Licznik odwiedzin

17446470
Od 2011 roku
17446470

Czerwiec 2018

Rzym

▪ Zgodnie z długoletnią tradycją Kościoła 28 czerwca, w Wigilię Uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w Rzymie, Papież Franciszek ustanowił 14 nowych kardynałów. Pochodzący z 11 różnych krajów kardynałowie wchodzą w skład Kolegium Kardynalskiego. Z radością uczestniczyłyśmy w tym wyjątkowym wydarzeniu. Po uroczystej Eucharystii, w trakcie której Ojciec św. wręczył nominowanym kardynałom insygnia kardynalskie, miałyśmy także okazję spotkać i pozdrowić nowych kardynałów osobiście. Następnego dnia, w piątek wieczorem, odbyła się kolejna zaskakująca uroczystość w Watykanie. Nowy kardynał i jednocześnie jałmużnik papieski JE Ks. Konrad Krajewski, pochodzący z Polski, zaprosił na kolację 280 biednych, bezdomnych i ludzi ulicy. Posiłek został przygotowany przez kuchnię watykańską. Ku zaskoczeniu wszystkich na kolację przyszedł niezapowiedziany wcześniej Papież Franciszek. Usiadł wśród biednych jak w rodzinie i zjadł z nimi posiłek oraz rozmawiał ok. 2 godzin, słuchając ich opowieści o życiu pełnym cierpienia i nadziei. Wśród wielu wolontariuszy i bliskich współpracowników kard. Krajewskiego w służbie ubogim, jest także nasza s. Hanna Kiedrowska, która na co dzień podejmuje zadanie jako kucharka w naszej Procurze. Od Roku Miłosierdzia s. Hanna ściśle współpracuje z ks. Kardynałem na niełatwym polu służby najuboższym.

▪ Troje Przełożonych Generalnych pallotyńskich wspólnot centralnych Księży i Sióstr: ks. Jacob Nampudakam SAC, s. Ivete CSAC i s. Izabela Świerad SAC spotkali się w domu generalnym Księży Pallotynów przy kościele San Salvatore in Onda w Rzymie w ramach cyklicznych spotkań .

▪ 17 czerwca, s. Josephina D’ Souza, s. Honorata Lyimo i s. Bożena Olszewska uczestniczyły w domu prowincjalnym przy Porta Maggiore w Rzymie w uroczystości rozpoczęcia posługi przez nowy Zarząd Prowincjalny Prowincji Włoskiej Sióstr Pallotynek Rzymskich (CSAC). Nowej Siostrze Prowincjalnej s. Danieli Siniscalchi CSAC oraz Siostrom Radnym życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Królowej Apostołów.

▪ Dziękczynną Mszą św. i wspólną agapą pożegnałyśmy s. Christinę Chirote, która po 3-letniej posłudze w Procurze wraca do swojej prowincji w Indiach, gdzie będzie kontynuować studia pielęgniarskie. S. Izabela Świerad, Przełożona Generalna, w imieniu Sióstr pracujących w Rzymie przekazała s. Christinie słowa wdzięczności za jej pełną oddania służbę oraz życzyła Bożego błogosławieństwa w nowym zadaniu. Na miejsce s. Christine przyjechała na początku czerwca s. Binita Soreng SAC, juniorystka z prowincji w Indiach.

▪ Wspólnotę domu generalnego odwiedziły dwie Siostry z Polski: s. Consolata Majewska SAC i s. Beata Matuszewska SAC, które pielgrzymowały z Polski do Wiecznego Miasta z dwoma grupami ludzi świeckich.  

Niemcy

▪ Na polecenie Zarządu Prowincjalnego Prowincji Niemieckiej s. Ingrid Schuler, Prowincjalna Prokuratorka Misyjna, i s. Maria Landsberger, jako przedstawicielka Przełożonej Prowincjalnej, w dniach 23 maja-10 czerwca, odwiedziły Siostry w Brazylii. Siostry przebywały kilka dni w każdej wspólnocie, odwiedzając także miejsca apostolstwa Sióstr oraz rozmawiając z Siostrami na temat ich sytuacji i podejmowanych projektów. Siostry spotkały się także z Księżmi Pallotynami oraz JE Ks. Biskupem Sebastião Bandeira Coelho. Ogólnie rzecz biorąc, codzienne życie ludzi w stanie Maranhão (uznawanym za jeden z najbiedniejszych regionów Brazylii), gdzie są nasze wspólnoty, nie należy do najłatwiejszych. Sytuacja polityczna, korupcja i przemoc, często idąca w parze z uzależnieniem od narkotyków, mieszają się z kulturą prostoty, otwartości i gościnności radosnych Brazylijczyków.

