Licznik odwiedzin

17446374
Od 2011 roku
17446374

Grudzień 2016

Rzym

W Wigilię Bożego Narodzenia wraz z ogromną ilością wiernych, uczestniczyłyśmy w Bazylice Św. Piotra w uroczystej Mszy Św., którą celebrował Papież Franciszek. Ojciec św. powiedział, że Boże Narodzenie ma  przede wszystkim smak nadziei, ponieważ pomimo naszych ciemności jaśnieje Światło Boga (…). Chrystus rodzi się w Betlejem, co oznacza dom chleba. Wydaje się jakby chciał nam powiedzieć, że rodzi się dla nas chlebem; rodzi się do życia, aby dać nam swoje życie; przychodzi w nasz świat, aby nam przynieść swoją miłość.

Łącząc się z całym Kościołem, razem ze wspólnotą Sióstr z Procury i naszymi pracownikami, przez dziewięć dni poprzedzających Święta Bożego Narodzenia modliliśmy się o pokój na świecie oraz w intencjach tych, którzy cierpią na skutek klęsk żywiołowych, wojen i kryzysów, które dotykają dzisiejszy świat.

S. Izabela Świerad, Przełożona Generalna wraz z Siostrami Radnymi: S. Liberatą Niyongira,
S. Honoratą Limo i S. Anną Małdrzykowską, uczestniczyły w spotkaniu zorganizowanym przez Konferencję Wyższych Przełożonych Generalnych Zakonów Żeńskich (UISG) w Rzymie. Celem spotkania było zapoznanie nowych członikń Zarządów Generalnych obecnych w Rzymie.  13 grudnia, S. Izabela Świerad, S. Anna Małdrzykowska i S. Stella Holisz uczestniczyły w świątecznym spotkaniu w Ambasadzie Polskiej przy Stolicy Apostolskiej. Spotkanie zostało zorganizowane przez nowego polskiego Ambasadora Pana Janusza Kotańskiego i zgromadziło duże grono zaproszonych gości.

Po 25 latach wiernej służby w Prokurze, S. Brunhilde Vogt wróciła do wspólnoty w Niemczech. Przełożona Generalna kierując słowo wdzięczności do S. Brunhilde w imieniu całego Zgromadzenia powiedziała, że zostanie Siostra zapamiętana szczególnie za punktualność, organizację i precyzję we wszystkim, co robiła.

Hinduska grupa Księży Pallotynów, Sióstr Pallotynek Rzymskich oraz dwie nasze Siostry:
s. Magdalena Pinto i s. Christina Sawner z Procury przeżywali w naszym domu generalnym swoje doroczne świąteczne spotkanie. Po Mszy św. sprawowanej w naszej kaplicy, przyszedł czas na obiad o prawdziwie hinduskim smaku.

Ks. Jacob Nampudakam,  Przełożony Generalny SAC wraz z nową Radą, zaprosił S. Izabelę Świerad, Przełożoną Generalną i jej Zarząd na spotkanie zapoznawcze, które zakończyła Msza św. dziękczynna przy grobie św. W. Pallottiego.  W SS. Salvatore in Onda uczestniczyłyśmy w konferencji S. Lilii Caperti CSAC na temat: “Matka Boża Miłosierdzia w duchowości św. W. Pallottiego”, zorganizowanej przez Instytut Pallottiego.

Nowy Proboszcz naszej parafii pw. Maria delle Grazie, ks. Giovanni Martire z Zakonu Trynitarzy, z racji wspomnienia św. Jana od Krzyża, zaprosił wszystkie osoby konsekrowane z terenu parafii na wspólny różaniec, nieszpory, Mszę św. oraz agapę. Wspólna modlitwa i rekreacja była okazją do bliższego wzajemnego poznania.

Niemcy

Ze względu na zmiany zachodzące w szpitalu św. W. Pallottiego w Bensberg, 31 grudnia została zamknięta nasza siostrzana wspólnota. Szpital zostanie przekazany Siostrom Franciszkankom, które juz od kilku lat są jego akcjonariuszkami. Decyzja jest podyktowana wiekiem i słabnącymi siłami naszych Sióstr.

W styczniu 2017 r. osiem Sióstr przeniesie się z Bensberg do Refarth (5 km) i wzmocni tym samym dotychczasową pięcioosobową wspólnotę. Z wdzięcznością za ofiarną, 58–letnią służbę naszych Sióstr, pracownicy i byli pacjenci szpitala wraz ze swoimi rodzinami, z ogromnym wzruszeniem pożegnali Siostry.

