Licznik odwiedzin

17445715
Od 2011 roku
17445715

Grudzień 2017

Rzym

▪ Uczestniczyłyśmy w uroczystych celebracjach Świąt Bożego Narodzenia, które przypominają nam  o nieskończonej miłości Boga i wzywają do dzielenia się nią z innymi. Podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi, Ojciec Święty wezwał cały świat do poszukiwania Chrystusa w twarzach małych dzieci, cierpiących w rozdartych wojną i dotkniętych konfliktami regionach Bliskiego Wschodu, Afryki i Półwyspu Koreańskiego. Papież powiedział m.in.: “Dziś, gdy na świecie wieją wiatry wojny, a zdezaktualizowane wzorce rozwoju stale powodują ludzką degradację społeczną i środowiskową, Boże Narodzenie przyzywa nas do znaku Dzieciątka”.

▪ W Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Ojciec Święty ogłosił również Orędzie Noworoczne na Światowy Dzień Pokoju, zatytułowane Migranci i uchodźcy: mężczyźni i kobiety w poszukiwaniu pokoju. Zjednoczmy się z całym Kościołem, aby modlić się za uciekających przed wojną i głodem lub zmuszonych – przez dyskryminację, prześladowanie, ubóstwo i degradację środowiska – do opuszczenia swojej ojczyzny.

▪ 25 grudnia trzy nasze wspólnoty w Rzymie, spotkały się – na zaproszenie Sióstr z Prokury – na wspólnym świętowaniu Narodzenia Pańskiego. Po uroczystym obiedzie było wspólne kolędowanie i radość z przebywania razem.

▪ S. Izabela Świerad i S. Honorata Lyimo odbyły podróż do Afryki Południowej. Celem wizyty Sióstr były odwiedziny wspólnot, uczestnictwo w Kapitule Prowincjalnej oraz przeprowadzenie Generalnej Wizytacji Finansowej.

▪ W Domu Generalnym z radością gościłyśmy ks. Matthew Kozhuppakalam MSFS z Tanzanii, który złożył nam krótką wizytę oraz S. Mary McNulty – Generalną Prokuratorkę Misyjną z Anglii, która przeżywała wśród nas czas odnowy duchowej i świętowała Uroczystość Narodzenia Pańskiego. 

▪ S. Josephina D’ Souza uczestniczyła w dorocznym spotkaniu Księży i Sióstr z Indii, pracujących w Zarządach Generalnych różnych Zgromadzeń w Rzymie. Spotkanie odbyło się w Domu Generalnym Księży Pallotynów. W krótkim wystąpieniu Ks. Jan Kupka zapoznał zebranych z osobą i dziełem św. Wincentego Pallottiego. Spotkanie zgromadziło 35 osób. Temat refleksji koncentrował się wokół zagadnienia “Odpowiedzialność finansowa i przejrzystość w zgromadzeniach zakonnych”, które przedstawił przez Ks. Geralda Dwyer SAC, Ekonom Generalny. Spotkanie zakończyła Eucharystia i agapa z noworocznymi życzeniami.

▪ 20 grudnia S. Anna Małdrzykowska uczestniczyła w cyklicznym spotkaniu dla ekonomów generalnych z różnych zgromadzeń. Spotkanie zgromadziło ok. 60 osób. S. Anna prezentowała w panelu, obok ekonoma Księży Salezjanów i Augustianów, temat dzielenia się zasobami finansowymi wewnątrz naszego Zgromadzenia.

▪ Zarząd Generalny został zaproszony na dziękczynną Mszę św. w ostatni dzień roku, w niedzielę Świętej Rodziny, do wspólnoty Sióstr przy via Moncenisio. Mszy św. przewodniczył ks. Wojciech Jasiński MIC. Po modlitwie miało miejsce wspólne świętowanie i noworoczne życzenia. 

Niemcy

▪ Jak co roku, w pierwszy weekend Adwentu odbył się bazar w parafii św. Bonifacego w Monachium na rzecz naszych misji. Zebrane fundusze w wysokości 7.300 Euro zostały przeznaczone na budowę nowego domu zakonnego dla naszych Sióstr w Belize.

▪ 18 grudnia odbyła się ceremonia rozpoczęcia budowy nowego skrzydła Domu Felizitias w Limburgu. Podczas spotkania wystąpił Marius Hahn, burmistrz Limburga, Max Prumm, dyrektor regionalnej Caritas oraz Werner Schmitt, architekt i Christian Frucht, przewodniczący Vinzenz-Pallotti-Stiftung.

