Licznik odwiedzin

17446174
Od 2011 roku
17446174

Grudzień 2017

RZYM

▪ W dniu 1 stycznia Papież Franciszek pozdrowił wszystkich wiernych zebranych na Placu św. Piotra na modlitwie Anioł Pański i błogosławieństwie noworocznym. Ojciec św. powiedział, że Nowy Rok to piękna tradycja wymiany dobrych życzeń. Możemy mieć nadzieję, że rok, który nas czeka będzie lepszy od poprzedniego. Ta nadzieja nas ożywia i zachęca do głębokiej wiary. Wiemy jednak, że wraz z Nowym Rokiem nie wszystko się zmieni i że wiele wczorajszych problemów będzie aktualnych również dziś. Ojciec św. życzył zebranym, aby zawsze mieli świadomość, że Pan patrzy na nas miłosiernie każdego dnia. To odkrywanie Bożego Oblicza daje nowe życie i nadzieję.

▪ 1 stycznia wspólnota Sióstr z Via Moncenisio gościła Siostry z Zarządu Generalnego i Prokury na świątecznym obiedzie.

▪ W Niedzielę Chrztu Pańskiego wspólnoty Zarządu Generalnego i Prokury przeżywały tzw. Kolędę – błogosławieństwo domu. Wieczorem z dużą wspólnotą Księży Pallotynów i Salwatorianów oraz ks. Jarosławem Rochowiakiem, Salezjaninem, Siostry zgromadziły się na w Prokurze na Nieszporach i wspólnym kolędowaniu. Śpiew kolęd w różnych językach wypełnił nasz dom rodzinną i radosną atmosferą.

▪ W dniach 6 – 13 stycznia uczestniczyłyśmy w obchodach Oktawy Epifanii w parafii Księży Pallotynów pw. Królowej Apostołów przy Via Ferrari. Każdego dnia mogłyśmy przeżywać bogactwo Liturgii Kościoła w różnych rytach.

▪ S. Izabela Świerad – Przełożona Generalna uczestniczyła w dwudniowym międzynarodowym spotkaniu Wyższych Przełożonych Generalnych z Rzymu i okolic (UISG). Spotkanie dotyczyło aktualnych wyzwań dla życia konsekrowanego. Konferencje na temat: “Współpraca na rzecz dobra wspólnego. Wyjście na margines życia społecznego”, wygłosiła s. Laura Leming FMI, z USA.

▪ 25 stycznia pożegnałyśmy s. Stellę Holisz. Po wielu latach w Rzymie i posługi w Zarządzie Generalnym, Siostra podejmie nowe zadanie we wspólnocie w Laurel, w USA.

▪ W Domu Generalnym Księży Pallotynów odbyło się spotkanie Przełożonych Generalnych naszych pallotyńskich wspólnot: ks. Jacoba Nampudakama, s. Izabeli Świerad i s. Ivete Garlet. Spotkanie dotyczyło bieżących spraw ZAK. Poruszono temat wzajemnej współpracy i koniecznej komunikacji. Po tym spotkaniu Przełożeni Generalni spotkali się w naszym Domu Generalnym z Przewodniczącą GRK ZAK, Donatellą Acerbi.

▪ Rodzina Pallotyńska z radością przeżywała w kościele Sn Salvatore in Onda, Triduum przed Uroczystością św. W. Pallottiego. Codziennie gromadziliśmy się na adoracji, nieszporach i Eucharystii. Pierwszego dnia Mszę św. sprawował ks. Geraldo Denilson – radny generalny Księży Pallotynów. Podczas homilii podjął temat: „Wincenty światło – świetlana i inspirująca postać w Kościele”. Drugi dzień był animowany przez studentów Kolegium Urbanum Propaganda Fide. Mszę św. i słowo Boże wygłosił Rektor Kolegium – ks. Vincenzo Viva. Ksiądz przypominał, że Pallotti był niestrudzonym Apostołem, który przez modlitwę i Słowo Boże, skupiał całe swoje życie na Jezusie. Zgodnie z tradycją na zakończenie Mszy św. jeden ze studentów Kolegium, w tym roku z Birmy, odczytał list napisany do św. W. Pallottiego – swojego kierownika duchowego. W trzecim dniu Mszę św. sprawował o. Zdzisław Kijas OFM Conv., Konsultor  Kongregacji ds. Kanonizacji. Liturgię uświetnił chór kleryków z Ukraińskiego Papieskiego Kolegium św. Józefa.

