Licznik odwiedzin

17445900
Od 2011 roku
17445900

Listopad 2017

Rzym

▪ Listopad był czasem bogatym w wiele spotkań i uroczystości. Od 15 do 20 listopada miało miejsce Europejskie Spotkanie Kontynentalne dla Wyższych Przełożonych. Tematem spotkania były słowa wyjęte z Ewangelii wg św. Łukasza „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga (Łk 1,30). Materiału do dyskusji dostarczył nam ostatni dokument Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego „Młode wino, nowe bukłaki”. W spotkaniu uczestniczyły: S. Helga Weidemann (Niemcy), S. Mirosława Włodarczyk (Polska), S. Ludwika Jastrzębska (Polska), S. Maria Dorig (Szwajcaria), S. Mary McNulty (Anglia), S. Magdalena Pinto (Procura) i członkinie Zarządu Generalnego.

Uczestniczki podjęły refleksję nad aktualną sytuacją prowincji w Europie i wyzwaniami, jakie czekają nas w najbliższej przyszłości. 17 listopada odbyło się historyczne spotkanie z Siostrami Pallotynkami (CSAC), którego celem było bliższe poznanie się i współpraca na drodze zjednoczenia obu Zgromadzeń. W spotkaniu, które miało miejsce w Domu Prowincjalnym Sióstr w Porta Maggiore w Rzymie, uczestniczyły oba Zarządy Generalne oraz Przełożone Prowincjalne również oby Zgromadzeń. Między innymi wysłuchałyśmy poruszających świadectw S. Dominiki Rose SAC i S. Lilii Capretti CSAC. Siostry zaprezentowały historię pierwszych starań odnoszących się do bliższej współpracy miedzy naszymi siostrzanymi Zgromadzeniami. 18 listopada wspólnie udałyśmy się do Loretto i Osimo, gdzie św. W. Pallotti przebywał ok. 4 miesięcy w 1840 r. dla podratowania zdrowia. Stąd też wyszły jedne z piękniejszych jego tekstów. 25 listopada w Domu Generalnym Sióstr Pallotynek (CSAC) oba siostrzane Zarządy Generalne spotkały się po raz 4, aby przygotować plan działania na najbliższą przyszłość, by móc postępować na drodze zjednoczenia zgodnie z wolą Bożą.

▪ S. Josephina D’ Souza i S. Maria Ganakowska razem z Siostrami z Procury uczestniczyły we Mszy św. w kościele Santo Spirito dei Napoletani, podczas której miało miejsce wprowadzenie nowego rektora Ks. Mautizio Piscolla. Mszy św. przewodniczył JE Ks. Biskup Angelo De Donatis, Wikariusz Diecezji Rzymskiej.

▪ Wspólnota Zarządu Generalnego i wspólnota z Procury przeżywały dwie wyjątkowe celebracje. 28 listopada z radością i wdzięcznością Bogu obchodziłyśmy 60 urodziny S. Izabeli Świerad, Przełożonej Generalnej. Mszy św. w kaplicy Domu Generalnego, przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Jacob Napumdakam SAC, Przełożony Generalny. Koncelebrowało również kilku kapłanów. Po uroczystej celebracji zaproszeni goście zgromadzili się na wspólnej agapie. 30 listopada zgromadziłyśmy się wokół ołtarza, by dziękować Bogu za Jubileusz 50-lecia profesji zakonnej S. Stelli Holisz i S. Consolaty Majewskiej. Msza św. w intencji Sióstr Jubilatek odbyła się również w kaplicy w Domu Generalnym. W naszej modlitwie pamiętałyśmy także o S. Marietcie Garbul, misjonarce z Kamerunu. Wspólne świętowanie było okazją dziękczynienia Panu Bogu za poświęcenie i zaangażowanie Sióstr w służbie Kościołowi i Zgromadzeniu.

USA

▪ W parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Buckhannon, miała miejsce ciekawa inicjatywa duszpasterska, której celem było ożywienie zainteresowania młodzieży życiem zakonnym i kapłańskim. Do parafii, na spotkanie z młodzieżą, została zaproszona wspólnota 6 młodych mężczyzn i 8 kobiet, wszyscy ok. 20 lat, z National Evangelization Team (NET) z siedzibą w Minnesocie. Wspólnota zajmuje się między innymi przygotowaniem wolontariuszy i animatorów, których posyła na teren całych Stanów Zjednoczonych na czas 9 miesięcy, aby ewangelizowali młodzież poprzez prowadzenie rekolekcji, pracę w parafiach i szkołach. Grupa męska zatrzymała się na plebanii. Natomiast dziewczęta przyjęła w naszym domu S. Francesca Lowis. Była to dobra okazja do ciekawych rozmów na temat powołania i życia zakonnego. S. Francesca wspomnieniami wróciła także do czasu swojego nowicjatu.

