Licznik odwiedzin

17446083
Od 2011 roku
17446083

Marzec 2018

 Rzym

▪ 1 marca s. Anna Małdrzykowska, Radna Generalna i członkini Instytutu Pallottiego w Rzymie, wygłosiła konferencję na temat „Św.Wincenty Pallotti kierownik duchowy Sióstr”. Konferencja zainspirowała uczestników do ożywionej dyskusji i na nowo rozpaliła pragnienie zgłębiania duchowości naszego Założyciela.

▪ 8 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przeżywałyśmy wraz z Paniami z Prokury skromne spotkanie, podczas którego każda z nas wylosowała cechę Matki Bożej jako propozycję do codziennej pracy duchowej. Wspólnota domu generalnego wzięła także udział w programie Dnia Kobiet przygotowanym przez konferencję Wyższych Przełożonych w Rzymie (UISG), podczas którego zaprezentowano film dokumentalny o codziennym życiu kobiet z wioski w Andhra Pradesh w Indiach (MAHILA).

▪ 10 marca, w naszym Domu Generalnym odbyło się spotkanie Przełożonych Generalnych języka angielskiego, które są członkiniami Międzynarodowej Konferencji Przełożonych Generalnych (UISG) w Rzymie.

▪ S. Anna Małdrzykowska i s. Inacinha Fernandes uczestniczyły w obronie rozprawy doktorskiej ks. Tomy Phillip SAC (Indie) na temat kierownictwa duchowego św. W. Pallottiego jako modelu dla integralnej formacji kapłańskiej. Rozprawa ks. Tomy wpisuje się w Rok Jubileuszowy 200. rocznicy święceń kapłańskich Pallottiego.

ANGLIA/TANZANIA

▪ Tanzanię odwiedziła s. Josephina D’Souza, Wikaria Generalna, odpowiedzialna za formację w naszym Zgromadzeniu. Celem Siostry wizyty były odwiedziny Nowicjatu oraz naszych wspólnot. Podczas spotkań wspólnotowych Siostry podjęły refleksję nad listem Przełożonej Generalnej na temat Programu Duchowej Odnowy dla całego Zgromadzenia oraz nad koniecznością poważnego potraktowania potrzeby odnowy.

▪ 17 marca w Siuyu uroczyście obchodziłyśmy liturgiczne wspomnienie św. Patryka oraz świętowałyśmy 70 urodziny s. Mary McNulty, która w tym czasie przebywała w Tanzanii. Dzień rozpoczął się Eucharystią, którą celebrowali trzej Księża Pallotyni oraz jeden ksiądz diecezjalny. Msza św., wspólna modlitwa i agapa były wyrazem naszej wdzięczności Panu Bogu za wszelkie łaski, którymi obdarza s. Mary. Jesteśmy wdzięczne za Siostry miłość, misyjną gorliwość i ofiarę. Do życzeń dołączyli się także nasi współpracownicy, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.

▪ 17 marca s. Philipina Awe poprowadziła w naszej parafii w Siuyu dzień modlitwy dla 74 członków Legionu Maryi. 

▪ Przez ostatnie 3 miesiące 6 młodych dziewcząt mieszkało wraz z naszą wspólnotą w Siuyu, uczestnicząc w programie duszpasterstwa powołań “Przyjdź i zobacz”. 26 marca dziewczęta wróciły do domu na miesiąc wakacji, deklarując wolę wstąpienia do naszego Zgromadzenia. Módlmy się wspólnie w intencji nowych powołań.

USA

▪ W Laurel, w stanie Maryland, wstępna rejestracja do naszej szkoły pokazała, że w kolejnym roku szkolnym możemy się cieszyć następną liczną klasą uczniów, którzy rozpoczną naukę w naszej szkole. Podczas Wielkiego Postu społeczność naszej szkoły mogła wielokrotnie skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania oraz uczestniczyć we Mszy św. Szkoła służy także pomocą kobietom biorącym udział w programie o nazwie T.AS.T.E. W sesji uczestniczyły także nasze Siostry, m.in. s. Bernadita Peterson i s. Stella Holisz.

