Licznik odwiedzin

17507368
Od 2011 roku
17507368

Wrzesień 2016

RZYM

▪ We wrześniu Plac św. Piotra był nadzwyczajnie wypełniony ogromną liczbą pielgrzymów. Tłumy „zalały” Watykan z racji wyczekiwanej kanonizacji Matki Teresy z Kalkuty. Na to wydarzenie, od 1997 roku – od momentu Jej śmierci, czekali nie tylko katolicy. Kanonizacja miała wyjątkowy charakter również ze względu na to, że odbyła się w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, podczas specjalnej uroczystości pracowników i wolontariuszy dzieł miłosierdzia. Na początku uroczystości Ojciec św. oświadczył: „Orzekamy i stwierdzamy, że błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty jest świętą i wpisujemy ja do katalogu świętych, polecając, aby odbierała w całym Kościele należną cześć”.

▪ W Prokurze i Generalacie miałyśmy okazję podjąć wyjątkowego gościa JE Arcybiskupa Abrahama Varghese z Nagpur z Indii, który podzielił się z nami swoimi przeżyciami związanymi z kanonizacją, jak i wspomnieniami, kiedy Matka Teresa była jeszcze wielkim misjonarzem miłosierdzia na ulicach Kalkuty.

▪ S. Izabela Świerad Przełożona Generalna uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez Księdza Generała Księży Pallotynów z racji beatyfikacji Sługi Bożej Elżbiety Sanny. Uczestniczyła także w dwudniowej sesji formacyjnej zorganizowanej przez Radę Generalną i Prowincjalną Rzymskich Sióstr Pallotynek (CSAC), w ich Domu Generalnym w Rzymie.

▪ S. Josephina D’Suoza została zaproszona przez Ambasadora Indii na spotkanie z Sushma Swaraj, Ministrem Spraw Zagranicznych Indii oraz Szefem ministrów West Bengal i Delhi, którzy przybyli do Rzymu na uroczystości kanonizacyjne Matki Teresy.

▪ Wielkim przywilejem i radością poprzedniego Zarządu Generalnego było uczestnictwo w doniosłym i historycznym wydarzeniu, jakim była beatyfikacja Sługi Bożej Elżbiety Sanny, która miała miejsce w bazylice pw. Trójcy Świętej Saccargia, na Sardynii. Mszę św. Celebrował Ksiądz Kardynał Angelo Amato Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Świadkami tego radosnego, dla rodziny pallotyńskiej, wydarzenia były również licznie zgromadzone Siostry, Księża oraz świeccy członkowie Zjednoczenia z różnych stron świata. Wrzesień to również czas pożegnań we wspólnocie Zarządu Generalnego: s. Maria Landsberger, s. Stella Holisz, s. Bożena Olszewska, s. Beata Matuszewska, po sześcioletniej i dłuższej służbie w Administracji Generalnej wróciły do swoich Prowincji. Dziękując Siostrom za oddaną posługę, życzymy Bożego błogosławieństwa w podejmowaniu nowych zadań.

NIEMCY

▪ S. Izabela Świerad, Przełożona Generalna, odwiedziła Prowincję Niemiecką, spotkała się z Siostrami oraz uczestniczyła w ważnym zebraniu dotyczącym Vinzenz-Pallotti-Stiftung (VP-Foundation) oraz jego przyszłości.

▪ Po upływie dwóch tygodni od święceń biskupich nowy biskup Limburga JE Ksiądz Biskup Georg Bätzing zadzwonił do naszego domu w Marienborn i zapowiedział wizytę u Sióstr i wspólną kawę. Po spotkaniu z Siostrami s. Helga Weidemann towarzyszyła Księdzu Biskupowi w odwiedzinach mieszkańców „Haus Felizitas”. Potem był czas na osobistą rozmowę Księdza Biskupa z Przełożoną Prowincjalną. Nowy Pasterz miał również okazję zobaczyć  Dom Prowincjalny, dom rekolekcyjny oraz Pallotti Haus przy Westerwaldstrasse. Było to pierwsze i bardzo radosne spotkanie Sióstr z nowym Biskupem.