Belize

▪  S. Inacinha Fernandes poprowadziła w naszym centrum rekolekcyjnym Nazaret, seminarium dla wspólnot the Couples of Christ and Women of Strength. Spotkanie zakończyło się Eucharystią w naszej kaplicy i agapą, w których uczestniczyła również nasza siostrzana wspólnota.

 ▪ Siostry oraz studenci z University College w Belize dołączyli się do modlitwy za Andy’ego Choca, policjanta, który na skutek tragicznego wypadku przebywa w szpitalu na oddziale intensywnej terapii.

Niemcy

▪ W dniach 3-5 listopada w Hofstetten, S. Astrid Meinert i S. Simone Hachen, uczestniczyły w Krajowym Kongresie ZAK. Hasłem Kongresu było: „ Jakbyście wszyscy byli założycielami”.

▪ Naszą wspólnotę w Marienborn odwiedziła S. Ivete Garlet CSAC, Przełożona Generalna, której towarzyszyła Przełożona Prowincjalna z Indii. Siostry odwiedziły miedzy innymi Vallendar, poszukując możliwości studiowania dla swoich Sióstr z Indii. Wraz z Siostrami naszą wspólnotę odwiedził także Ks. George Augustin SAC, który wykłada na Uniwersytecie w Vallendar.

▪ Nasze wspólnoty, przy okazji różnych innych spotkań, odwiedziły także nasze Siostry z Tanzanii: S. Mary McNulty, S. Rosemarie Steinbach, S. Redempta Mallya i S. Rosemary Ombay.

▪ W dniach 3-25 listopada, w naszej wspólnocie w Monachium przebywała na kursie języka niemieckiego S. Urszula Kukuć ze wspólnoty w Procurze.

▪ S. Helga Weidemann podzieliła się z nami wiadomościami z Europejskiego Spotkania Kontynentalnego dla Wyższych Przełożonych naszego Zgromadzenia. Jednym z tematów był proces zjednoczenia z Siostrami Pallotynkami (CSAC). Siostry cieszyły się słysząc o postępach na drodze ku większej jedności.

Anglia/Tanzania

▪ Podczas nabożeństwa S. Basilisa Jacob, Przełożona Prowincjalna, przyjęła 5 kandydatek do postulatu. Nowe postulantki pochodzą z różnych parafii i diecezji Tanzanii.

▪ Po 3 miesiącach pobytu w Tanzanii S. Anna Kot, członkini międzynarodowego Zespołu Formacyjnego, wróciła do wspólnoty w Kamerunie. Siostra będzie regularnie odwiedzała Tanzanię, aby służyć doświadczeniem Siostrom odpowiedzialnym za formację oraz Siostrom Nowicjuszkom.

Rwanda/Kongo

▪  W dniach 18-22 listopada S. Christine Nyirahabimana i S. Perpetue Nyiramahoro uczestniczyły  w centrum duchowości w Mbare-Kabgayi w sesji formacyjnej zorganizowanej przez Konferencję Wyższych Przełożonych. Konferencję na temat „Wierność i dojrzałość w życiu zakonnym” wygłosił ks. Jerzy Kożuch SAC.

▪ Dzień 28 listopada był patronalnym świętem naszej Regii. Wiele Sióstr udało się na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej w Kibeho, gdzie świętowano już po raz 36. rocznicę objawień Matki Bożej trzem młodym dziewczętom. W uroczystościach uczestniczyło tysiące pielgrzymów z różnych stron świata. Mszy św. przewodniczył JE Ks. Biskup Celestin Hakizimana z diecezji Gikongoro.

Polska

▪ 4-5 listopada na Jasnej Górze, w Częstochowie odbyło się nocne czuwanie dla naszych współpracowników apostolskich, których co roku zaprasza i gromadzi przed Obliczem Maryi S. Consolata Majewska. Tematem spotkania było zawołanie – prośba: „Matko Wieczernika Rodziny, umocnij nas i poślij”. Czuwanie było czasem modlitwy i refleksji przed tronem Jasnogórskiej Pani. Uczestniczyło w nim ok. 1000 osób z Polski i za granicy.

▪ 4 listopada KRK ZAK wybrała Pana Marka Kalkę ze wspólnoty w Bielsku-Białej na Przewodniczącego, a S. Monikę Jagiełło na wiceprzewodniczącą.

 

Wszystkim moim Drogim Siostrom, Przyjaciołom i Rodzinie z całego świata; wszystkim, którzy w tym wyjątkowym dla mnie dniu, pamiętali o życzeniach z okazji moich urodzin, pragnę serdecznie podziękować. Dziękuję wszystkim, którzy uczynili ten czas piękniejszym poprzez  modlitwę, obecność, ciepłe życzenia i osobiste pozdrowienia. Dziękuję, że byliście ze mną w tym dniu i że jesteście częścią mojego życia. Z modlitwą wdzięczności          

S. M. Izabela Świerad SAC

 Przełożona Generalna

 

 

 

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)