Licznik odwiedzin

17445715
Od 2011 roku
17445715

Lipiec/sierpień 2018

Rzym

▪ W lipcu i sierpniu, pomimo upałów charakterystycznych w tym czasie dla Rzymu, Plac św. Piotra był wypełniony pielgrzymami z całego świata. Od 28 lipca do 4 sierpnia odbyła się międzynarodowa pielgrzymka ministrantów, która zgromadziła na spotkaniu z Ojcem Świętym 60 tys. młodych chłopców i dziewcząt. Papież Franciszek powitał ich słowami: „Jestem pielgrzymem razem z wami. Przybyliście z wielu krajów na całym świecie, ale wszyscy jesteśmy zjednoczeni wiarą w Jezusa Chrystusa. Pielgrzymujemy razem z Nim, który jest naszym Pokojem“.

▪ Jednym  z najważniejszych wydarzeń ostatnich dwóch miesięcy była wizyta apostolska Ojca Świętego w Irlandii w dn. 25-26 sierpnia, z racji Światowego Spotkania Rodzin. Papież Franciszek powiedział, że spotkanie poświęcone rodzinie jest “świętem piękna Bożego planu dla rodziny oraz szansą, by rodziny z całego świata mogły spotkać się i wspierać w realizacji swojego szczególnego powołania”. Ojciec Święty zaapelował o należne miejsce rodziny w życiu społecznym oraz o konieczność budowania lepszej przyszłości dla młodych ludzi. Pielgrzymkę zwieńczyła celebracja Mszy św. w Phoenix Park Dublin.

▪ W dn. 2-6 lipca, s. Mary McNulty uczestniczyła w programie na temat zarządzania projektami misyjnymi. Natomiast w dn. 19-22 lipca, s. Liberata Niyongira, s. Nancy Logue, s. Catherine Nikuze oraz s. Beata Witerska wzięły udział w warsztatach na temat rodziny. Oba wydarzenia były przygotowane przez księży pallotynów oraz świeckich członków ZAK i odbyły się w Rzymie w domu księży pallotynów przy Via Ferrari.

▪ 22 lipca antycypowałyśmy w naszych wspólnotach Zarządu Generalnego i Prokury 50. urodziny s. Josephiny D’Souza i dzień imienin s. Anny Małdrzykowskiej.

Niemcy

▪ 5 lipca powitałyśmy w naszej wspólnocie w Limburgu s. Annemarie Nießen, przełożoną prowincjalną z Afryki Południowej. Siostra przyjechała z wizytą do rodziny i kilka dni spędziła z Siostrami.
▪ W dniach 7-13 lipca parafialny chór dziewczęcy pod kierunkiem s. Astrid Meinert, wikarii prowincjalnej, wyruszył w trasę koncertową do partnerskich diecezji Limburga, do Sarajewa i do Splitu w Chorwacji.

▪ W dniach 9-13 lipca wspólnota w Limburgu oraz siostry z domu opieki Felizitas przeżywały rekolekcje, które poprowadził ks. Otmar Steinbach SAC.

 ▪ W czasie letnich miesięcy prace przy rozbudowie domu opieki Felizistas znacznie posunęły się do przodu. W ogrodzie wycięto kolejne drzewa oraz rozebrano budynki gospodarcze, by przygotować konieczne miejsce na nową część domu.

 ▪ 7 sierpnia, jak co roku, dzieci rozpoczynające naukę w sąsiadującej z nami szkole Leo-Sternberg przyjechały ze swoimi rodzinami na modlitwę inaugurującą nowy rok szkolny, do kaplicy w naszym Domu Prowincjalnym. Wśród 60 uczniów, 16 było katolikami, 2 protestantów.  Pozostała część to nie-chrześcijanie.

▪ Od 10 sierpnia w naszej wspólnocie w Limburgu zamieszkały dwie Siostry Pallotynki Rzymskie (CSAC) z Prowincji w Indiach, które rozpoczną studia na pallotyńskim uniwersytecie w Vallendar, gdzie  Siostry zamieszkają od 26 sierpnia.

