Licznik odwiedzin

17440783
Od 2011 roku
17440783

Październik 2017

Rzym

▪ 1 października w kościele San Salvatore in Onda, podtrzymując długoletnią już tradycję, obchodziliśmy Pallotyńską Niedzielę Misyjną. Obchody są organizowane przez Sekretariat misyjny, który tworzą członkowie trzech wspólnot centralnych. Tematem przewodnim tego roku było hasło: „Pallotyńska misja na peryferiach”. Niedziela miała przybliżyć misyjne zaangażowanie członków Rodziny Pallotyńskiej w różnych, często mało znanych, częściach świata.

▪ S. Izabela Świerad, Przełożona Generalna, przebywała w USA. Głównym celem Siostry wizyty były odwiedziny wspólnot Prowincji pw. Królowej Apostołów.

▪ W różnych kościołach Rzymu wraz z rzeszą wiernych uczestniczyłyśmy w modlitwie różańcowej w intencji pokoju, odnawiając akt poświęcenia i zawierzenia Maryi całego świata.

▪ 15 października miała miejsce kanonizacja 35 nowych świętych z różnych kontynentów. Była ona zaproszeniem dla chrześcijan wszystkich środowisk, aby być świadkami wiary i wierności we własnej kulturze.

▪ 21 października grupa 21 księży i sióstr z Indii, pracujących w Zarządach Generalnych w Rzymie, zgromadziła się w naszym domu na sesji szkoleniowej dotyczącej współpracy z kościelnymi i świeckimi organizacjami dobroczynnymi.

▪ S. Adelheid Scheloske, Archiwistka Generalna, spędziła w Domu Generalnym 3 tygodnie, pracując w archiwum.

▪ S. Anna Małdrzykowska, jako delegatka Przełożonej Generalnej, uczestniczyła w XXIII Kapitule Prowincjalnej Prowincji Polskiej.

▪ 28 października w kościele San Salvatore in Onda na Adoracji i Mszy św. zgromadzili się członkowie ZAK, obchodząc 14. rocznicę zatwierdzenia Statutu ZAK. Głównym celebransem Mszy św. był ks. Roque Gonsalves, a homilię wygłosił ks. Stanisław Stawicki.

Niemcy

▪ W niedzielę misyjną parafia św. Bonifacego w Monachium we współpracy z naszymi Siostrami zorganizowała poranne spotkanie i pchli targ. Zebrana gotówka w wysokości 1500 Euro zostanie przekazana naszym Siostrom w Belize na nowy dom w Belize City.

▪ 28 października Księża i Bracia Pallotyni obchodzili 125-lecie swojej posługi w Niemczech. Uroczystą Eucharystię sprawował JE Ks. Biskup Georg Bätzing, Biskup Limburga. Koncelebrowało 4 biskupów pomocniczych oraz wielu kapłanów. W homilii Ksiądz Biskup podkreślił dar pallotyńskiego charyzmatu oraz dobroczynną działalność Księży, Braci i Sióstr Pallotynek. Księża Pallotyni byli zaszczyceni obecnością S. Helgi Weidemann, Przełożonej Prowincjalnej, oraz wielu naszych Sióstr, które uczestniczyły w tym historycznym wydarzeniu.

▪ 29 października emerytowany biskup pomocniczy Gerhard Pieschl obchodził jubileusz 40-lecia konsekracji biskupiej. W uroczystej Mszy św. w katedrze w Limburgu wzięła udział S. Helga Weidemann, która w imieniu Sióstr złożyła Księdzu Biskupowi życzenia i gratulacje.

▪ W ostatnim tygodniu października władze miasta Limburga udzieliły zezwolenia na rozbudowę Domu Felizitas. Odkąd zamknięto kolejny katolicki dom dla osób starszych, wzrosło zapotrzebowanie i liczba zgłoszeń do naszego domu. Po zakończeniu rozbudowy przybędzie 80 nowych miejsc dla seniorów.

USA

 ▪ 1 października do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Piotra Klawera przybył JE Ks. Biskup Michael Bransfield i udzielił Sakramentu Bierzmowania dzieciom i dorosłym. S. Mary Terence Wall i Pani katechetka od wielu miesięcy przygotowywały kandydatów do przyjęcia tego sakramentu w tym roku. Dwie całodniowe sesje kończyły się nauczaniem  i próbą ceremonii. Tego samego dnia S. Angela Madera, S. Diane Bushee i S. Joanne Obrochta wzięły udział w modlitwie różańcowej w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej.

▪ 10 października S. Diane Bushee i S. Mary Grace Barile wzięły udział w 12. corocznym spotkaniu Ladies in Pink, poświęconym testom/leczeniu raka piersi. Zrejestrowano 185 osób. Podczas spotkania dwóch mężów dało świadectwo osobistego rodzinnego doświadczenia walki z nowotworem.