▪ W przeddzień Uroczystości św. W. Pallottiego świętowałyśmy w Prokurze razem z naszymi współpracownikami i dobroczyńcami. Mszę św. sprawowali Ks. Jacoba Nampudakam SAC  – Przełożony Generalny, ks. Giovanni Martire Savina – proboszcz naszej parafii, ks. Jarosław Rochowiak SDB, ks. Peter Paul – Ojciec duchowny i profesor z Kolegium Urbanum oraz ks. Artur Karbowy SAC.

▪Uroczystość naszego Założyciela przeżywałyśmy w kościele San Salvatore in Onda. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Generał. W świętowaniu uczestniczyło wielu przedstawicieli naszych pallotyńskich wspólnot, naszych współpracowników oraz czcicieli św. W. Pallottiego. W homilii Ksiądz Generał podkreślił konieczność skupienia się mistycznym aspekcie duchowości Pallottiego, by móc głębiej poznać nieskończoną miłość Boga i Jego nieskończone miłosierdzie. Ponadto Ksiądz zacytował również słowa Papieża Franciszka, które mają kluczowe znaczenie dla ZAK: “Bez nowego życia i autentycznego ducha Ewangelii, bez wierności Kościołowi i swemu powołaniu, każda struktura rozpada się w bardzo krótkim czasie”. Na zakończenie Eucharystii Przewodnicząca GRK ZAK, Donatella Acerbi, odczytała modlitwę do św. W. Pallottiego.

ANGLIA/ TANZANIA

▪ S. Christine Bohr odwiedziła w Niemczech swoją bardzo chorą siostrę. Jest ona ostatnią z najbliższej rodziny.

▪ Na początku stycznia w naszej wspólnocie w Londynie przebywała nasza Siostra, s. Teresa Kinnoch. Siostra jest kapelanem szpitalnym i współpracuje z 5 kapelanami innych wyznań oraz proboszczem parafii. Siostra jest szczególnie odpowiedzialna za pacjentów psychicznie chorych. Siostry cieszyły się świadectwem cennej posługi s. Teresy.

▪ Na początku Nowego Roku 17 Sióstr juniorystek odnowiło swoją profesję, a 3 postulantki zostały przyjęte do nowicjatu.

▪ W Uroczystość Objawienia Pańskiego 5 Nowicjuszek złożyło I Profesję. Mszę św. , w kościele parafialnym, koncelebrowało 16 kapłanów, w tym 8 Księży Pallotynów i 5 kapłanów zakonnych pracujących w Arusha. W uroczystości uczestniczyły również Siostry z innych Zgromadzeń oraz zaproszeni goście. Jesteśmy wdzięczne Bogu za błogosławieństwo dla naszego Zgromadzenia, jakim są nowe powołania.

▪ 19 stycznia podłożono ogień w naszej szkole w Siuyu, na skutek czego spłoną jeden z akademików. Bogu dzięki nikt nie ucierpiał. W ostatnim czasie pojawiło się wiele pożarów w Kenii i Tanzanii.

▪ 21 stycznia, w Wigilię Uroczystości naszego Założyciela, podczas Nieszporów, nowy Zarząd Prowincjalny rozpoczął swoją posługę w Siuyu. Życzymy Siostrom Bożego Błogosławieństwa w pełnieniu powierzonego zadania.