▪ W dniach 12-16 sierpnia nasza Prowincję odwiedziła s. Izabela Świerad SAC, przełożona generalna, oraz s. Anna Małdrzykowska SAC, radna i ekonomka generalna. Siostry uczestniczyły w uroczystościach jubileuszu sióstr, s. Ewy Hunold, odwiedziły wspólnotę w Refrath i spotkały się ze wszystkimi członkiniami Prowincji Niemieckiej.

USA

▪ W miesiącach letnich siostry były bardzo zaangażowane w wiele zajęć w parafii. Między innymi odbyła się uroczystość wprowadzenia nowego proboszcza ks. Anthoniego Lichteitga, do kościoła parafialnego. Mszy św. przewodniczył Biskup z archidiecezji waszyngtońskiej. 16 sierpnia s. Bernadita Peterson obchodziła jubileusz 65-lecia profesji. Mszę św. sprawował poprzedni ksiądz proboszcz, ks. Mike Mallonee. Pięknie udekorowana kaplica oraz obiad przygotowany przez Josephinę Saundres, bliską przyjaciółkę sióstr, podkreślały wyjątkowość tego dnia.

▪ 15 sierpnia, w dniu naszej profesji zakonnej, wszystkie siostry Prowincji Królowej Apostołów świętowały dzień konsekracji i odnowiły śluby. Mszę św. w intencji wszystkich sióstr sprawował ks. Gideon, nasz kapelan w Huntington. 25 sierpnia świętowałyśmy 60. jubileusz s. Mary Edward Mack oraz 94. urodziny naszej najstarszej siostry s. Annette Crnkovich.

▪ Tego lata szpital św. Józefa w Buckhannon, po raz pierwszy uczestniczył w letniej akademii pielęgniarstwa w Zachodniej Wirginii. Głównym celem projektu jest ukazanie młodym ludziom możliwości jakie niesie ze sobą zawód pielęgniarki oraz wsparcie w przygotowaniu ścieżki edukacyjnej, która pomoże rozwinąć karierę zawodową w pielęgniarstwie. Uczestnikom towarzyszyła s. Francesca Lowis.

Anglia /Tanzania

▪ W Święto Matki Bożej z Góry Karmel, we włoskim kościele parafialnym księży pallotynów w Londynie, zgromadziło się wielu mieszkających tam Włochów. Jak co roku przygotowano piękną liturgię Mszy św., a po niej odbyła się ulicami Londynu tradycyjna procesja z figurą Matki Bożej.

▪ Na początku sierpnia świętowałyśmy urodziny naszych Sióstr: 96. urodziny s. Stelli Barelli i we wspólnocie w Londynie 90. urodziny s. Hedwig Kaiser.

▪ W lipcu wspólnota Międzynarodowego Nowicjatu w Poli Singisi w Tanzanii z radością powitała s. Izabelę Świerad, przełożoną generalną oraz s. Honoratę Lyimo, radną generalną. Siostra Generalna przeprowadziła wizytację generalną nowicjatu pod hasłem: Młode wino w nowych bukłakach. Podczas wizytacji odbyły się spotkania wspólnotowe i indywidualne. Siostra poprowadziła wykłady z historii Zgromadzenia oraz towarzyszyła siostrom nowicjuszkom w ich codziennych zajęciach. Wizytacja zakończyła się pod znakiem wdzięczności wobec Pana Boga za obfite błogosławieństwo. S. Honorata koordynowała ostatni etap prac remontowych, między innymi część rekreacyjno-sportową dla nowicjuszek. Siostra przeżywała także swój czas wakacji.

▪ W sierpniu wspólnota nowicjatu gościła także s. Marię Landsberger, przedstawicielkę przełożonej prowincjalnej Prowincji Niemieckiej. Siostry Nowicjuszki pochodzące z Brazylii (Prowincja Niemiecka) cieszyły się, że mogą rozmawiać z Siostrą w ojczystym języku portugalskim. Siostra Maria cieszyła się patrząc na rozwój nowicjatu i prosty styl życia sióstr nowicjuszek.