USA

Siostry Palllotynki w Laurel (Maryland) uczestniczyły każdego dnia w pięknej liturgii Adwentu, która skupiała się wokół prawdy, że Maryja towarzyszy nam każdego dnia we wszystkich wydarzeniach naszego życia. Jak każdego roku Pallotti High School oraz parafia St. Mary’s w tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia z powodzeniem podjęły program Winterhaven pomocy bezdomnym. W tym samym czasie ks. Phil, wikar odprawił Mszę św. dla Sióstr, w której uczestniczył także jego ojciec (wdowiec) , który obecnie  odbywa seminarium i przygotowuje się do kapłaństwa. W Wigilię Bożego Narodzenia Siostry: Karen Lester, Patrice Wales, Berandita Peterson, Susanna Brabaender i Clelia wspólnie trwały na modlitwie adorując Jezusa w  żłóbka. S. Karen Lester uczestniczyła w spotkaniu ZAK w Baltimore z Donatellą Acerbi – Przewodniczącą GRK ZAK.

S. Francesca Lowis wraz z członkami parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Buckhannon wzięła udział w specjalnej misji wspomagającej mieszkańców West Wirginia dotkniętych niszczącymi powodziami. To już po raz drugi katolicka parafia w Buckhannon wysyła do Richwood kilka ciężarówek z pomocą. Nasze Siostry cieszą się dobrą i miłą współpracą. Ponadto pracownicy szpitala św. Józefa zebrali 157 par butów zimowych dla niepełnosprawnych dzieci z okolicy. W ramach pomocy Bożonarodzeniowej niektóre oddziały przeprowadziły również zbiórkę ciepłej odzieży dla potrzebujących, których nawiedziły ekstremalne powodzie.

Anglia / Tanzania

W dniach 3 -9 grudnia, Siostry z Anglii i Tanzanii, przeżywały 50. Kapitułę Prowincjalną. Hasło Kapituły zostało zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Kolosan: Cokolwiek czynicie, z serca wykonujcie jak dla Pana, a nie dla ludzi (Kol 3, 23). Na Kapitule, pełniąc jednocześnie rolę moderatora, była obecna S. Josephina D’Suoza – Wikaria Generalna. Podczas Kapituły został wybrany nowy Zarząd: S. Basilisa Jacob – Przełożona Prowincjalna, s. Redempta Mallya – Wikaria Prowincjalna oraz trzy Siostry Radne: Fabiola Gurti, Martha Ayaqhoda i Adela Mnyambii. Jest to pierwszy Zarząd, który składa się jedynie z Sióstr z Tanzanii. Słowa wdzięczności kierujemy do S. Mary McNulty i do poprzedniego Zarządu, dziękując Siostrom za ich ofiarną i pełną poświęcenia służbę. Nowemu Zarządowi życzymy Bożego Błogosławieństwa i pomyślności w nowej posłudze.

S. Justina Hilary ukończyła studia z pedagogiki specjalnej na uniwerystecie w Kampala
w Ugandzie i wróciła do wspólnoty w Siuyu.

3 grudnia pożegnałyśmy, po 3 – letniej pracy w Pallotti Girls Secondary School, dwoje naszych wolontariuszy Patricie i Allana Bunworth z Irlandii. Jesteśmy wdzięczne za ich służbę i życzymy im Bożego Błogosławieństwa.

Rano, 3 grudnia w Siuyu przy Pallotti Secondary School, spalił się jeden z naszych internatów, mogący pomieścić 20 osób. Meble oraz niektóre osobiste rzeczy uczniów zostały uszkodzone. Dzięki Bogu nikomu nic się nie stało. Jak na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Administarcja i Rada szkoły oraz odpowiednie służby badają okoliczności zdarzenia.

Belize

W Święto Matki Bożej z Guadalupe w parafii pw. Św. Józefa, biskup pomocniczy
JE Ks. Christopher Glancy celebrował wraz z czterema księżmi uroczystą Mszę Św. w podziękowaniu za opiekę Matki Bożej nad Belize podczas ostatniego sezonu huraganów.

15 grudnia był w Belize dniem osób starszych i ubogich. Zgromadził około 100 osób, którym została udzielona pomoc świąteczna. Dzięki hojności wielu ludzi przygotowano specjalne kosze
z żywnością. Spotkanie uświetniła wspólna modlitwa i śpiew kolęd. Uczestnicy otrzymali także różańce, medaliki, obrazki oraz teksty modlitw.

