Licznik odwiedzin

17440867
Od 2011 roku
17440867

Kwiecień 2018

Rzym

 • 9 kwietnia została zaprezentowana nowa Adhortacja Apostolska Papieża Franciszka “Gaudete et Exsultate”. Podczas watykańskiej konferencji prasowej Papieski Wikariusz dla Diecezji Rzymskiej Arcybiskup Angelo De Donatis przedstawił treść dokumentu wzywającego wiernych do świętości we współczesnym świecie.
 • Po Zebraniu Generalnym Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, które miało miejsce w styczniu 2018 r., w ostatnich dniach kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie Generalnej Rady Koordynacyjnej w Domu Generalnym Braci Szkolnych. Przewodniczącą ZAK została ponownie wybrana Pani Donatella Acerbi, zastępcą zaś ks. Gilberto Orsolin SAC z Brazylii. Członkinią Rady została s. Bożena Olszewska. Siostrę Generalną reprezentowała  s. Liberata Niyiongira.
 • 24 kwietnia gościłyśmy w naszym Domu Generalnym dużą grupę z Niemiec. Byli to protestanci, członkowie trzech wspólnot: Ewangeliczne Siostry z „Bractwa Chrystusa Selbitz“ i ich tercjarska wspólnota świeckich, siedmiu pastorów z żonami z Bractwa Liemehna oraz saksońska wspólnota Pastorów Ewangelicznych. Śpiew znanego kanonu „Laudate omnes gentes“ w kaplicy, ciepłe słowa powitania Przełożonej Generalnej s. Izabeli Świerad i braterska atmosfera były dla wszystkich zachętą do modlitwy z odnowionym zaangażowaniem „Aby wszyscy byli jedno“ (J 17, 21).
 • Naszym gościem był również przez kilka dni biskup pomocniczy z Kolonii JE Ks. Dr Klaus Dick, który przybył do Rzymu, zaproszony przez Benedykta XVI z okazji Jubileuszu 65-lecia kapłaństwa oraz 90. urodzin. Dziękujemy Ks. Biskupowi za podzielenie się z nami swoim doświadczeniem oraz przekazanie pozdrowień i błogosławieństw od papieża Benedykta dla wszystkich Sióstr Pallotynek.
 • 27 kwietnia otrzymałyśmy szokującą wiadomość o śmierci 44-letniego Radcy Generalnego i Sekretarza Misyjnego ks. Fr. Jean Bertrand Etoundi z Kamerunu. Tego samego dnia w naszym Domu Generalnym miało miejsce spotkanie Zarządów Sióstr Apostolstwa Katolickiego (CSAC) oraz Misjonarek Apostolstwa Katolickiego, w celu przedyskutowania dalszego procesu zjednoczenia oraz przygotowania programu wspólnych spotkań i celebracji Zesłania Ducha Świętego, jako daty naszego założenia.

Niemcy

 • 11 kwietnia celebrowałyśmy jubileusz najstarszej siostry Prowincji Niemieckiej, s. Bonifatii Gies, która obchodziła 97. urodziny. W uroczystości wzięły udział Siostry z Refrath oraz goście z Bensberg. Po południu odbyło się spotkanie przy kawie, a o godz. 17.00 miała miejsce Eucharystia i świąteczna kolacja.
 • 17 kwietnia był pogrzeb s. Gerhardis Tenberge. Siostra od 16 lat doświadczała wielkiego cierpienia, straciwszy mowę po udarze mózgu. Jednak przez cały ten czas pozostawała żywo obecna we wspólnocie komunikując się z siostrami niewerbalnie, często śmiejąc się, a przede wszystkim, każdego dnia spędzając długie godziny na adoracji w kaplicy.

Tanzania/Zambia

 • Międzynarodowa wspólnota nowicjatu gościła w okresie Wielkiego Postu i w czasie Świąt Wielkanocnych s. Josephine D’Souza, Wikarię Generalną. Nowicjuszki oraz Siostry ze wszystkich wspólnot wyrażają radość i wdzięczność za obecność i wszystko, co Siostra wniosła w czasie swojego pobytu.
 • Siostry juniorystki uczestniczyły w seminarium na temat rad ewangelicznych, które poprowadził ks. Franscis Lymu, Wikariusz Generalny Diecezji Singida.
 • 7 kwietnia Siostry Nowicjuszki drugiego roku powróciły z praktyk apostolskich, które miały miejsce w Rwandzie, Zambii i Tanzanii. Było to także ich pierwsze doświadczenie życia pallotyńskiego za granicą. Wróciły pełne entuzjazmu i radości, mogąc poznać bliżej pracę apostolską i życie wspólnotowe.
 • 21 kwietnia s. Angeline Kambugu SAC, psycholog z Rwandy, poprowadziła dla Międzynarodowego Nowicjatu seminarium pt.: „Seksualność w życiu człowieka”.
 • 23 kwietnia Rada Prowincjalna uczestniczyła w seminarium liderów zorganizowanym przez organizację „Faith and Praxis”. Celem warsztatu było zdobycie umiejętności prowadzenia, towarzyszenia i udzielania poradnictwa osobom w potrzebie.
 • S. Sesilia Kimario z Zambii zdobyła certyfikat uprawniający do pracy w Ośrodku Zdrowia w roli wykwalifikowanej pielęgniarki.