▪ Nasza szkoła św. W. Pallottiego w Laurel przygotowała Dzień Babci i Dziadka, którzy zostali zaproszeni na śniadanie i wycieczkę po naszej szkole. Wykonano również pamiątkowe zdjęcia każdego dziecka z dziadkami. Będzie to Bożonarodzeniowy prezent niespodzianka.

Belize

▪ 14 października w Battlefield odbył się Międzynarodowy Dzień Różańca. Wiele grup parafialnych odmawiało modlitwę różańcową w różnych porach dniach. Wieczorem wszyscy pielgrzymi w procesji dotarli do parafii pw. św. Marcina na Mszę św. Wszystkie modlitwy były zanoszone w intencji ochrony Belize przed trzęsieniami ziemi i huraganami.

▪ S. Benedicta Habet i S. Inacinha Fernandes wzięły udział w programie dla dzieci w mieście Punta Gorda, którego tematem było hasło: „Wieczór z Matka Bożą Fatimską”. Obie Siostry w dwóch osobnych sesjach mówiły na temat historii i atrybutów Pani Fatimskiej.

▪ 14 października nasza wspólnota miała zaszczyt gościć pielgrzymów w naszej kaplicy, która nosi wezwanie Matki Bożej Fatimskiej. Około trzystu wiernych: dzieci, młodych i starszych modliło się podczas procesji i Mszy św., którą sprawował ks. Derek Vho SJ. Wyrazem uwielbienia i wdzięczności wszystkich zgromadzonych był taniec liturgiczny wykonany przez młode dziewczęta.

▪ Trwa proces rozbiórki naszego domu w Belize City. Wszystkie piętra są już całkowicie opróżnione, a kilka dni znikną także mury. Czujemy duże wsparcie i dobroć mieszkańców Belize.

England / Tanzania

▪ W naszej wspólnocie przebywa S. Ruth ze Zgromadzenia Szkolnych Sióstr de Notre Dame. Siostra podejmuje naukę języka angielskiego.

▪ 2 października S. Basilisa Jacob, Przełożona Prowincjalna, i S. Mary McNulty, Generalna Prokuratorka Misyjna, pojechały do Zambii, aby zapoznać się z sytuację naszej nowej misji. Spotkanie z naszymi Siostrami misjonarkami oraz z Księżmi Pallotynami, pozwoliło Siostrom po raz kolejny docenić współpracę Rodziny Pallotyńskiej.

▪ S. Redempta Paul Mallya i S. Rosemary Francis Ombay pojechały do Niemiec i wzięły udział w konferencji dotyczącej wolontariuszy MAZ. MAZ jest koordynowany przez różne organizacje, które wysyłają wolontariuszy do różnych krajów, głównie do Afryki i Azji. W tym samym czasie S. Rosemarie Steinbach i S. Mary McNulty uczestniczyły również w Niemczech w obchodach Srebrnego Jubileuszu Organizacji, która sponsoruje uczniów naszej szkoły w Siuyu, płacąc czesne dziewczętom z ubogich rodzin.

▪ 28 października, po zakończeniu koordynowania prac w przygotowaniu domu międzynarodowego nowicjatu w Poli Singisi, Arusha, S. Honorata Limo, Radna Generalna, wróciła do Rzymu. Siostra była posłana do Tanzanii już w maju br. Jesteśmy wdzięczni za jej poświęcenie i doceniamy wspaniałomyślność Zarządu Generalnego za umożliwienie Siostrze podjęcia tego zadania. Tego samego dnia podczas wieczornej modlitwy 5 kandydatek rozpoczęło postulat.

▪ Nasze Postulantki w Nowicjacie ukończyły dwumiesięczny intensywny kurs języka angielskiego i rozpoczną czas bezpośredniego przygotowania do wstąpienia do nowicjatu 8 grudnia. Pragniemy podziękować wszystkim Prowincjom, Regiom i Delegaturom za wsparcie finansowe, materialne i duchowe. Wszystkich ogarniamy naszą codzienną modlitwą.

Polska

▪ 7 października w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej wiele naszych Sióstr uczestniczyło w wielkiej modlitwie różańcowej o nazwie „Różaniec do granic”, która zgromadziła ponad milion osób. Polacy zgromadzeni na granicach państwa i w kościołach stacyjnych modlili się o łaskę nawrócenia, o jedność w Ojczyźnie i pokój na całym świecie. Nasze Siostry również pielgrzymowały na granice Polski lub modliły w kościołach parafialnych i naszych kaplicach.