▪ Od kilku lat nasza dawna opieka dzienna, jest kontynuowana przez parafię. Ostatnio zmieniła swoją nazwę. Wspólnota parafialna prowadziła kilka działań mających na celu uczczenie 175 lat jej istnienia. Wszystkie niedawno uczestniczyłyśmy w wielkiej misji parafialnej pt.: “Trzy miłości – Boga, sąsiada i siebie samego”.

▪ W Huntington wspólnota parafii św. Józefa z radością przyjęła wiadomość o mianowaniu przez Papieża Franciszka ks. Dean G. Borgmeyera, proboszcza parafii i rodzonego brata naszej s. Gail, prałatem. Papieskie wyróżnienie zostało przyznane ks. Borgmeyer w katedrze pw. Najświętszego Serca w Charleston, w sobotę 10 marca. Mszy św. przewodniczył JE Ks. Biskup Michael J. Bransfield, a koncelebrowało 8 kapłanów. We Mszy św. oraz agapie wzięły udział s. Gail oraz Mama – Pani Borgmeyer, a także s. Mary Grace Barile.

BELIZE

▪ 17 marca s. Adalberta i s. Margaret przygotowały dzień skupienia dla 13 członków Santa Anna Sodality. Tematem dnia było “Siedem słów Jezusa” oraz Psalm 22. Uczestnicy dali świadectwo, że wspólna refleksja i modlitwa były bardzo dobrym przygotowaniem do czasu Wielkiego Postu.

▪ Nasza szkoła przeżyła tragiczne odejście jednej z uczennic, która utonęła w basenie podczas przyjęcia urodzinowego koleżanki z klasy. Cała szkoła czuwała na modlitwie, zawierzając Bogu utratę tak utalentowanej młodej osoby. 15 marca miały miejsce uroczystości pogrzebowe

▪ 24 marca absolwenci naszej szkoły przygotowali w Centrum Kultury w Belize City, specjalny wieczór kulturowy, którego celem było zebranie funduszy na budowę naszego domu. Program artystyczny podkreślał różne rdzenne kultury Majów, Mestizo, Creole i Garifuny, pokazując ich taniec i muzykę. Wśród wielu dobrodziejów i zaproszonych gości była również nasza Przełożona Generalna S. Izabela Świerad.

AFRYKA POŁUDNIOWA

▪  Po długiej chorobie, pobycie w szpitalu i rehabilitacji od grudnia 2017  Sr. Simone Gorgen wróciła do domu. Bardzo prosimy o modlitwę, ponieważ Siostra jest całkowicie zależna od pomocy innych.

▪ Osoby konsekrowane z diecezji Kapsztadzkiej przeżywały w naszym domy wielkopostny dzień skupienia. Konferencję dla licznie zgromadzonych zakonników z różnych zgromadzeń, wygłosiła świecka Pani, Yolanda, nawrócona z anglikanizmu.

▪ Nasz Dom św. Józefa pożegnał kończących swoja pracę Jonathana i Patricię, małżeństwo, które pracowało z Siostrami wiele lat. Jonathan 25, a jego żona 29. Kończąc pracę, dali piękne świadectwo współpracy z naszymi Siostrami, które towarzyszyły im od początku i wprowadzały w tajniki pracy oraz były dla nich przykładem godnym naśladowania.

▪ W Uroczystość św. Józefa cała społeczność naszego domu, dzieci i personel, uczcili swojego Patrona. Mszę św. celebrowało 8 kapłanów. Uroczystość uświetniła także obecność wspólnot z Pinelands i Montana.

▪ Zachodnia część Afryki południowej, w tym Kapsztad, wciąż zmaga się z brakiem wody. Miasto wprowadziło kolejne ograniczenia, mające na celu zminimalizowanie zużycia wody. Z tego względu również mieszkańcy zachęcani są do instalowania nowoczesnych mechanizmów hydraulicznych.

▪ S. Adolphina Sang’wa, nasza tanzanijska Siostra, wróciła z wizyty w domu w Tanzanii.