▪ 19 grudnia harcerze przynieśli do parafii w Limburgu Betlejemskie Światło Pokoju. Każdego roku, od 1986, harcerze z Austrii rozpalają światło w grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, które jest przekazywane do wszystkich krajów europejskich, aby przypomnieć o zbliżającym się Adwencie i Uroczystości Narodzenia Pańskiego.

USA

▪ S. Francesca i Chaplain Gary, z wydziału duszpasterskiego szpitala św. Józefa w Buckhannon, w każdą środę w godzinach popołudniowych prowadzą międzywyznaniowe modlitwy w szpitalnej kaplicy. “Oaza modlitwy” to wspólny śpiew, muzyka, modlitwa i lektura Pisma Świętego. Celem jest umożliwienie pracownikom i pacjentom spotkania i doświadczenia Bożej obecności, pokoju i nadziei wśród wielu stresujących i napawających lękiem wydarzeń, które czasami są częścią ludzkiego życia.

▪ 17 grudnia S. Mary Grace Barile wraz z parafianami z parafii św. Stefana uczestniczyli we Mszy św., podczas której złożyli dary 15 koszy żywności dla ubogich i potrzebujących rodzin, aby także i oni mogli się cieszyć świątecznym posiłkiem w gronie najbliższych. 1 grudnia natomiast personel st. Mary zorganizował zbiórkę pieniężną na rzecz naszych Sióstr w Belize. Podczas loterii i sprzedaży słodyczy zebrano ponad 1000 USD.

Belize

▪ 26 listopada w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej Siostry przygotowały modlitwę uwielbienia ku czci Chrystusa Króla, aby wychwalać Pana za Jego królewskie panowanie oraz błogosławieństwa i łaski, jakimi obdarza nasze rodziny, wspólnoty oraz środowiska życia i pracy. Była to okazja dla wszystkich zgromadzonych, by ponownie przyjąć Chrystusa Króla i jego suwerenne panowanie we wszystkich sprawach życia.

▪ 1 grudnia nasza wspólnota parafialna została zaproszona na ekumeniczne spotkanie z uroczystym zapaleniem lampek na choince, w Punta Gorda. S. Catarina Tush oraz S. Inancinha Fernandes wraz z trzema Paniami z parafii zaśpiewały kolędy i powitały zgromadzonych gości. Pani Susette, znana Pani Pastor zaprosiła na podwyższenie innych duszpasterzy oraz nasze Siostry, prosząc o wspólną modlitwę o dar Bożego Błogosławieństwa. ▪ 3 grudnia nasza wspólnota zorganizowała tradycyjny doroczny bazar. Wielu parafian, dobrodziejów oraz przyjaciół i członków ZAK pomogło nam w dobrej organizacji. Na straganach można było znaleźć produkty z naszej zakonnej kuchni, rzeczy ofiarowane przez dobroczyńców, parafian oraz przez Siostry ze wspólnoty Pallotti Convent. Dzięki Bożej Opatrzności możemy się cieszyć dużym powodzeniem naszej akcji. Zebrane fundusze pomogą nam w utrzymaniu naszej misji.

Anglia / Tanzania

▪ W grudniu cieszyłyśmy się obecnością zacnych gości w naszej wspólnocie. Wśród nich był m.in. Pan Sean McNulty, były nauczyciel naszej szkoły w Tanzanii. Zaszczytem było również gościć Ks. Norberta Mukabwa SAC, który sprawował Mszę św. prymicyjną oraz podziękował Siostrom za wsparcie i duchowe towarzyszenie podczas formacji do kapłaństwa.

▪ 6 grudnia nasze postulantki rozpoczęły w domu Nowicjatu w Poli Singisi, Arusha, rekolekcje, które przeprowadził Ks. Dariusz Szymborski OFM Conv.

▪ 8 grudnia, Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, był historycznym dniem dla naszej Prowincji. Pierwsza grupa postulantek, została przyjęta – przez S. Basilisę Jacob, Przełożoną Prowincjalną –  do Międzynarodowego Nowicjatu. Ceremonia przyjęcia odbyło się podczas modlitw porannych, po których nastąpiła uroczysta Msza św. sprawowana przez Ks. Evarista Nyaki, Magistra Nowicjatu OFMConv oraz Ks. Paula Jair Dos Santos SAC, ojciec duchowy studentów filozofii.