▪ W dniach 7 – 15 października w Centrum Charytatywno-Edukacyjnym Caritas Polska w Warszawie odbyła się XXIII Kapituła Prowincjalna. Kapituła zgromadziła 21 delegatek. Oficjalnego otwarcia Kapituły dokonała S. Mirosława Włodarczyk, Przełożona Prowincjalna. W Kapitule, jako delegatka Przełożonej Generalnej, uczestniczyła S. Anna Małdrzykowska, Radna Generalna. Temat Kapituły został zaczerpnięty z Ewangelii wg św. Marka: „Idźcie na cały świat i głoście  Ewangelię” (Mk 16,15). Pallotynka – misjonarka Ewangelii.

Rwanda/Kongo

▪ We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej cały Kościół w Rwandzie świętował zamknięcie jubileuszu 100-lecia rodzimego kapłaństwa. Uroczystość odbyła się w Kabgayi w obecności wielu biskupów, księży, wiernych i lokalnych władz. Specjalne słowa podziękowania zostały skierowane do Ojców Misjonarzy Afryki, którzy byli pierwszymi misjonarzami w Rwandzie od 1900 r. Tego samego dnia w naszej wspólnocie w Murambi/Rutshuru zorganizowałyśmy spotkanie modlitewne w intencji pokoju w Kongo. W naszej kaplicy zgromadziło się wielu chrześcijan, aby modlitwą różańcową wypraszać dar pokoju dla Konga.

▪ 13 grudnia, w Ruhango, podczas wieczornej modlitwy, z radością i wdzięcznością wobec Pana Boga, 8 kandydatek rozpoczęło postulat. S. Bellancila Mukandahiro, Przełożona Regionalna, powitała nowe postulantki i zachęciła do wdzięczności Panu za łaskę powołania.

▪ W dniach 20 – 21 października wszyscy przełożeni lokalni oraz ekonomowie wspólnot zgromadzili się w Keshero, w DR Konga, na corocznym seminarium. Wykład na temat zarządzania dobrami wspólnotowymi wygłosił ks. Protais Karangwa. 

▪ W dniach 26 – 28 października w Gokondo odbyło się IV posiedzenie KRK ZAK dla Rwandy i Konga. Wzięło w nim udział 9 Sióstr Pallotynek, 11 kapłanów i 8 świeckich członków ZAK. Została wybrana nowa Krajowa Rada w składzie: S. Bellancilla Mukandahiro jako członek z urzędu, S. Berthilde Uwamariya jako zastępca przewodniczącego i S. Cecile Bimenyimana jako członek Rady. W ostatnim dniu, podczas Eucharystii w parafii pw. Św. W. Pallottiego, 7 świeckich złożyło zobowiązanie apostolskie. Mszy św. przewodniczył ks. Eugene Niyonzima, Przełożony Prowincjalny, który został wybrany na przewodniczącego KRK ZAK.

Indie

▪  W dniach 14 – 21 października, 16 sióstr profesek wieczystych przeżywało doroczne rekolekcje w Bangalore, które wygłosił ks. Biju Joseph, dominikanin. Wszystkie Siostry zostały duchowo wzbogacone, aby wciąż wiernie odpowiadać na łaskę powołania.

▪ S. Lillian Kaniampuram i S. Sahaya Ambrose uczestniczyły w sesji formacyjnej dla liderów ZAK. Spotkanie odbyło się w dniach od 29 września do 1 października w Maria Rani Canter, Trivadrum, w Kerala.

▪ Wspólnota w Gurundii pw. Św. W. Pallottiego świętowała 28 października rocznicę zatwierdzenia Statu ZAK. Msze św. w naszej kaplicy sprawował ks. Sarat Kumar Nayak, proboszcz z parafii. Wspólnota ubogaciły swoją obecnością S. Lowrecia Krusantony, Mistrzyni Junioratu oraz S. Anupamma Toppo, profeska czasowa.

▪ S. Anotnieta Rodrigues zorganizowała różnego rodzaju programy i sesje dla mieszkańców wiosek Mandelia i Tumbai, z region Gurundia, Odissa. Pani Josephine Ekka, specjalistka ds. zarządzania zasobami, próbowała zorientować grupę na działania generujące dochód, na formację do samopomocy, na tworzenie klubów rolników i ochrony ich ziemi od wpływów mafijnych.

▪ Siostra Przełożona Prowincjalna i wszystkie Siostry z radością powitały w naszej wspólnocie w Bangalore S. Ivete Garlet CSAC, Przełożoną Generalną, i S. Lilly Nanat CSAC, Radną Generalną. Obecność Sióstr była znakiem wzmocnienia więzi i współpracy między naszymi Zgromadzeniami w Indiach.

 

 

 

 

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)