Belize

▪ 15 sierpnia był dniem wielkiej radości dla naszej wspólnoty w Belize. W Uroczystość Wniebowzięcia NMP s. Katharina Muller świętowała jubileusz 65-lecia profesji, a s. Ester Paau złożyła śluby wieczyste. Uroczystości odbyły się w domu nowicjatu w Punta Gorda. Eucharystię sprawował JE ks. Biskup Lawrence Nicasio wraz z trzema kapłanami z Toledo. S. Katharine to jedyna misjonarka z Niemiec, która pozostała w Beilze. Jest bardzo znana i podziwiana za odwagę, że jako młoda siostra przybyła do Belize, by tutaj służyć Ludowi Bożemu. Siostra przyjechała do Belize, pokonując ocean, w lipcu 1953. Przez wiele lat pracowała w regionie Toledo, później jako nauczycielka w Belize City. Jesteśmy wdzięczne Bogu za jej obecność. Gratulujemy i dziękujemy za oddaną służbę misyjną dla ludzi w Belize i za świadectwo wierności Ewangelii. Niech Bóg będzie uwielbiony za dar życia i powołania naszych Sióstr.

Afryka Południowa

▪ Szpital pw. Św. Wincentego Pallottiego w Pinelands, w Kapsztadzie, który wcześniej należał do Sióstr Pallotynek, obchodził 80-lecie swojego istnienia. S. Annemarie Niehsen, przełożona prowincjalna, zaangażowana w duszpasterstwo w szpitalu, była honorowym gościem uroczystości.

▪ 4 lipca s. Othmara obchodziła 101. urodziny, natomiast 25 sierpnia s. Mary Virgina skończyła 90 lat. Mszę św. w intencji Drogich Sióstr Jubilatek sprawowali księża pallotyni i ksiądz kapelan naszej wspólnoty. Gratulujemy Siostrom zacnego wieku i dziękujemy za ich poświęcenie i wiarę w rozwój Prowincji.

▪ W parafii pw. św. Mateusza w Bonteheuwel siostry spotkały się z młodzieżą przygotowująca się do sakramentu bierzmowania.  S. Adolphina, s. Elizabeth, s. Margaret, s. Prescilla i s. Promila dzieliły się z młodymi ludźmi refleksją o powołaniu do życia konsekrowanego oraz o obecności sióstr pallotynek w Afryce Południowej.

▪ 4 sierpnia uczniowie ze szkoły przy szpitalu św. Józefa dla chronicznie chorych dzieci dali wspaniały koncert, w który uczestniczyli rodzice, zaproszeni goście oraz nasze siostry. Otwarto również nową salę terapii zajęciowej oraz nowe łazienki. S. Annemarie, s. Margaret i s. Prescilla wzięły udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. S. Annemarie podziękowała całemu zarządowi za kontynuowanie dzieła, które zapoczątkowały i prowadziły wiele lat siostry.

▪ 9 sierpnia odbył się tradycyjny Dzień Kobiet przygotowany przez archidiecezję kapsztadzką. Mszy św. przewodniczył JE ks. Biskup Stephen Brislin oraz 8 koncelebransów. Ksiądz Biskup uhonorował osoby konsekrowane i podkreślił znaczenie ich pracy w budowaniu Kościoła w diecezji.

Szwajcaria

▪ Dwie Siostry z Delegatury Szwajcarskiej świętowały 65 jubileusz ślubów zakonnych: s. Hermenegild Dörig i s. Adelhilde Rumpf. Obie Siostry świętowały uroczystość w dobrym zdrowiu. S. Hermenegild ma 91 lat. Odnawiając profesję, Siostra wypowiadała słowa wyraźnym i zdecydowanym głosem, podkreślając, że najważniejsze jest poleganie wyłącznie na Bogu. S. Adelhilde po raz kolejny zaznaczyła, że najważniejsze w życiu jest pozostawanie w pokoju z Bogiem i ze sobą samym. Dziękujemy naszym Drogim Siostrom Jubilatkom za wierne podążanie za Chrystusem i służbę w naszej pallotyńskiej wspólnocie.