USA

▪ Na początku miesiąca Zarząd Generalny powołał nowy Zarząd Prowincjalny Prowincji Królowej Apostołów: s. Gail Borgmeyer – Przełożona Prowincjalna, s. Mary Grace Barile – Radna Prowincjalna i s. Mary Terence Wall – Radna Prowincjalna. Siostry zostały zaproszone do wspólnego dzielenia odpowiedzialności za Prowincję.

▪ We Florissant, w Pallottine Renewal Center, odbyły się pierwsze rekolekcje Zarządu prowadzone przez prezesa Zarządu Kristina Koppen oraz jednego z członków Zarządu Toma Cummins. Marillyn Webb i jej pracownicy dokładają wszelkich starań, aby Centrum było zapełnione.

▪ Przez modlitwę nowenny wspólnota w Laurel dołączyła do rodziny pallotyńskiej na całym świecie, aby przygotować się do beatyfikacji Sługi Bożej Elżbiety Sanny na Sardynii. Ponadto uczestniczyła w pikniku parafialnym, który odbył się na terenie Pallotti High School, pomagając w przygotowaniach. Pallotti High School okazała wielką hojność otwierając swoje podwoje. S.M.A. K.  to program, który rozpoczął swój 10. rok i dołączyło do niego kilku nowych studentów. W programie wzięły udział s. Patrice i s. Bernadita. W ramach wymiany szkoła posiada także kilku nowych uczniów z Chin oraz oferuje naukę języka chińskiego.

▪ W Hunington w St. Mary's Breast Center w dwóch różnych dniach zaoferowano badanie mammograficzne 3D. Jest ono w 100% wpisane w ofertę Centrum. Wszyscy, którzy są związani z Centrum, mieli również możliwość darmowych szczepień przeciwko grypie. Dopóki szczepionki były dostępne, funkcjonowała także usługa „klinika szczepień” drive – thru. Siostry są również włączone w ten program. Nowy Dyrektor wolontariuszy zainicjował konkurs na nową nazwę sklepu z upominkami. Nowa nazwa (kompilacja trzech propozycji) i odnowa wystroju okazały się trafionym pomysłem. Sklep z upominkami został zadedykowany naszej s. Madeleine Lopez (1910 -2011). Wszyscy obecni na otwarciu otrzymali specjalną zakładkę z napisem: „Błogosławieni są ci, którzy robią coś dla innych“.

▪ Szpital św. Józefa i WVU Medicine wzmocniły komunikację, co zaowocowało większą integracją całego systemu. Po pięciu miesiącach braku kapelana udało się zatrudnić w niepełnym wymiarze godzin  Ks. Gary Rapking oraz Pastor Julie Sterling, którzy będą wspomagać s. Francescę. The City of Buckhannon świętowało 200. rocznicę. Była parada, fajerwerki, park rozrywki, konkursy talentów i uhonorowanie zwycięzców.

BELIZE

▪ 10 – 11 września odbyła się Kapituła Prowincjalna Prowincji Matki Bożej z Guadalupe, która wybrała nowy Zarząd Prowincjalny: s. Consuelo Burgos – Przełożona Prowincjalna, s. Josefina Alamilla – Wikaria Prowincjalna, s. Margaret Gongora – Radna Prowincjalna i s. Clara Teul – Radna Prowincjalna. Życzymy Siostrom Bożego Błogosławieństwa i opieki Maryi Królowej Apostołów.

▪ W Belize City, na dzień przed 35 rocznicą Dnia Niepodległości, trzy Siostry uczestniczyły w wieczornym pokazie fajerwerków oraz uroczystym wciągnięciu flagi Belize. Następnego dnia odbyła się parada, w której uczestniczyli w oficjalnych strojach uczniowie Pallotti High School. Prezentowali się znakomicie ;)

▪ Niestety był to również miesiąc, w którym doświadczyłyśmy bólu serca. Belize nawiedził huragan Earl, który pustoszył wszystko na swojej drodze, pozostawiając wiele szkód. Nasz dom był odcięty i zalany przez 4 dni.