▪ Uroczyście obchodziłyśmy święto naszego Założyciela, w parafii pw. Chrystusa Króla w Siuyu. Mszę św. i homilię wygłosił ks. Tom Ryan SAC. S. Philipina Awe przedstawiła rozważanie na temat życia św. W. Pallottiego i spuścizny jaką nam zostawił, „że wszyscy powinni być apostołami”. Liturgię uświetnił śpiew chóru z Pallotti School. Świętowanie zakończyła wspólna agapa w Centrum Rehabilitacji.

USA

▪ Jedenastu uczniów oraz dwie osoby dorosłe z Pallotti High School wrócili z misji
w Belize. W ubogiej misji w Belize podjęli służbę na rzecz osób starszych i potrzebujących.

▪ Przygotowując się do Uroczystości św. W. Pallottiego, Siostry z Pallotti Convent, przeżywały Triduum.

NIEMCY

▪ Wspólnota Domu Prowincjalnego w Limburgu obchodziła Triduum przed uroczystością św. W. Pallottiego. Niedzielną Eucharystię uświetniła obecność naszych sąsiadów, mieszkańców Felizitas House i ich krewnych oraz naszych Sióstr.

▪ Siostry w Monachium przygotowały nowennę ku czci św. W. Pallottiego. Na uroczyste Nieszpory i kolację zostały zaproszone przez Księży Pallotynów do Frising.

▪ S. Helga Weidemann, zaproszona przez pallotynów w Wiesbaden, podczas Mszy św. z okazji uroczystości św. W. Pallottiego przedstawiła montaż Serce – Jezus – Kościół. Parafianie byli bardzo wdzięczni za świadectwo Siostry, które pomogło im głębiej zrozumieć życie i apostolstwo Pallottiego.

BELIZE

▪ W styczniu wspólnota Belize City i Orange Walk wraz z miejscową ludnością gromadziły się na uroczystej nowennie przygotowującej do uroczystości św. W. Pallottiego.

▪ W Pallottim odwiedzili nas Państwo Dion, którzy już od dawna wspierają nas swoją posługą. W tym samym czasie odwiedziła nas także młoda para z Irlandii, która wsparła nas swoją pomocą.

▪ W dniu Epifanii przeżyłyśmy uroczystą Mszę św., którą celebrował Ksiądz, który kiedyś już tu pracował. Po Mszy św. odbyła się agapa.

SZWAJCARIA

▪ Od kilku miesięcy s. Raphaela Fuchs i s. Hermenegild Doerig uczestniczyły w projekcie duszpasterskim wspólnoty w Uzwil, pod hasłem „Ciepło w locie”. Są to robione na drutach czapki, skarpetki itp., które na początku stycznia są transportowane do Grecji lub Como we Włoszech, odpowiednio do tego kto ma większe potrzeby.

▪ W rodzinie uchodźców, którą wspomagają nasz Siostry, przyszło na świat pierwsze dziecko. Szczęśliwy Ojciec odebrał łóżeczko podarowane przez Siostry. Siostry są wzruszone głęboką wiarą tej młodej rodziny, która po trudnych doświadczeniach, może już legalnie przebywać w Szwajcarii.

▪ 31 stycznia Siostry Pallotynki i Księża, wraz z wieloma innymi konsekrowanymi uczestniczyły na zaproszenie JE Ks. Bpa Markusa Büchel w St. Gallen, aby celebrować Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. S. Irene, która w zeszłym roku uczestniczyła w 1000 km pielgrzymce do Rzymu, podzieliła się w St. Gallen refleksją na temat: “Kobiety z kościołem”. S. Maria Doerig 2 lipca dołączyła w Rzymie do pielgrzymów. Siostra była pod wrażeniem Eucharystii, której przewodniczył JE Ks. Bp z St. Gallen. Na zakończenie spotkania w St. Gallen, s. Irene, korzystając z doświadczenia pielgrzymki, zaprosiła wszystkich do refleksji nad wyzwaniami życia konsekrowanego.