Jak co roku, 29 grudnia zorganizowaliśmy wraz z członkami ZAK, Wigilię dla osób psychicznie chorych z Palm View Hospital, w Maya Mopan. Pacjenci otrzymali świąteczne prezenty, recytowali wiersze i fragmenty z Pisma Św. oraz  śpiewali kolędy. Spotkanie zakończył wspólny posiłek i radosny śpiew Feliz Navidad, I Wanna Wish You a Merrry ChristamsJ.  Siostry wraz z członkami ZAK przygotowały także specjalną niespodziankę dla bezdomnych, którzy przyszli po posiłek. Zostali zaproszeni do wspólnej modlitwy i uwielbienia. Po posiłku otrzymali także przygotowane prezenty. To było niezapomniane przeżycie widzieć radość w ich oczach.

The Pallotti School of Music została reaktywowana przez uczennicę S. Teresy Sparks, Stephanie Coye, która zgromadziła sporą grupę nowych uczniów, zapraszających ich do współpracy we wznowieniu działalności szkoły. 18 grudnia dali oni swój pierwszy koncert, który był dedykowany S. Teresie i jej dorobkowi jaki pozostawiła. Młodzi artyści zahipnotyzowali publiczność swoim wyjątkowym występem.

28 grudnia odbyło się spotkanie Zarządu Prowincjalnego. Tematem zebrania było Serce pełne, ręce puste i miłość do ubogich. Refleksje i dyskusje koncentrowały się wokół aktualnej sytuacji naszych wspólnot oraz poszukiwań dróg wzajemnej pomocy i bliższej współpracy.

Rwanda/ Kongo

8 grudnia  S. Marta Litawa – Wikaria Regionalna, z wielką radością przyjęła do postulatu sześć nowych kandydatek, życząc im owocnego czasu i duchowego rozeznania w czasie formacji.

28 grudnia została oficjalnie zainaugurowana nowa misja i nowa wspólnota w Ugandzie,
w diecezji Masaka. Uroczystościom przewodniczył JE Ks. Bp J.B. Kaggwa – Pasterz Diecezji Masaka w towarzystwie S. Marty Litawy – Wikarii Regionalnej, S. Cecylii Bimenyimana – Radnej Regionalnej oraz członkiń nowej wspólnoty: S. Odetty Musabyimana – Przełożonej, S. Consolée Mukayirabuka i S. Rosy Nyirahabimana Makeke. Siostry zostały powitane przez parafian oraz członków ZAK podczas Mszy Św. Najświętszy Sakrament został umieszczony w tabernakulum w nowej domowej kaplicy, sprawy administracyjne oraz klucze do domu przekazano Przełożonej. Uroczystość zakończył smaczny posiłek.

Polska

Dn. 8.12.2016 w Gnieźnie s. Irina Cziczerowa z Rosji, złożyła profesję zakonną. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Bogdan Wojtuś. Po złożeniu ślubów s. Irina została posłana do pracy katechetycznej w Jekaterinburgu (Rosja), gdzie powiększy naszą zakonną wspólnotę. 

Święta Bożego Narodzenia są zawsze okazją, by życzliwiej i wielkoduszniej zauważyć potrzebujących i podzielić się z nimi tym, co mamy. W tym roku rodzina pallotyńska
w Polsce, poruszona sytuacją mieszkańców Umbrii we Włoszech, którzy zostali dotknięci trzęsieniem ziemi, szczególnie rodziny Pallottich z San Giorgio (miejsce urodzenia Piotra Pawła Pallottiego – taty św. Wincnetgo) i Nursji, zorganizowała świąteczną pomoc. W czasie Adwentu odbyła się akcja pod hasłem Natale-Italia, w czasie której pallotynki, pallotyni i świeccy członkowie ZAK, a także wszyscy ludzie dobrej woli zebrali pieniądze dla rodziny Pallottich. Zebraną sumę – w ramach świątecznego prezentu – dostarczył do San Giorgio ks. Józef Lasak SAC, wicegenerał SAC.

 

Kochane Siostry, Drodzy Czytelnicy i Przyjaciele

 Z serca dziękujemy za piękne kartki świąteczne, serdeczne życzenia i szczerą modlitwę z

okazji Świąt Bożego Narodzenia i  Nowego Roku.

Niech Bóg w swojej nieskończonej miłości i miłosierdziu towarzyszy Wam każdego dnia Roku 2017.

 

Zjednoczona w miłości Jezusa i Maryi

 S. Izabela Świerad wraz z Siostrami z Zarządu

                                                                                                                                                                    

 

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)