▪ W dniach 8-10 czerwca s. Gertrud Meiser i s. Simone Hachen wzięły udział w corocznym spotkaniu KRKZAK. Podczas spotkania wybrano nowego przewodniczącego Krajowej Rady. Po 6-letniej posłudze s. Gertrud wycofała się z zadań Rady. S. Simone została wybrana na skarbnika Rady.

▪ 9 czerwca, w święto Niepokalanego Serca Maryi, odeszli do wieczności nasi dwaj długoletni podopieczni i zarazem dobrodzieje: Profesor Dr Ernst Leuninger oraz Pani  Elfriede Dasbach, była nowicjuszka naszego Zgromadzenia, później pracownik naszego Domu Rekolekcyjnego i wreszcie mieszkanka domu opieki Felizitas, gdzie codziennie uczestniczyła we Mszy św. i Liturgii Godzin.

▪ W dniach 10-13 czerwca w Vallendar s. Helga Weidemann, Przełożona Prowincjalna, uczestniczyła w spotkaniu Konferencji Wyższych Przełożonych, którego hasłem było “Powołanie – Boży projekt życia dla nas”.  

Anglia/Tanzania

▪ 31 maja, w Święto Nawiedzenia NMP, nasz nowy dom zakonny w Igunga, został pobłogosławiony i otrzymał tytuł Nawiedzenia. Mszę św. sprawował, w koncelebrze 12 kapłanów, JE Ks. Arcybiskup Paul Ruzoka z diecezji Tabora. We wspólne świętowanie włączyły się między innymi siostry z sąsiadujących wspólnot zakonnych. Nasi uczniowie natomiast przygotowali program artystyczno-rozrywkowy.

▪ 6 czerwca 3 nasze Siostry: s. Justina Hilary, s. Veronica Shauri and s. Lilian Moshi złożyły Wieczną Profesję. Mszę św. w kościele pw. Chrystusa Króla celebrował, wraz z 32 kapłanami (w tym 19 Pallotynów), JE Ks. Biskup Mapunda z diecezji Singida. Ks. John Onna SAC, Przełożony Delegatury, w homilii pogratulował Siostrom ich ostatecznej decyzji i zachęcił je, aby poważnie traktowały swoje powołanie i wiernie służyły Panu do końca. Grupa dzieci Masajskich z Magogo, Morogoro, gdzie roku temu Siostry otworzyły nową misję, zaprezentowała swój tradycyjny taniec, którym zachwyciła zgromadzonych gości.

▪ S. Basilisa Jacob, Przełożona Prowincjalna, uczestniczyła w corocznym spotkaniu dla Wyższych Przełożonych. Spotkanie odbyło się w Dar es Salaam, pod hasłem: “Nasze powołanie do świętości”. Przełożeni spotkali się także z Biskupem oraz podjęli refleksję nad dziełem ewangelizacji na przestrzeni 150-letniej historii wiary katolickiej w Tanzanii.

▪ 23 czerwca w Nairobii s. Basilisa i s. Philipina Awe uczestniczyły w święceniach 3 diakonów pallotyńskich, którzy w ramach przygotowania do sakramentu święceń przeżywali rekolekcje w naszym domu Międzynarodowego Nowicjatu w Arusha.

▪ W Londynie s. Mary McNulty została zaproszona przez pallotyńską włoską wspólnotę parafialną przy kościele pw. Św. Piotra na Clerkenwell na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej z Góry Karmel w Aylesford, Kent. Włoska parafia w Londynie jest prowadzona przez Księży Pallotynów. W kościele znajduje się piękna mozaika przedstawiająca św. W. Pallottiego, wysyłającego ks. Raphaela Melię i ks. Faa di Bruno do posługi ubogim imigrantom z Italii. 

Belize

▪ 2 czerwca był dla naszej wspólnoty dniem pamiętnym i historycznym. S. Margaret Gongóra świętowała 60. rocznicę życia zakonnego. Mszę  św. dziękczynną, w koncelebrze dwóch kapłanów,  sprawował JE Ks. Biskup Lawrence Nicasio, Biskup Belize i Belmopan. W uroczystości wzięły udział nasze Siostry, rodzina s. Margaret oraz nasi przyjaciele, dobrodzieje i parafianie. Chór włączył wszystkich w przepiękny hymn uwielbienia i wdzięczności. S. Margaret udzieliła również wywiadu w lokalnej stacji telewizyjnej. Przy tej okazji s. Catarina Tush mówiła również o powołaniu do życia zakonnego.

▪ S. Adalberta Chuc pomagała w przygotowaniu Liturgii Sakramentu Bierzmowania w naszym rejonie. Siostra poprowadziła także dzień skupienia dla 400 młodych dziewcząt i chłopców, którzy otrzymali bierzmowanie w pierwszym tygodniu czerwca.