RWANDA/ KONGO/ UGANDA

▪ 8 stycznia wszystkie wspólnoty pallotyńskie obchodziły Uroczystość Epifanii. W Parafii w Gikondo, wspierany przez polskich wolontariuszy z Adopcji Serca, grał perkusista.
W Ruhango wspólnota naszych Sióstr ze strefy południowej oraz nowicjusze pallotyńscy celebrowali uroczystą Eucharystię. Wspólne świętowanie zakończyła braterska agapa.

▪ 22 stycznia w parafii w Gikondo zgromadziliśmy się wraz z członkami ZAK na uroczystą Eucharystię ku czci naszego Założyciela św. W. Pallottiego.

▪ W Kyabakuza w Ugandzie nasze Siostry obchodziły uroczystość św. W. Pallottiego wspólnie z członkami świeckimi ZAK oraz z Siostrami Dobrego Samarytanina
w Kalisio. Przed Mszą św. s. Rose Nyirahabimana ukazała życie i misję św. W. Pallottiego. Mszę św. sprawował diecezjalny ksiądz Eugen Kalyango, który założył wspólnotę ZAK w Ugandzie.

▪ 24 stycznia ks. Eugen Kalyango oraz ks. John Baptist Kintu, proboszcz parafii Kyabakuza, odwiedzili nasze Siostry w Rwandzie oraz nawiedzili sanktuarium w Kibeho. Byli pod wrażeniem pallotyńskich misji i pragną, aby Siostry Pallotynki równie pięknie rozwijały się w Ugandzie.

POLSKA

▪ Dnia 6 stycznia miało miejsce nabożeństwo obłóczyn. Nowicjuszka I roku, s. Monika Graw, która przygotowywała się do tej uroczystości w ciągu kilku dni skupienia, z rąk s. Mirosławy Włodarczyk - Przełożonej Prowincjalnej, przywdziała nowicjacki strój Sióstr Pallotynek. Była to radość nie tylko dla wspólnoty w Gnieźnie, ale i dla całej Polskiej Prowincji.

▪ W ramach przygotowania do uroczystości św. Wincentego Pallottiego s. Monika Cecot prowadziła Triduum przed dniem 22 stycznia w parafii Księży Pallotynów w Ząbkowicach Śląskich. W dniach Triduum oraz w dniu Uroczystości siostra głosiła konferencje nt. osoby i dzieła Pallottiego dla parafian, nowicjuszy i wspólnoty SAC. W dniu 22 stycznia s. Monika opowiadała o św. Wincentym w czasie niedzielnych mszy. Uroczystej mszy przewodniczył ks. Marek Chmielniak SAC - rektor wspólnoty. Następnie odbyła się wspólna kolacja, w której uczestniczyli zaproszeni goście m.in.: parafianie, przedstawiciele miejscowych wspólnot zakonnych, księża z okolicznych parafii oraz przedstawiciele władz lokalnych.

AFRYKA POŁUDNIOWA

▪ Ojciec Emmanuel Siljeur, który przez sześć lat służył naszej wspólnocie oraz w Domu Dziecka jako kapelan, wyjechał do Wielkiej Brytanii na urlop i studia. Jesteśmy bardzo wdzięczne Księdzu za jego służbę. Dla nas i dzieci był duchowym narzędziem Pana Boga. Jednocześnie powitałyśmy nowego kapelana księdza Tadeusza.

▪ 23 stycznia obchodziłyśmy uroczystość naszego Założyciela św. W. Pallottiego. Mszę św. sprawował ks. Manuela Fernandes SAC. W homilii ks. Christu Amal SAC, podkreślił ważność naszego motta: Miłość Chrystusa przynagla nas. Wspólnie z nami świętowało wielu kapłanów, siostry z innych zgromadzeń oraz ludzie świeccy. Uroczystość zakończyła wspólna agapa.

▪ S. Adolphina, która pracuje jako recepcjonistka w domu św. Józefa stała się oficjalnym pracownikiem tego dzieła.

 

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)