USA

 • 2 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie nowej Rady Prowincjalnej. Siostra Mary Grace Barile, Przełożona Prowincjalna, s.Terence Wall, Wikaria i s. Francesca Lowis, Radna, przyjechały ze stanu West Virginia do wspólnoty w Laurel MD, do której należy s. Stella Holisz, Radna Prowincjalna. Na spotkaniu była obecna również Przełożona Generalna s. Izabela Świerad. Było to ważne spotkanie, na którym poruszono szereg tematów i podjęto kilka istotnych decyzji.
 • 21 kwietnia w dniu urodzin naszego Założyciela św. Wincentego Pallottiego odbyła się gala na rzecz naszego liceum Pallotti High School. Jak co roku, celem imprezy było pozyskanie środków na pokrycie potrzeb placówki. Tym razem gala odbyła się w budynku naszej szkoły. Były obecne Siostry ze wspólnoty w Laurel oraz s. Prowincjalna Mary Grace, a także pani Janel Ray, która jest członkiem Zarządu Pallotti High Shool.
 • 22 kwietnia w naszym kościele St. Marys of the Mills w Laurel była celebrowana uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Kard. Donalda Wuerl z Waszyngtonu, z okazji 175-lecia parafii i 125-lecia szkoły parafialnej, w której pracowały także Siostry Pallotynki. Otrzymałyśmy wyrazy uznania za wieloletnią służbę w parafii. W koncelebrze wzięło udział także kilku byłych duszpasterzy.
 • W kaplicy Szpitala St. Joseph w Buckhannon, WV, gdzie nadal pracuje nasza s. Francesca, miała miejsce ceremonia posłania medycznej grupy misyjnej, działającej pod nazwą „Ręce i serca dla Chrystusa”. W skład 39 osobowego zespołu weszli m.in. chirurdzy, dentyści, interniści, w tym 6 osób ze szpitala w Huntington. S. Francesca skierowała słowa duchowego posłania i błogosławieństwa do wyjeżdżających. W czasie tygodniowej akcji udało się przeprowadzić ponad sto zabiegów i udzielić różnorakiej pomocy medycznej wielu osobom.

Belize

 • Nasza Prowincja cieszyła się wizytą s. Izabeli Świerad, Przełożonej Generalnej. Jej obecność była dla naszej wspólnoty błogosławieństwem i przyniosła wiele dobrych owoców. Jesteśmy wdzięczne za wsparcie, zachętę i umocnienie duchowe dla każdej siostry.
 • Belize to kraj wielkiej mieszanki ras i kultur. W stolicy, Belize City odbyła się piękna uroczystość kulturowa tzw „Cultural Extrawaganza” z udziałem Sióstr. Zostało przedstawionych siedem kultur. Każda grupa miała swoje stoisko, gdzie prezentowała ubrania, narzędzia, sprzęty i potrawy. Przybyło wielu przyjaciół i dobroczyńców wspierających nasze dzieła. Goście i sponsorzy mieli okazję podziwiać tradycyjne tańce i utwory muzyczne oraz wziąć udział w chińskiej aukcji. Był to piękny wieczór pełen radości i zabawy.
 • Grupa formacyjna zorganizowała Dzień Pallottiego dla wszystkich Sióstr Pallotynek na Trinidad Farm. Była obecna również Siostra Izabela, która podzieliła się duchową refleksją i przekazała nam interesujące i krzepiące informacje na temat podejmowanych przez nasze Zgromadzenie działaniach misyjnych. Pod przewodnictwem ks. Amelio Chee została odprawiona Msza św., po czym udaliśmy się na agapę. Każda Siostra podzieliła się także historią życia swojego ulubionego świętego.

Republika Południowej Afryki

 • 13 kwietnia s. Promila Kiro przeżywała uroczystość ukończenia 4 miesięcznego kursu „Opieka nad dziećmi”. Otrzymała certyfikat wraz z trzema specjalnymi nagrodami za jej wysiłki. Przełożona Prowincjalna s. Annemarie Niehsen brała udział w ceremonii, która była radosnym wydarzeniem dla wszystkich sióstr Prowincji.