Rwanda/Kongo

▪ 3 grudnia wspólnota Sióstr na Gikondo gościła nowego Nuncjusza Apostolskiego w Rwandzie JE Księdza Biskupa Andrzeja Józwowicza oraz Jego sekretarza Ks. Plikulisa. Ksiądz Biskup pochodzi z Polski i nową posługę w Rwandzie podjął 28 czerwca 2017 r.

▪ 14 Sióstr, a wśród nich siostry juniorystki, wzięło udział w seminarium na temat etapów rozwoju psychospołecznego i związanych z nimi kryzysów, które mogą mieć negatywny bądź pozytywny wpływ na rozwój osobowości i na dojrzewanie powołania zakonnego. Spotkanie zostało przygotowane pod kątem formacji permanentnej przez ks. Fidele Dushimiyimana z Diecezji Kbdayi.

▪ S. Marta Litawa odwiedziła nasze Siostry w Ugandzie. Celem wizyty Siostry był zapoznanie się z aktualna sytuacja naszej nowej misji. Siostrze towarzyszył ks. Stanisław Filipek SAC. W drodze powrotnej nawiedzili sanktuarium Namugongo, miejsce poświęcone pamięci ugandyjskich męczenników.

▪ S. Cécile Bimenyimana, dyrektorka szkoły św. W. Pallottiego w Masace, wyjechała do Ugandy z siedmiorgiem dzieci, które wzięły udział w konkursie języka angielskiego dla Afryki Wschodniej. Konkurs odbył się w Lugogo i wzięło w nim udział 63 uczestników z 6 krajów: Rwandy, Ugandy, Kenii, Burundii, Sudanu Południowego i Tanzanii. Troje dzieci z naszej szkoły znalazło się w pierwszej dziesiątce i zostało nagrodzonych.

South Africa

▪10 grudnia z wielką radością powitałyśmy  w naszej wspólnocie wyjątkowych gości: S. Izabelę Świerad, Przełożoną Generalną i S. Honoratę Lyimo, Radną Generalną. Siostrom towarzyszyła pani Ingrid Hannappel z Niemiec, z Limburga, członkini Międzynarodowej Komisji Finansowej.

▪ 11 grudnia rozpoczęłyśmy Kapitułę Prowincjalną pod hasłem “Życie we wspólnocie”. Mszy św. inaugurującej przewodniczył JE Ksiądz Arcybiskup Stephen Brislin. Koncelebrowali Księża Pallotyni oraz księża z diecezji. Podczas homilii Ksiądz Arcybiskup połączył refleksje nad czasem Adwentu z wyjątkowym czasem jakim jest Kapituła Prowincjalna. Zachęcił Siostry do szukania nowych dróg, do ufności i bycia świadkiem Bożego Słowa, silnym w wierze i odważnym jak pierwsze nasze Siostry misjonarki. Wyraził także słowa wdzięczności za obecność Sióstr Pallotynek w diecezji Kapsztad.

▪ Nasza Prowincja wybrała również nowy Zarząd Prowincjalny: S. Annemarie Niehsen, Przełożona Prowincjalna; S. Prabha Varghese, Wikaria Prowincjalna; S. Elizabeth Hartinick i S. Adolphina Kilu, Radne.

Indie

▪ Wszystkie nasze wspólnoty uczestniczyły w radości Świąt  Bożego Narodzenia. Obok  prowadzonych przygotowań duchowych, Siostry odwiedziły również wiele biednych i potrzebujących rodzin, dzieląc się żywnością i odzieżą. Nasze wspólnoty w Odissa, gdzie prowadzimy przedszkole oraz w Bombaju, gdzie jest dom dla osób starszych, zorganizowały procesję ze żłóbkiem przez ulice miast i okolicznych wiosek, aby przekazać przesłanie pokoju. Wielu wyznawców innych religii współpracowało z Siostrami podczas tych wydarzeń, aktywnie włączając się w przygotowania i troszcząc się o bezpieczeństwo procesji.

Pamiętajmy o naszych zmarłych Siostrach

Sr. Philomena O’Malley SAC  * 22.09.1930   03.12.2017 Anglia

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)