INDIE

▪ Prowincja Maryi Matki Bożej Pięknej Miłości cieszy się nowym Zarządem Prowincjalnym: s. Helen Lourdsamy – Przełożona Prowincjalna, s. Sharmila Juli Pinto – Wikaria Prowincjalna, s. Lowrencia Kurusantony – Radna Prowincjalna, s. Angela Devi Reddy – Radna Powincjalna i s. Bimbla Barla – Radna Prowincjalna. Życzymy Siostrom Bożego błogosławieństwa.

▪ Pięć Sióstr uczestniczyło w II spotkaniu ZAK w Prabhodhana Mysore. Tematem przewodnim było: „Wybrani, aby przynosić owoce wytrwania (por. J 15, 16)”. S. Inacinha Fernandes SAC wygłosiła referat na ten sam temat. Przynosić owoce jedności oznacza, aby członkowie ZAK: duchowni, siostry i świeccy dzielili się prawdziwą i głęboką przyjaźnią w Chrystusie. Spotkanie było dla wszystkich uczestników wzbogacającym doświadczeniem i zaproszeniem do pogłębienie wiedzy i pasji życia w i dla Zjednoczenia.

▪ 26 Sióstr po ślubach wieczystych wzięło udział w seminarium formacyjnym, na temat: „Pojednanie z sobą, z innymi i z Bogiem”. Sesję prowadził ks. Piotr – redemptorysta. Siostry skorzystały także z dnia wycieczki, ciesząc się wspólną rekreacją i odpoczynkiem.

▪ Duchowo wszystkie Siostry trwały zjednoczone w modlitwie z całą rodziną pallotyńską w czasie beatyfikacji Sługi Bożej Elżbiety Sanny.  Prowincję podczas uroczystości reprezentowała s. Bimbla Barla.

FILIPINY (nowa misja Prowincji Hinduskiej)

▪ Dwie nasze Siostry: s. Mary Alangaram i s. Japamala Francis stopniowo zaznajamiają się z nową misją w Bacolod City. We współpracy z proboszczem Siostry zajmują się nauczaniem katechizmu oraz formacją chrześcijańską dzieci w szkole, w Mandalagan, w Eroreco. W weekendy Siostry gromadzą dzieci z sąsiedztwa, by uczyć ich języka angielskiego, prowadzą lekcje katechizmu, śpiew i wspólną modlitwę. Angażują się również w takie prace duszpasterskie jak przygotowanie liturgii,  uczestnictwo
w parafialnych grupach biblijnych, odwiedzają więźniów, szpitale i rodziny.

RWANDA/KONGO

▪ W Kigali, w Kabuga, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, pod hasłem: „Miłosierdzie Boże źródłem nadziei dla nowej ewangelizacji w Afryce”, odbył się III Kongres Miłosierdzia Bożego dla Afryki i Madagaskaru. W Kongresie uczestniczyło 524 osoby z 22 krajów. Byli obecni również dostojnicy Kościoła: JE Kardynał Laurent Pasinya, Abp Metropolita Kinszasie, JE Kardynał Robert Sarah, Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, JE Kardynał Philippe Ouedraogo, Abp Metropolita Wagadugu, 22 biskupów i ponad 120 kapłanów. Program obejmował konferencje, Eucharystie, adoracje Najświętszego Sakramentu, spowiedź oraz pielgrzymkę do Kibeho. Wiele Sióstr Pallotynek aktywnie podejmowało różne posługi.

▪ W dniu święta Narodzenia NMP, w Kesehro, w Demokratycznej Republice Kongo, 4 nasze Siostry Nowicjuszki oraz 3 pallotyńskich kleryków, złożyło I Profesję. Mszę się, w kaplicy Księży Pallotynów, celebrował ks. Louis Nzabamwita, wikariusz generalny diecezji Goma.

▪ Wszystkie Siostry trwały w komunii z całą rodziną pallotyńską z okazji beatyfikacji Sługi Bożej Elżbiety Sanny. W Gikondo została odprawiona dziękczynna Msza św., w której uczestniczyło wielu kapłanów, Siostry oraz świeccy członkowie ZAK.