Polska

▪ Dnia 29.06.2018 r. w uroczystość Apostołów Piotra i Pawła w kaplicy Jezusa Dobrego Pasterza w Domu Sióstr Pallotynek w Gnieźnie, podczas Eucharystii nowicjuszka s. Monika Graw złożyła pierwsze śluby zakonne. Mszy Świętej przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Biskup Bogdan Wojtuś, biskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej. Homilię wygłosił ks. prof. Paweł Kiejkowski. Po homilii s. Monika Graw na ręce Siostry Prowincjalnej Iwony Nadziejko złożyła pierwszą profesję. Słowa formuły ślubów wypowiedziała Siostra w  obecności rodziny, przyjaciół i zgromadzonych sióstr.Na zakończenie Eucharystii Siostra Neoprofeska za otrzymane dobro wyraziła wdzięczność wobec Pana Boga i ludzi. Po Mszy Świętej radosne świętowanie kontynuowane było w refektarzu.

▪ JE ks. Biskup Bogdan Wojtuś przewodniczył także Mszy św. podczas uroczystości Srebrnego Jubileuszu profesji, która odbyła sie w Gnieźnie 14 lipca. Jubileusz obchodziły s. Beata Matuszewska, s. Ewa Kobylińska i s. Krystyna Wasąg.  15 lipca s. Joanna Jażdżewska złożyła wieczna profesję. Mszę św. sprawował JE ks. Biskup Krzysztof Wętkowski. Obie uroczystości odbyły się w obecności sióstr, najbliższych i przyjaciół.  

Rwanda/Kongo

▪ W dniach 1-5 lipca nasze siostry wzięły udział wraz z seminarzystami księży pallotynów w konferencji na temat pracy misyjnej księży pallotynów na całym świecie i w regionie Wielkich Jezior. Spotkanie odbyło się w Keshero. Wśród prelegentów był Fr. Desiré Bakangana SAC.

▪ W lipcu nasze siostry uczestniczyły w uroczystościach związanych z peregrynacją relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

▪ W dniach 22 lipca-4 sierpnia odbyły się coroczne rekolekcje dla wszystkich członków ZAK. Rekolekcje miały miejsce w Kibeho i w Keshero. Zostały wygłoszone przez ks. Ambroise Bayiha z Kamerunu.  

▪ Nasza Regia włączyła się w uroczystości ku czci Matki Bożej, które odbyły się w święto Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia w sanktuarium w Kibeho. Niektóre nasze Siostry pielgrzymowały wraz z innymi członkami ZAK z Kigali do Kibeho.

Indie

▪ 15 lipca wspólnota ZAK pod przewodnictwem s. Aldy Paes nawiedziła różne parafie w Goa. Członkowie Zjednoczenia odwiedzili m.in. kościół w Badem, gdzie trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem i wysłuchali konferencji ks. Citano Crasta, proboszcza parafii, na temat św. W. Pallottiego i charyzmatu.

▪ W dniach 10-12 sierpnia w Nagpur odbył się Narodowy Kongres ZAK przygotowany przez KRK ZAK. Kongres zgromadził 150 uczestników. Nasza prowincja była reprezentowana przez: przełożoną prowincjalną s. Helen Lourdusamy, s. Lillian Kaniampuram, s. Tarcila Kerketta i s. Sinha Pereira. Temat Kongresu dotyczył wspólnoty i współodpowiedzialności. Wśród zaproszonych gości byli także: ks. Jacob Nampudakam SAC, przełożony generalny, i s. Ivete Garlet CSAC, przełożona generalna.

▪ 18 sierpnia w dniu imienin s. Helen Lourdusamy, przełożonej prowincjalnej, w naszej wspólnocie gościłyśmy s. Ivete Garlet CSAC, przełożoną generalną.  

▪ 26 sierpnia świętowałyśmy 25-lecie ślubów zakonnych s. Arul Dhanasamy i s. Anthony Mary. Uroczystą Mszę św. sprawował w koncelebrze wielu kapłanów, ks. Pedro Camilo Simoes SAC, przełożony prowincjalny Prowincji Wniebowzięcia. Homilię wygłosił brat s. Arul, ks. Brito. Podkreślił jak wyrażać codzienną miłość do Chrystusa poprzez zintegrowane życie, wartości i działania. Uroczystość zgromadziła nasze siostry, rodziny, przyjaciół. Dziękujemy Siostrom Jubilatkom za ich oddaną posługę dla Zgromadzenia.

 

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)