POLSKA

▪ W dniach 3-5.03.2018 r. miała miejsce druga seria rekolekcji „Winnicy Racheli” na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Są to rekolekcje dla osób, które uczestniczyły bezpośrednio lub pośrednio w aborcji i odczuwają z tego powodu konsekwencje emocjonalne i duchowe. Inicjatorką prowadzenia tego typu pomocy na terenie diecezji jest s. Beata Witerska SAC (pielęgniarka). W grupie prowadzącej rekolekcje jest też s. Kinga Skórska SAC będąca psychologiem. To nowa forma zaangażowania apostolskiego prowadzona przez nasze siostry.

▪ W miesiącu marcu niektóre z naszych sióstr podjęły się głoszenia rekolekcji wielkopostnych: s. Consolata Majewska SAC dla młodzieży szkół średnich w Słupsku i w parafii Matki Bożej Różańcowej w Słupsku; s. Monika Jagiełło SAC i s. Paulina Szałek SAC w szkole podstawowej w Warszawie i w parafii św. Michała Archanioła w Gnieźnie; s. Małgorzata Wyrodek SAC i s. Justyna Radulska SAC w Integracyjnej Szkole Podstawowej w Warce; s. Jolanta Groszczyk SAC z postulantkami w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Wilczynie; s. Monika Cecot w naszym domu w Gdańsku dla członków i sympatyków ZAK.

INDIE

▪ W odpowiedzi na zaproszenie Papieża Franciszka, aby obecny rok był szczególnie poświęcony wierze, w Centrum Pastoralnym Archidiecezji Raipur, przygotowano sesję formacyjną na temat wiary. W spotkaniu uczestniczyła s. Anumpama Toppo.  

▪ S. Jyostna Kerketta SAC uczestniczyła w seminarium na temat poradnictwa rodzinnego. Sesję przygotowała Archidiecezja Raipur. W programie uczestniczyło ok. 100 osób zakonnych. Wielu spośród nich bezpośrednio zaangażowanych w duszpasterstwo rodzin podzieliło się interesującymi pomysłami, jak wspomóc dziś rodziny przeżywające trudności. Między innymi zaproponowano założenie poradni rodzinnej na szczeblu diecezjalnym oraz regularne odwiedziny rodzin.

▪ 23 marca s. Alda Paes zorganizowała wyjazdowy dzień skupienia dla 30 członków ZAK oraz parafian do centrum odnowy św. Józefa w Goa. Dzień skupienia odbywa się każdego 23. dnia miesiąca. W tym miesiącu w spotkaniu uczestniczyło w nim ok. 400 uczestników z całego regionu Goa.

▪ Wspólnota w Gurundi zorganizowała program dla młodych ludzi z zamiarem pomocy w lepszy zrozumieniu ich praw przeciwko wykorzystywaniu plemiennemu. Administratorem projektu był Pan Mirdha Toppo (ITDA) z Bonai. W spotkaniu wzięło udział ok.100 młodych ludzi.

▪ S. Antonieta Rodrigues wraz z 64 osobową grupą z parafii z Bonaigard i Kantapali odbyli pielgrzymkę do pallotyńskiej parafii w Dongargarh. Pielgrzymi wzięli również udział w nabożeństwie drogi krzyżowej. 

RWANDA/KONGO

▪ W dniach 9-10 marca Siostry należące do różnych komisji i zespołów wspólnie uczestniczyły w spotkaniu  na temat “Główne wyzwania formacji zakonnej w naszych czasach”. Spotkanie odbyło się w Ruhango. Ks. Jerzy Kożuch SAC podzielił się z Siostrami refleksją na temat, jak stawić czoła pojawiającym się wyzwaniom oraz jak wyjść naprzeciw młodemu pokoleniu w jego różnorodnych zmaganiach. 

▪ 11 Marca, Kościół w Rwandzie pożegnał JE Ks. Biskupa Jean Damascene Bimenyimana, z diecezji Gikongoro, który odszedł po długiej chorobie nowotworowej. Ceremonie pogrzebowe odbyły się 26 marca i zgromadziły ogromną liczbę wiernych, którzy w ostatniej drodze Księdza Biskupa dali szczególne świadectwo cierpliwości i pobożności, które były jego wyjątkowymi cnotami.

 

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)