AFRYKA POŁUDNIOWA

▪ Dom św. Józefa świętował 81 lat swojej służby dla przewlekle chorych i słabych dzieci. Dziękczynną Eucharystię, w której uczestniczyli Księża, Siostry (również z innych zgromadzeń), dobroczyńcy, przyjaciele, pracownicy oraz dzieci, sprawował JE Ksiądz Arcybiskup Stephen Brisilin.

▪ S. Teresa Gurti z Tanzanii, która pracowała w Domu św. Józefa, z powodu stanu zdrowia wróciła do Ojczyzny. Siostry są bardzo wdzięczne za wierną służbę s. Teresy.

▪ Do naszej wspólnoty dołączyła nowa Siostra, s. Promila Kiro z Indii. Dziękujemy Prowincji Hinduskiej za współpracę i oddelegowanie nowej Siostry do służby w Afryce Południowej.

TANZANIA

▪ W Poli Singisi 10 Sióstr przeżywało swoje doroczne rekolekcje, które poprowadził ks. Carongo Buberwa SJ, pracujący w Kenii.

▪ Do Tanzanii przybyły dwie nowe wolontariuszki z Niemiec: Antonia i Carla. Będą pracować w Siuyu w Centrum Rehabilitacji.

▪ 4 uczennice naszej szkoły Pallotti Girls ukończyło swoją edukację religijną. Mszę św. celebrowali ks. Allan Bukenya SAC, Ks. Tom Ryan SAC and Ks. Silvery Nkuu SAC.

▪ W dwóch grupach, Siostry po ślubach wieczystych, uczestniczyły w Siuyu i Poli Singisi w 4 – dniowym seminarium na temat Bożego Miłosierdzia. Seminarium poprowadził Ks. Innocenty Bahati, kapucyn. Potem spotkanie poprowadziła także s. Adela Mnyambii, odpowiedzialna za formację permanentną.

▪ W Szkole Podstawowej św. Leona w Igunga odbyło się zakończenie roku szkolnego. Mszy św. przewodniczył JE Ksiądz Paweł Ruzoka – Arcybiskup diecezji Tabora. W uroczystości uczestniczyli s. Basilisa Jacob, s. Gernoveva Salanga i Pan Kieran Mc Nulty.

Pamiętajmy o naszych zmarłych Siostrach

Sr. M. Irene Weber, SAC * 04.05.1960 08.09.2016  NIEMCY

Twitter Papieża Franciszka

* Zasady życia *

 

"Różnorodność kulturowego i narodowego pochodzenia, wieku, usposobienia, talentów i uzdolnień jest naszym bogactwem. Chociaż we wspólnocie wykonujemy różne zadania, jednoczy nas to samo powołanie do naśladowania Jezusa i wspólna, zlecona przez Pallottiego misja".(ZŻ, 91)

________________

 

"Centrum naszego osobistego i wspólnotowego życia jest Jezus Chrystus Apostoł Ojca Przedwiecznego. Powierzona przez Niego misja ukierunkowuje nasze myślenie, naszą duchowość, modlitwę, działanie i cierpienie". (ZŻ, 19)

________________

 

"Jako wspólnota uczniów zbieramy się wokół Chrystusa Apostoła Ojca Przedwiecznego. Tak jak uczniowie chcemy żyć razem z Jezusem. On nas będzie posyłał, a gdy wrócimy, w Jego świetle sprawdzać będziemy naszą działalność". (ZŻ, 88)

________________

 

"Naszym szczególnym pallotyńskim charyzmatem jest przyczynianie się do wzrostu wiary i miłości u ludzi świeckich, budzenie świadomości ich apostolskiego powołania i współpraca z nimi w apostolskim posłannictwie". (ZŻ, 21)

________________

 

"Nasze wzajemne stosunki winny być nacechowane miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i ufa; miłością, która nie unosi się pychą, nie zazdrości i nie rani, która nie rozgorycza się i nie pamięta złego; miłością, która się nie zniechęca, lecz pozostaje przyjazna i cierpliwa; miłością, która potrafi się współweselić i współcierpieć z innymi. W dążeniu do takiej miłości powinnyśmy się wzajemnie zachęcać i wspierać". (ZŻ, 90)