Szwajcaria

 • 11 kwietnia, w Domu Prowincjalnym Księży Pallotynów w Gossau odbyło się zebranie szwajcarskiej wspólnoty ZAK. Wśród uczestników były dwie nasze siostry: s. Rafaela Fuchs i s. Daniela Schumacher, która jest skarbnikiem ZAK we wschodniej części Szwajcarii. Wspólnota spotyka się w każdym miesiącu na krótkiej konferencji, dzieleniu, adoracji i Eucharystii odprawianej przez ks. Ericha Schädler SAC oraz wspólnej agapie. Członkowie tamtejszego ZAK cenią także bogaty program corocznego dnia rekolekcyjnego. Większość tych osób podejmuje także różne formy wolontariatu w swoich parafiach. Przedstawiciele pallotyńskich wspólnot oraz wspólnoty „Apis” podzielili się w krótkich sprawozdaniach swoim życiem i podejmowanymi zadaniami.

Polska 

 • W dniach od 10 do 16 kwietnia gościły w naszej Prowincji Siostry Radne Generalne: s.Honorata Lyimo Mamiro, s.Liberata Niyongira oraz s. Anna Małdrzykowska. Głównym celem wizyty w Polsce było nawiedzenie  sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach i wzięcie udziału w czuwaniu modlitewnym z 14/15 kwietnia zorganizowanym przez s. Consolatę Majewską. Spotkanie dla współpracowników Sióstr Pallotynek przebiegało pod hasłem: “Miłosierdzie Promieniem Miłości i Radości”. W czuwaniu oprócz osób świeckich z całej Polski wzięły udział nasze siostry na czele z s. Iwoną Nadziejko, Przełożoną Prowincjalną. 
 • W dniach 7 i 8 kwietnia w Konstancinie-Jeziorna miało miejsce XIX Sympozjum na temat: „Sacerdos – człowiek Boga” zorganizowane przez Instytut Pallottiego w dwusetną rocznicę święceń kapłańskich św. Wincentego Pallottiego. W czasie sympozjum zaprezentowano film dokumentalny o kapłaństwie św. Wincentego Pallottiego pt. „Tropiąc Nieskończoność” zrealizowany przez s. Monikę Cecot SAC i ks. Łukasza Gołasia SAC.
 • W marcu i kwietniu na prośbę Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie nasza s. Kinga Skórska SAC, psycholog i terapeuta, poprowadziła warsztaty metodyczne dla osób prowadzących katechezy dla narzeczonych oraz warsztaty dla katechetów  w zakresie doskonalenia umiejętności pracy z uczniami sprawiającymi trudności. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Indie

 • 13 kwietnia Biskup Philip Neri Ferraro otworzył sesję skierowaną do sióstr pracujących w Archidiecezji Goa pt.: „Wyzwania apostolskiej misji osób zakonnych wobec zmieniającego się społeczeństwa”. Prelegentem dnia był o. Denzil Fernandes SJ. W sesji uczestniczyło około 100 sióstr, a wśród nich nasza siostra J.X. Klara.
 • 13 kwietnia, w Domu Prowincjalnym Księży Pallotynów, Komisja Formacyjna ZAK rozpoczęła dwudniowe seminarium dla koordynatorów ZAK. Razem z członkami innych wspólnot byli obecni ks. Anthony Roswane SAC, przewodniczący Komisji Koordynacyjnej, oraz pani Saldana, skarbnik. W spotkaniu brali udział także inni świeccy członkowie i nasze siostry: s. Amutha Motcha Mary i s. Sinha Pereira. Uczestnikom towarzyszył w tych dniach ks. Vijay Thomas SAC. Seminarium zakończyło się Mszą św.

Rwanda

 • W dniach 12-15 kwietnia wiele naszych Sióstr wzięło udział w seminarium pt.: „Św.Wincenty Pallotti, kapłan Rzymu“, zorganizowanym w Kibeho, przez ks. Honoré Bahire SAC. Było to przygotowanie do obchodów Jubileuszu 200-lecia święceń kapłańskich naszego Założyciela. Podczas tego spotkania 10 kandydatek zadeklarowało pragnienie wstąpienia do naszego Zgromadzenia.
 • W Niedzielę Dobrego Pasterza, 22 kwietnia zebrało się wielu młodych ludzi z całej diecezji na dniu powołaniowym. Zgromadzenia miały okazję zaprezentować swój charyzmat i historię. Również Siostry Pallotynki przedstawiły nasze Zgromadzenie i dzieło św. Wincentego Pallottiego.

Pamiętajmy o naszych zmarłych Siostrach

S. Gerhardis Tenberge SAC  * 16.06.1925 † 11.04.2018  Niemcy

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)