Afryka Południowa

▪ 24 czerwca, w Uroczystość Narodzenia św. Jan Chrzciciela, Kościół w Afryce Płd. obchodził 200. rocznicę powstania. Główne uroczystości odbyły się w Archidiecezji Kapsztadzkiej. Obecnych było 18 biskupów, kardynał, nuncjusz apostolski i 80 kapłanów z różnych części kraju. Nasze Zgromadzenie reprezentowało 9 Sióstr z dwóch wspólnot. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele różnych zgromadzeń zakonnych, tysiące ludzi świeckich oraz wiernych różnych wyznań. Głównym celebransem Mszy św. był JE Ks. Arcybiskup Stephen Brislin. Uroczystość, śpiewem i tańcem, uświetnił chór dziecięcy. W homilii Ks. Arcybiskup zaprosił zebranych do wdzięczności Bogu za wielką miłość, jaką okazywał Kościołowi w Afryce Płd. na przestrzeni historii. Wezwał do wdzięczności za teraźniejszość i przeszłość, do ufnego spoglądania w przyszłość i podejmowania nowych wyzwań w naszej misji ewangelizacyjnej oraz do bycia świadkami i światłem dla świata.

Szwajcaria

▪ Na początku czerwca Siostry z Delegatury Szwajcarskiej gościły w ramach Wizytacji Generalnej s. Izabelę Świerad, Przełożoną Generalną, oraz s. Annę Małdrzykowską, Radną i Ekonomkę Generalną.  Wśród wielu spotkań odbyło się także coroczne spotkanie finansowe. Siostry odwiedziły obie wspólnoty w Niederuzwil i Bernhazell.

▪ Szwajcaria przeżywała także krótką wizytę Papieża Franciszka, który 21 czerwca przybył do Genewy na spotkanie Światowej Rady Kościołów (WCC), z okazji 70. rocznicy jej istnienia. Rada reprezentuje 350 Kościołów ze 110 krajów. Kościół katolicki nie należy do Rady. Nie mniej jednak zainteresowanie przybyciem Ojca Św. było ogromne, a Genewa wyglądała wyjątkowo. Ogromne sale szybko wypełniły się tysiącami wiernych. Afrykańczycy, Azjaci, Amerykanie, Brazylijczycy, Francuzi i Hiszpanie mieszali się z rodowitymi Szwajcarami. Z radością przeżywaliśmy barwną różnorodność Kościoła katolickiego w Szwajcarii i jej mieszkańców. Ojciec św. powiedział: “Przybyłem do Szwajcarii jako pielgrzym w poszukiwaniu jedności i pokoju”. Papież spotkał się także ze Szwajcarami podczas celebracji eucharystycznej, która zgromadziła ok. 40 tys. wiernych.

Polska

▪ W tym roku Dom Pomocy Społecznej w Bobolicach obchodzi 60. rocznicę powstania. Świętowanie rozpoczęło się w niedzielę 10 czerwca 2018 r. spotkaniem z rodzinami Mieszkanek. Był to szczególny czas i często było słychać powtarzane słowa: „Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, że nasza córka, trafiła tutaj do Domu sióstr". Centralnym dniem obchodów był 14 czerwca. Mszę Św. sprawował JE Ks. Bp Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Na uroczystości jubileuszowej obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy okolicznych domów pomocy społecznej oraz przedstawiciele instytucji z Bobolic. W uroczystości wzięły również udział Siostry z Zarządu Prowincjalnego: przełożona prowincjalna s. Iwona Nadziejko, wikaria prowincjalna s. Magdalena Szymczak oraz radna s. Ewa Brandt. Z okazji jubileuszu, w uznaniu zasług, Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nadał naszemu Domowi srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

▪ 4 czerwca 2018 roku kilkoro uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Piszu uczestniczyło w festynie rodzinnym zorganizowanym przez miejscowe Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Uczniowie pod kierunkiem s. Joanny Jażdżewskiej przygotowali krótką sztukę przedstawiającą historię zakonników, którzy postanawiają opuścić klasztor w przekonaniu, że na wybranej przez nich pustelni – z dala od ludzi i codziennego życia – w łatwy sposób osiągną upragnione przez nich „szczyty mistyczne”. To proste przedstawienie o znaczącym tytule Nie tędy droga ma uniwersalne przesłanie. Często wydaje się nam, że w innym miejscu, z innymi ludźmi, wykonując inne obowiązki – bylibyśmy ludźmi szczęśliwszymi. Czy jednak na pewno „tędy droga” do prawdziwego szczęścia?

▪ 29 czerwca, w kaplicy domu nowicjatu w Gnieźnie, s. Monika Graw złożyła I profesję. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył JE Ks. Biskup Bogdan Wojtuś. S. Monice życzymy błogosławieństwa Bożego i opieki Maryi Królowej Apostołów.

