nasz dom św. Józefa dla dzieci chronicznie chorych został wsparty pomocą finansową. W akcję zbierania funduszy w ogrodzie Stellenberg zaangażowali się wolontariusze i darczyńcy.

Polska

▪ Podczas liturgii mszy świętej 8 listopada 2018 r. odbyło się w domu w Gnieźnie przyjęcie do postulatu drugiej postulantki Heleny Jurszo. Helena wypowiedziała w obecności Siostry Prowincjalnej Iwony Nadziejko i celebransa ks. Andrzeja Grzelaka, proboszcza naszej parafii oraz całej wspólnoty Sióstr Pallotynek, słowami: „Oto jestem”, swoją gotowość rozpoczęcia formacji postulatu. Po uroczystym błogosławieństwie wszyscy udali się do refektarza, gdzie po życzeniach zasiedli w radości do wspólnego posiłku.

▪ W dniach 10-11 listopada w Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze po raz kolejny s. Consolata Majewska SAC zorganizowała czuwanie dla współpracowników apostolskich, misyjnych oraz dobrodziejów naszej Prowincji, w którym oprócz osób świeckich wzięli udział zaprzyjaźnieni kapłani, siostry pallotynki z całej Polski, oraz wspólnota postulatu i nowicjatu. Tegoroczne czuwanie miało szczególny charakter dziękczynienia za dar wolności, związany z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwszym punktem programu czuwania był koncert patriotyczny - Polonez Wolności w wykonaniu Chóru Chłopięcego z Limanowej. Po koncercie uczestnicy wysłuchali konferencji wygłoszonej przez Ks. prof. Czesława Parzyszka SAC na temat Dar wolności. Około 21.00 wszyscy udali się do Kaplicy Matki Bożej, aby wziąć udział w modlitwie Apelu. Następnie czuwający wspólnie odmówili różaniec. O północy rozpoczęła się Msza Święta dziękczynna w intencji Ojczyzny, podczas Eucharystii wszyscy uczestnicy odnowili akt zawierzenia się Chrystusowi Królowi Wszechświata. Przedłużeniem radości płynącej z Uczty Eucharystycznej była modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz świadectwa pielgrzymów. Czuwanie zakończyło się wczesnym rankiem odśpiewaniem Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.

Indie

▪ S. Alda Paes zorganizował dzień wspólnoty dla członków ZAK Z LRK z Assadao, Goa, którą tworzą księża pallotyni, nasze siostry, nowicjusze i aspiranci z naszych Zgromadzeń, s. Clara Almeida CSAC oraz świeccy. Ks. Valnetine Alfonso SAC wygłosił konferencję na temat zaufania Bogu. Kolejne wystąpienie było świadectwem świeckiej członkini ZAK, Jacinthy Mascarenhas, która opowiedziała o swoim 15-letnim doświadczeniu wspólnoty Zjednoczenia w Nagpur.

▪ 14 listopada szkoła w Gurundii włączyła się w narodowe obchody. Wśród zaproszonych gości była s. Lillian Kaniampuram, która zwróciła się do rodziców i uczniów z krótkim słowem przesłania. Dzieci spędziły czas na radosnej zabawie, konkursach, grach i występach. Nie zabrakło też słodkich przekąsek. Na zakończenie odśpiewano hymn państwowy.

▪ W Tripurze, w naszej nowej misji rozpoczęła się budowa hostelu. W Tripurze nasze Siostry współpracują z Księżmi ze Zgromadzenia Krzyża Świętego.

▪ 22 listopada nasza Prowincja powitała S. Izabelę Świerad SAC, Przełożoną Generalną. Siostra Generalna odwiedzi kilka naszych wspólnot, m.in. nowa misje w Tripurze oraz będzie uczestniczyła w Kapitule Prowincjalnej.

Rwanda/Kongo

▪ 17 listopada w domu formacyjnym w Ruhango s. Bellancila Mukandahiro, Przełożona Regii, przyjęła do postulatu 10 nowych kandydatek. Wiele Sióstr z okolicznych wspólnot wzięło udział w tej radosnej uroczystości.

▪ Szkoła w Masaka doczekała się pierwszych absolwentów. 14 uczniów ukończyło naszą szkołę po 6-letniej nauce. To radość dla Sióstr i nauczycieli móc oglądać pierwsze owoce swojej pracy. Rodzice absolwentów podziękowali Dyrekcji szkoły za wspaniałą opiekę i dobre wykształcenie, które otrzymały ich dzieci.

▪ 28 listopada Kościół w Rwandzie obchodził uroczystość Matki Bożej z Kibeho, Patronki naszego kraju. Wiele naszych Sióstr pielgrzymowało wraz z innymi do sanktuarium na uroczyste obchody. Uroczystości zgromadziły tysiące wiernych, ponad 300 księży i wielu biskupów z diecezji Rwandy. Wszyscy modlili się o pokój i pojednanie.

Pamiętajmy o naszych zmarłych Siostrach

S. Majola  Rataj SAC  * 26.01.1938   † 06.11.2018  Polska

S. Jadwiga  Waszczeniuk SAC  * 05.05.1927  † 17.11.2018  Polska

S. Adelhilde  Rumpf SAC  * 08.06.1927  † 26.11.2018  Szwajcaria

S. Mary Edward  Mack SAC  * 23.09.1936  † 30.11.2018  USA

 

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)