Ukraina

▪ W poniedziałek, 4 czerwca, 60 dzieci z animatorami, pod opieką s. Galiny Szpilowej SAC pojechało z Żytomierza na Ukrainie do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej do Dowbysza. Młodzi pielgrzymi wzięli udział w uroczystej Mszy Św., i Różańcu Fatimskim. Następnie dzieci miały okazję zwiedzić Sanktuarium i wysłuchać ciekawej historii o nowym ołtarzu, którą opowiedział ks. Waldemar Pawelec SAC.

▪ 70 dzieci różnych wyznań z całego Żytomierza wzięło udział w dziesięciodniowym "Obozie Biblijnym". Każdego dnia uczestnicy spędzali czas w kaplicy, na podwórku i w lesie. S. Galina Szpilowa SAC przygotowała interesujący program rozwoju młodego chrześcijanina. Animatorami byli starsi koledzy i koleżanki z grupy „Młodego Apostoła”.

Rwanda/Kongo

▪ S. Angeline Kambugu, Wikaria Regii, wraz z wyższymi przełożonymi innych Zgromadzeń uczestniczyła w spotkaniu, przygotowanym przez Konferencję Episkopatu Rwandy na temat: “Proces odnowienia i pojednania w życiu zakonnym”. Głównym prelegentem był ks. Faustin Nyombayire, ksiądz diecezjalny oraz autor listu pasterskiego Biskupów.

▪ Siostry ze wspólnoty w Ruhango wzięły udział w diecezjalnej pielgrzymce księży i osób konsekrowanych posługujących w diecezji Kabgayi do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ruhango, aby modlić się o pokój i pojednanie w Rwandzie.

▪ 20 czerwca z wdzięcznością polecałyśmy dobremu Bogu 10 nowych kandydatek, które w naszym domu w Masaka rozpoczęły 3-miesięczny pre-postulat.

▪ Uczniowie naszej szkoły w Masaka wzięli udział w konkursach ortograficznych języka angielskiego i Kinyarwanda; dwoje z nich zdobyło I miejsce na poziomie krajowym i zostali zakwalifikowani na następny poziom Regionu Wschodnioafrykańskiego w Tanzanii. 

▪ 29 czerwca w jedności z całym Kościołem obchodziłyśmy Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tego dnia nuncjusz apostolski w Rwandzie zorganizował spotkanie z okazji 5. rocznicy wybory Papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. W spotkaniu wzięło udział wielu dyplomatów, biskupów, kapłanów i zakonników. Nasze Zgromadzenie reprezentowały s. M. Louise Nyiransabimana i s. Angeline Kambugu, Wikaria Regii. Msza św. w intencji Ojca św. została odprawiona w katedrze pw. św. Michała w Kigali.

Indie

▪ 17 czerwca w Bangalore odbyło się spotkanie ZAK. S. Sinha Pereira SAC, koordynatorka Zjednoczenia, zaprosiła na spotkanie Pana Josepha Bantleman, Przewodniczącego LR ZAK, oraz  Pana Rajana, sekretarza wspólnot Zjednoczenia przy kościele pw. Św. W. Pallottiego w Banaswadi,  w Bangalore. Pan Joseph podzielił się z uczestnikami spotkania doświadczeniem współpracy we wspólnotach ZAK oraz jak charyzmat św. W. Pallottiego zmotywował wspólnotę do apostolskiego zaangażowania. Zachęcił także zebranych do modlitwy podkreślając, że modlitwa jest źródłem wszystkich działań podejmowanych przez członków ZAK.

▪ 18 czerwca s. Helen Lourdusamy, przełożona prowincjalna, wraz z lokalną wspólnotą na czele z s. Emelda Soreng, przełożoną domową, złożyły wizytę nowo mianowanemu Arcybiskupowi Bangalore, JE Ks. Peterowi Machado.  Ksiądz Arcybiskup został mianowany na biskupa Bangalore przez Papieża Franciszka 19 marca 2018 roku. Ingres nastąpił 31 maja, w katedrze pw. św. Franciszka Ksawerego. Ksiądz Arcybiskup przeszedł z diecezji Belgaum i zastąpił w Bangalore odchodzącego na emeryturę JE Ks. Arcybiskupa Bernarda Blasiusa Moras. S. Helen przedstawiła nowemu Ks. Arcybiskupowi nasze Zgromadzenie oraz podejmowane przez nas dzieła apostolskie na terenie Indii. W atmosferze radości z wzajemnego poznania, Ksiądz Arcybiskup udzielił Siostrom pasterskiego błogosławieństwa.

Pamiętajmy o naszych zmarłych Siostrach

S.M. Teresa Matula SAC   * 08.07.1939  01.06.2018  Polska

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)